Science centrum iQLANDIA slaví první narozeniny
27.03.2015 08:32:40 | Autor: redakce | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj
iQLANDIA Liberec oslaví v sobotu 28. března své první výročí. Za 365 dní prošlo jejími branami bezmála půl milionů návštěvníků, čímž se stala jednou z nejnavštěvovanějších atrakcí Libereckého kraje. Při této příležitosti představí v science centru i novinky - kabinu lokomotivy „brejlovce", 20 metrů dlouhý suchozemský tobogán nebo solární terasu.
„Za rok 2014 navštívilo iQLANDII 370 tisíc lidí, dnes se toto číslo pohybuje něco málo pod půl milionu. Musím se přiznat, že jsem mile překvapen, jelikož jsme v původních odhadech počítali s číslem o třetinu nižším," řekl Pavel Coufal, ředitel science centra. Z celkového počtu příchozích tvoří pětinu zahraniční turisté a třetinu školy.
iQLANDIA neustále vymýšlí něco nového. Loni přibyly například interaktivní 3D globus či Solar air show. V centru také chtějí zprovoznit simulátor jízdy vlaku, suchozemský tobogán a expozice pod názvy Tajné zbraně II. světové války či Svět ve tmě, ve kterém si lidé vyzkoušejí, jak zvládají běžný život nevidomí.
Transformaci prodělaly i lektorské programy
Workshopy, science show nebo laborky jsou od ledna 2015 nabízeny vedle češtiny a angličtiny také v německé verzi. V létě k nim přibude ta polská.
„Nejvíce pyšní jsme na zavedení badatelských aktivit, které probíhají minimálně třikrát denně v jednotlivých expozicích. Jedná se například o rozložení elektrospotřebiče do nejmenších součástek, ukázku Teslova transformátoru či výrobu nanovlákna," shrnuje Jana Havlíková Bittnerová, hlavní manažerka programu.
iQLANDIA je nejenom rájem vědy a techniky, ale i důležitým vzdělávacím střediskem. V rámci projektů Elixír do škol (program Nadace Depositum Bonum České spořitelny) a Kouzelná věda jsou zde školeni učitelé z MŠ, ZŠ, SŠ a víceletých gymnázií. Lektoři kantorům během kurzů předvádějí, jak mohou zatraktivnit a ozvláštnit hodiny chemie nebo fyziky třeba originálními pokusy. Rovněž se tu konají i zajímavé akce, mezinárodní soutěže a konference. Z dlouhého výčtu můžeme zmínit Science on Stage, EuroScienceFun, Zlatý Ámos, Expedice Mars, Noc vědců a další.
Milionové náklady na provoz
„Naše roční náklady sahají k částce 51 milionům Kč. Na rozdíl od dalších tří velkých českých science center bohužel nemáme žádné peněžní zdroje z veřejných rozpočtů a veškerý provoz tak musíme ufinancovat z darů a ze vstupného," uvádí Coufal. iQLANDIA se řadí se 100 zaměstnanci mezi důležité zaměstnavatele v kraji.
iQPARK v novém
Proměnu čeká i sousední iQPARK, vůbec první science centrum v České republice, které iQLANDIA, o. p. s., spravuje. „Rekonstrukce probíhá postupně a za provozu, i když v dubnu nás čeká uzavření kompletně celého jednoho podlaží. To přebudujeme na expozici pod názvem Svět kolem nás. Tady si děti budou moci na vlastní kůži vyzkoušet, jak probíhá natáčení v televizi, jak se řídí stavba, zkusí si nadabovat film, stanou se prodavačkou v obchodě, nebo prozkoumají zákulisí pódia při koncertu," konstatuje Coufal.
Tím ale vývoj nekončí. iQLANDIE chce do roku 2018 vybudovat technologické centrum vybavené CNC stroji, lasery a podobnou špičkovou technikou.
Harmonogram:
Sobota 28. 3. v 11 hodin a 11 minut - oslava 1. narozenin
Slavnostní otevření Solární terasy, suchozemského tobogánu a venkovního Vodního světa
Narozeninová science show
Pro každého je připraven dort s červy a sarančaty
Související články
Výstava iQlandie na krajském úřadě láká k hraní i přemýšlení
Do liberecké iQlandie dorazila lokomotiva
Návštěvníci Dinosutry se dozvěděli více o intimním životě praještěrů
Thespian, Sexmisie a planetárium nejvíc zaujaly první návštěvníky iQlandie
Science centrum iQLANDIA Liberec otevírá své brány
Náhled fotogalerie
OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 43 fotek)
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Krátké zprávy z regionu Semilska
Setkání turnovského starosty se seniory
Setkání se starostou města Tomášem Hockem proběhne ve čtvrtek 19. března 2026 od 13 hodin v Klubu aktivních seniorů v penzionu v ulici Žižkova. Připravte si dotazy, připomínky k tomu, co vás zajímá, těší i trápí. Určeno pro pravidelné návštěvníky klubu o další zájemce z řad veřejnosti.
Individuálními dotacemi podpoří kraj projekty v oblasti životního prostředí
Liberecký kraj poskytne individuální dotace na pět projektů v celkové výši 1.550.000 korun. Podpora z rozpočtu odboru životního prostředí a zemědělství je určena například pro Geopark Ralsko, Globální geopark UNESCO Český ráj, Nadaci Ivana Dejmala pro ochranu přírody, Správu Krkonošského národního parku nebo organizaci Hnutí DUHA Šelmy. Projekty budou uskutečněny v období od ledna do listopadu roku 2026. „Individuálními dotacemi podpoříme aktivity, které přispívají k ochraně přírody, rozvoji šetrného turismu i environmentálnímu vzdělávání. Důležité je také zapojování veřejnosti a dětí do aktivit, které posilují vztah k přírodě a krajině našeho regionu," uvedl náměstek hejtmana pro životní prostředí a zemědělství Jiří Klápště.
Nejnovější články
V obci Horka u Staré Paky hořel kolový nakladač
Hasiči pomohli zpět na nohy koni v Benešově u Semil
Na náměstí v Železném Brodě chystají velikonoční trhy
Ukliďme Česko 2026: Pokračování úspěšného Boje o vodu
Katapult zahraje legendární hity opět v Bozkově
Nejčtenější články
18.03.: Jeden svět v Semilech oslaví deset let a přivítá řadu osobností
19.03.: Katapult zahraje legendární hity opět v Bozkově
18.03.: V Turnově oslaví Světový den vody!
Infomail
https://www.instagram.com/nasepojizeri
Odkazy
© 2010 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasepojizeri.cz | xweb by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.