Sandra Schützová: Bez předchozích zkušeností bych letos SP nevyhrála

07.10.2021 19:17:26 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: SPORT | Obce: Jilemnice

Sandra Schützová: Bez předchozích zkušeností bych letos SP nevyhrála

Jilemnická běžkyně na lyžích Sandra Schützová získala vítězství v celkovém hodnocení Světového poháru v běhu na kolečkových lyžích pro rok 2021. K vynikajícímu úspěchu se ještě vracíme v našem rozhovoru.

Sandro, gratuluji k vítězství. Několikrát jsi už byla v hodnocení SP v kolečkových lyžích vysoko, ale až letos to vyšlo na celkové vítězství, čím to bylo?

Děkuji. Myslím, že se mi zkrátka letos všechno sešlo. :) Moje výkonnost v průběhu přípravy postupně rostla a dokázala jsem to prodat i v závodech, což jsem samozřejmě ráda. Přes veškeré pády a zlámané hole se mi podařilo i dva hromadné závody vyhrát, čehož si hodně cením. V roce 2018 jsem poprvé absolvovala celý seriál světového poháru na kolečkových lyžích a hned při první zastávce ve Švédsku bylo prakticky rozhodnuto, že už nemůžu celkově vyhrát. Pořadatel mě poslal špatným autobusem na start, díky tomu jsem nestihla týmový mítink 45 minut před startem, kde jury posunula start o 15 minut dopředu a ke mě se tato informace bohužel nedostala. Vracela jsem se z rozcvičení na start a proti mě už holky odstartovaly, divný pocit zoufalství. Rychle jsem si nandala čip, sundala zbytek oblečení a vyrazila jsem. Samozřejmě ztráta byla obrovská a nebyla šance skupinu dojet. Další den následoval stíhací závod, kdy závodnice startují s tou ztrátou, kterou si přivezly z předchozího dne. Tudíž jsem přišla opravdu o hodně bodů do celkového pořadí.

Sandra Schützová ve Světovém poháru v běhu na kolečkových lyžích<br />Autor: Stiprsfoto, Agris Veckalnins, Flavio Becchis Povedly se ti právě ty poslední závody? Jak tyto závody probíhaly?

Poslední závody byly v rámci Mistrovství světa. Já jsem chtěla získat medaili, což se mi bohužel nepovedlo. Předvedla jsem tam ale kvalitní výkony a přivezla si aspoň dvě bramborové za 4. místa. Takže když pominu, že to nebyly medailové úspěchy, tak porovnání s medailistkami z MS a ZOH jsem s výkonností spokojená byla. První závod se jel intervalově na 10 km volně na Passo Lavazé v 1850 m. n. m., což samo o sobě bylo dost náročné, protože ta vyšší nadmořská výška s každým jinak zacvičí. :) Další den se jel super sprint na 200 metrů na úplné rovině, což není zrovna moje nejsilnější disciplína a vyhrávají obvykle specialistky super sprinterky právě na 200 metrů, já skončila na 6. příčce (moje nejhorší umístění v celém světovém poháru v letošním roce). Následoval team sprint, kde jsem se na start nepostavila, protože jsem neměla týmovou kolegyni. Mistrovství světa bylo zakončeno klasickým závodem s hromadným startem na 13 km s cílem na slavné Alpe Cermis, kde se dojíždí Tour de Ski.

V roce 2018 jsi byla stříbrná v celkovém hodnocení, v letech 2019 a 2020 se SP na kolečkových lyžích kvůli covidu nejel nebo jen nekompletní a nebyly moc prezentovány výsledky?

V roce 2019 jsem se zúčastnila pouze dvou klání - v Číně a v Lotyšsku, kde se konalo MS a já jsem tam získala bronzovou medaili na 15 km hromadně volně. Takže jsem do celkového pořadí nezasáhla. V loňské sezoně byl světový pohár zasažen covidovou situací a tím, že jsem nemohla vycestovat, jsem popravdě ani nesledovala, kolik závodů se vůbec uskutečnilo. Celkové pořadí vyhodnocováno nebylo.

Sandra Schützová ve Světovém poháru v běhu na kolečkových lyžích<br />Autor: Sue Nagyová Zvyšuje se postupně v tomto seriálu konkurence nebo je to přibližně stejné a tobě letos pomohly i zkušenosti?

V letošním roce se sešla konkurence jednoznačně nejsilnější za ty roky, co se ve světovém poháru pohybuju. Na dvou ze čtyř podniků startovala část ruské reprezentace v čele s Natalií Nepryaevou, Yanou Kirpichenko a dalšími. Stejně tak i Švédka Linn Sömskar, která pravidelně vyhrává závody na kolečkových lyžích. Na jednom byly i reprezentantky Polska s Monikou Skinder, která zvítězila i na našem mistrovství republiky ve sprintu. Nasbírané zkušenosti s předešlých let mi letos určitě pomohly k zisku křišťálového globu. Každý závod je jiný, často se mění kolečkové lyže. Někdy máte svoje, někdy závodníky vybaví pořadatel stejnými lyžemi. Já jsem letos na závody světového poháru vyrazila úplně sama a bez předchozích zkušeností si troufám říct, že bych to nedokázala. 

Na nedávném českém šampionátu na kolečkových lyžích jsi možná překvapivě našla přemožitelky a získala dvakrát „jen" bronz. Bylo to náročnou tratí na Ještěd nebo už i scházela motivace po největším úspěchu ve světovém poháru?

Spíš mi už trochu chyběly síly. Doufala jsem, že přijedu na domácí mistrovství v trochu lepší kondici, ale toho závodění a hlavně cestování bylo za poslední dobu moc. Nestihla jsem se z toho úplně sebrat a v týdnu jsem měla i teplotu. Nicméně jsem předvedla výkony, za který se určitě nemusím stydět a v klidu jsem mohla uzavřít letní přípravu a začít se soustředit na tu závěrečnou před zimní sezonou.

Jaké cíle máš v zimní sezoně v běhu na lyžích?

Cíl mám již mnoho let, a to nominovat se na Zimní olympijské hry. Tím, že se připravuji mimo reprezentační družstvo, to pro mě bude trochu složitější. Chci startovat na prvních závodech OPA cupu, což je úrovní nižší soutěž než světový pohár. Je to pro mě prakticky jediná šance, kde si předvedeným kvalitním výkonem mohu říct o nominaci do závodů světového poháru. Protože nominaci na ZOH bude reprezentační trenér dělat na základě výsledků právě ve světovém poháru.

Sandra Schützová ve Světovém poháru v běhu na kolečkových lyžích<br />Autor: Sue Nagyová Vím, že jsi nedávno získala vysokoškolský diplom, jak je to náročné sladit s vrcholovým sportováním a na co by ses chtěla zaměřit v budoucnu?

Ano, loni v červnu jsem zdárně ukončila magisterské studium na UK FTVS. Vzhledem k tomu, že nejen celý život sport dělám, ale i tím, že jsem získala titul se zaměřením na běžecké lyžování, bych u sportu chtěla určitě zůstat. Momentálně nejsem rozhodnutá jakým způsobem, ale realizovat bych se dál chtěla v této oblasti.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Běžci na kolečkových lyžích jsou v cíli letního šampionátu
Závodníky na kolečkových lyžích čekaly náročné výjezdy v Krkonoších
Na Hraběnce jezdili na kolečkových lyžích Jilemnický Vasák
Český šampionát a Hančův memoriál zakončily sezonu běžců na lyžích
Jilemnické běžkyně braly tituly v team sprintu i štafetách
Na šampionátu v běhu na lyžích získali jilemničtí zástupci 11 medailí
K úspěchu na Tour de Ski pomohly Schützové velké změny v tréninku
Sandra Schützová druhá ve světovém poháru na kolečkových lyžích
Běžci na kolečkových lyžích měli tři závody během víkendu
FOTO: Exhibiční závod dvojic na Hraběnce vyhráli Krupčík a Janatová
Jilemnická Schützová má český titul ve sprintu, třetí dojela Janatová
Sandra Schützová dvakrát vítězná na Slovensku ve Slavic cupu
Sandra Schützová: Na jilemnické gymnázium vzpomínám moc ráda

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 27 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Průvodce regionem jsou opět nové turistické noviny Český ráj 2024

Sdružení Český ráj opět připravilo oblíbené Turistické noviny pro návštěvníky Českého ráje, stejně jako minulý rok jsou jejich součástí noviny Turnovska. Na 48 stranách na vás čekají aktuální informace o cyklostezce Greenway Jizera, o oblíbených turistických hrách Za pověstmi Českého ráje či Po stopách Albrechta z Valdštejna. Nemůže chybět ani rozhovor, tentokrát s místním rodákem, hercem a komikem Petrem Vydrou. V novinách najdete pozvánky a tipy na výlety na Jičínsko, Novopacko, Semilsko a Železnobrodsko, na Kopidlensko a další oblasti či města regionu. Samozřejmostí jsou žádané jízdní řády turistických autobusů s přepravou kol a s přehlednou mapou. Nechybí přehled nositelů značky Regionální produkt Český ráj a pozvánky na kulturní akce včetně kulturního léta v Turnově.

Krkonošská pivní stezka startuje

Putování za pivním mokem zahájeno 1. června 2024. Až do konce září můžete ochutnávat skvělé speciály s příchutí krkonošských hor, sbírat razítka, soutěžit a těšit se na losování o super ceny. Udělejte si čas, zarezervujte si termín ve svém diáři a užijte si jedinečné spojení aktivního odpočinku uprostřed vzácné krkonošské přírody a luxusního gastronomického zážitku.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Přírodu na Sněžce opět chrání ochranné sítě
Policie šetří případ smrti mladého muže v Semilech
Memorandum o Ještědu má otevřít kraji možnost koupě objektu
Křížem krážem Semilskem až na Myší skálu
V Maloskalské galerii zahájí výstavu nazvanou Mařka

Nejčtenější články

17.06.: Policie šetří případ smrti mladého muže v Semilech
16.06.: Hořela skládka odpadu v Košťálově
16.06.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek 13. jarního kola

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT