Sandra Schützová druhá ve světovém poháru na kolečkových lyžích

22.09.2018 19:47:17 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: SPORT | Obce: Jilemnice

Sandra Schützová druhá ve světovém poháru na kolečkových lyžích

Jilemnická lyžařka Sandra Schützová se v létě zúčastnila FIS Rollerski Worldcup, což je světový pohár na kolečkových lyžích. Vedla si excelentně, když získala skvělé 2. místo v celkovém pořadí seriálu. Předčila ji pouze vítězná Slovenka Alena Procházková. To byla příležitost pro zajímavý rozhovor.

Přivezla sis stříbrnou medaili z FIS Světového poháru na kolečkových lyžích, jak se cítíš?

Jsem opravdu šťastná, že jsem mohla vůbec absolvovat celý seriál světového poháru. Na prvním podniku světového poháru ve Švédském Torsby došlo k mnoha chybám ze strany pořadatelů a já jsem díky tomu nestihla start a ztratila mnoho bodů do celkového pořadí, nejen Mini Tour v Torsby, tak i do celkového světového poháru. Vlastně jsem ani netušila, že se něco takového může stát. Nicméně zkušenost to byla obrovská. A o to větší radost z medaile s duhovou stužkou mám.

Jak těžké bylo vyrovnat se s tímto zaváháním ze strany pořadatelů?

Stálo mě to opravdu mnoho slz a najednou jsme neřešili taktiku do dalších startů, ale zda vůbec budeme pokračovat na další podniky. Nicméně druhý den jsem nastoupila do stíhacího závodu, kde jsem startovala z vlny s obrovským nasazením a předjížděla jsem jednu soupeřku za druhou.

Sandra Schützová v závodech světového poháru<br />Autor: Flavio Becchis Co tě vůbec vedlo k tomu FIS Světový pohár na kolečkových lyžích absolvovat?

Vlastně s tím přišel můj přítel Václav Svatoš, který v mém životě plní ještě další roli, a to trenérskou. Má velký přehled o světové cyklistice a například závody na světovém poháru na rychlých kolečkových lyžích mají k cyklistice hodně blízko. Takže jeho rady jsou pro mě velmi cenné. Nicméně hlavní důvod byl ten, že máme velmi dlouhé přípravné období. V neposlední řadě se teď musím starat o shánění prostředků na přípravu, ale i na závodní činnost. Proto jsem se chtěla trochu zviditelnit a nabídnout potenciálním sponzorům nejen lyžování v zimě, ale také to letní, na kolečkových lyžích. V severských zemích se přes léto opravdu hodně závodí na kolečkových lyžích a tam jsme také brali inspiraci.

Kdy tohle rozhodnutí vzniklo a kdo tě podpořil?

Vše začalo již v loňském roce, kdy jsme se vypravili na finále světového poháru do Italského Trenta. Jel tam se mnou přítel, v té době pouze jako partner a fanoušek. Nicméně finance na závodění si půjčuji od rodičů a od přítele a doufám, že se mi povedou sehnat nějaké prostředky na závěr přípravy na zimní sezonu.

Takže se závodů světového poháru zúčastníte pouze s partnerem?

Ano, na všechny podniky jezdíme pouze ve dvou lidech. Ostatní státy jako je třeba Norsko, Švédsko, Rusko a Itálie mají zabezpečené výpravy stejně jako v zimě. U nás máme rozdělení funkcí také jasné - já jsem sekretářka a partner mi zabezpečuje přípravu materiálu a samozřejmě tréninky.

Sandra Schützová v závodech světového poháru<br />Autor: Flavio Becchis Můžeš nám popsat, jak závody světového poháru probíhají?

Ve všech čtyřech podnicích se jel závod s hromadným startem a sprint nebo prolog volnou technikou, kde jsem měla největší rezervy. Ze zimy jsem zvyklá na sprint trvající přes tři minuty a na kolečkových lyžích se jezdí na 165-200 metrů a ještě na rychlých lyžích, takže doba trvání je 18-25 sekund. V takhle krátkém čase není opravdu prostor na sebemenší chybu. Já jsem měla největší rezervy ve startovní reakci. Další velká nepříjemnost mě potkala v Ruském Khanty-Mansiysku, kde jsem sice výborně odstartovala, ale po pár metrech jsem si píchla holí do zadního kolečka lyže a skončila na břiše s vyraženým dechem a naraženými žebry. Ve sprintu se mi nepovedla získat ani jedna medaile. Závody s hromadným startem mají opravdu blízko k cyklistickým kritériím. Musíte mít neustálý přehled o závodě, být na správném místě ve správný okamžik. Ještě když se jede na rychlých kolečkách s malým profilem trati, tak se medaile rozdávají až v samotném závěru ve špurtu. To pro mě bylo prakticky zcela nové, protože vzhledem k mému věku těch závodních zkušeností nemám dostatek. Mnohem jistější jsem se cítila v závodech s větším profilem, případně s intervalovým startem, kde záleželo daleko víc na fyzické připravenosti než na taktice závodnic. V Rusku závodnice jezdí hodně zákeřně, takže jsem vyfasovala i několik bodnutí holí do břicha. V první chvíli jsem z toho byla poměrně dost vyděšená a zoufalá, ale zpětně jsem musela konstatovat, že každý takový závod mě obrovsky posunul. Já jsem se sice daleko lépe cítila v klasických výjezdech, kde jsem se soustředila pouze na svůj vlastní výkon, ale hromadné závody, co se týče taktiky jsou k nezaplacení.

Jak probíhala příprava na závody a lišila se od té klasické na zimu?

Myslím, že nějaké změny jsme v tréninku udělali, nicméně si nemyslím, že to bylo tím, že jsme chtěli absolvovat světový pohár v létě. Prioritou je stále zima. Největší rozdíl oproti loňské přípravě byl v tom, že jsme si řekli v čem mám nedostatky a na těch jsme se snažili intenzivně pracovat.

Sandra Schützová v závodech světového poháru<br />Autor: Václav Svatoš Finále světového poháru se odehrávalo ve Val di Fiemme s závěrečným výjezdem na slavnou Alpe Cermis. Poslední šance urvat nějakou ze sad medailí, podařilo se Ti to?

Na finále jsem se opravdu hodně těšila. Doufala jsem, že bych mohla prodat nasbírané zkušenosti, nejen z předchozích podniků SP, tak hlavně z loňského roku. První část finále probíhala v Trentu, kde jsme byli již v loňském roce. Nicméně po prvním závodě v Trentu jsem měla divný pocit a necítila jsem se vůbec dobře. Měla jsem dojem, že jenom závodím a spím. Nakonec jsem ale odvezla tři medaile a ještě tu nádhernou křišťálovou za 2. místo v celkovém pořadí světového poháru. Vzhledem ke zdravotnímu stavu v jaké jsem závody absolvovala, byly tři medaile nad očekávání a o to si všech víc cením.

Splnila účast na FIS Rollerski Worldcup tvá očekávání?

Já si nesmírně vážím toho, že jsem vůbec mohla absolvovat celý seriál světového poháru a 2. místo v celkovém pořadí je třešnička na dortu. Nasbírala jsem opravdu mnoho cenným zkušeností, potkala spoustu nových přátel. Strašně moc si cením podpory rodičů a partnera se zabezpečením závodů. Moc děkuju všem za fandění a podporu. 

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Běžci na kolečkových lyžích měli tři závody během víkendu
FOTO: Exhibiční závod dvojic na Hraběnce vyhráli Krupčík a Janatová
Jilemnická Schützová má český titul ve sprintu, třetí dojela Janatová
Sandra Schützová dvakrát vítězná na Slovensku ve Slavic cupu
Sandra Schützová: Na jilemnické gymnázium vzpomínám moc ráda

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 10 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Přednáška Léčitelské příběhy znovu v semilském muzeu

Opakování přednášky Léčitelské příběhy se uskuteční v semilském muzeu ve středu 24. dubna v 17:00. V našem regionu v rámci léčitelské výstavy nalezli více jak 30 velmi zajímavých a mnohdy i různorodých osobností. Jací to byli lidé? Jaké byly jejich motivace k léčení potřebných? Z jakých zdrojů čerpali své znalosti? O tom bude vyprávět autor výstavy, náš muzejní historik Tomáš Chvátal.

Rok české hudby podpoří kraj téměř osmi sty tisíci korun

Téměř osm set tisíc korun věnuje Liberecký kraj na podporu české hudby: Děje se tak prostřednictvím speciálně zaměřeného dotačního programu 7.11 Rok české hudby. Celkem si pořadatelé kulturních akcí z oblasti klasické hudby rozdělí 769 015 korun. „Liberecký kraj se připojil tímto dotačním programem k oslavám české hudby, které Rok české hudby přináší. Jsem ráda, že v kraji vznikají kvalitní hudební projekty, které si podporu zaslouží a přinesou posluchačům a divákům radost a krásný kulturní zážitek," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Hořel dům v libereckém Starém Harcově. Hasiči zachránili dvě osoby
Slavíme Den Země
Přehled fotbalových výsledků a tabulek pátého jarního kola
Při akci Ukliďme Turnov sesbírali 330 kilo odpadu
Krkonošské Louky získaly Magnesii literu

Nejčtenější články

21.04.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek pátého jarního kola
19.04.: V Semilech se běhalo pro Honzíka
21.04.: Při akci Ukliďme Turnov sesbírali 330 kilo odpadu

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT