Sdruženáři při startu SP naráží na problém. Skandinávie je bez sněhu!

21.11.2018 11:32:00 | Autor: Vladimír Zemánek | Rubrika: SPORT | Obce: Lomnice nad Popelkou,Harrachov,Liberecký kraj

Sdruženáři při startu SP naráží na problém. Skandinávie je bez sněhu!

O víkendu 24. a 25. listopadu odstartuje nový ročník Světového poháru v severské kombinaci a u premiéry ve finském středisku Ruka nebude chybět ani čtyřlístek českých reprezentantů. O první body budou usilovat závodníci Dukly Liberec Lukáš Daněk, Ondřej Pažout, Tomáš Portyk a Jan Vytrval.

Nejzkušenější sdruženář Miroslav Dvořák začátek seriálu vynechá, neboť se doléčuje po sérii viróz způsobené zlatým stafylokokem.

„Kluci mají za sebou nejen náročnou přípravu, ale také docela pestrou škálu zranění a nemocí. Největší očekávání leží už tradičně v posledních letech na Tomáši Portykovi. Tvrdě makal a kondičně je na tom určitě nejlépe, co kdy byl. Také ve skokanské části už překlenul menší trápení z letní sezony. Věřím, že bude pravidelně bodovat, a pokud se při skandinávských závodech umístí alespoň jednou do 15. místa a opakovaně kolem 20. pozice, budu spokojen. U ostatních našich sdruženářů bude úspěchem, když dosáhnou na jakoukoliv bodovanou příčku," říká reprezentační trenér Marek Šablatura.

Zranění komplikovala přípravu

V případě Miroslava Dvořáka, jehož vždy po dvou třech dnech přípravy postihlo silné nachlazení, se dlouho nedařilo odhalit příčinu. Před nedávnem však lékaři snad objevili hlavního „pachatele" v podobě zlatého stafylokoka. V nejbližších dnech začne nejstarší z českých „kombiňáků" dohánět manko z tréninku.

Také další reprezentanti však prodělali zdravotní martyrium. Ondřej Pažout se po pádu z kola musel podrobit dvěma těžkým operacím klíční kosti, kterou vyztužily dráty. Kromě toho však zvládl úspěšně i maturitu na Gymnáziu Jeronýmova v Liberci. Dlouho trénoval sám a na konci srpna se postavil znovu i na můstek. Skokansky je na tom výborně a momentálně dohání výpadek z běžecké přípravy - krátce před Světovým pohárem však kvůli nachlazení bral deset dnů antibiotika. Jan Vytrval absolvoval kompletní tréninkové zatížení, fyzicky je na tom skvěle, ale ve skoku si zatím zvyká na nové lyže i boty. Lukáše Daňka provázely v létě problémy s kolenem, které i v současné době omezují jeho dynamiku, navíc také on zatím bojuje s novými skokanskými lyžemi, botami i technikou.

Čeští reprezentanti odcestovali na severskou část Světového poháru ve středu 21. listopadu. Podmínky ve Finsku si však vyzkoušeli už v průběhu října, kdy absolvovali kvalitní týdenní trénink v Rovaniemi. Návrat do Skandinávie počátkem listopadu po pětidenním pobytu doma už byl ale horší. Vzhledem k tomu, že v Ruce ani jinde ve Finsku nebyl jediný funkční můstek, museli za skokanskou přípravou operativně zamířit do švédského Falunu! Zde byl v provozu alespoň jeden malý můstek a také okruh 1,3 km.

„Až do konce ledna příštího roku může Česká republika nasadit ve Světovém poháru pět závodníků. Tomáš Portyk s Mirkem Dvořákem si vyjeli v minulém ročníku kvótu, jedno místo navíc platí náš lyžařský svaz. Zbývající dvě místa připadla juniorům Ondřeji Pažoutovi a Janu Vytrvalovi, kteří na loňském světovém šampionátu získali medaili. Tato výhoda u nich potrvá až do dalšího juniorského mistrovství světa v lednu 2019," vysvětluje Tomáš Slavík, sportovní ředitel Úseku severské kombinace Svazu lyžařů ČR.

Ruka ano, Lillehammer však v ohrožení

Skandinávie se však v těchto dnech potýká s nevídaným problémem, jímž je dramatický nedostatek sněhu způsobený dlouhodobým teplým počasím a dešťovými přeháňkami. Zatímco v Ruce se s největší pravděpodobností obě plánované akce - individuální závod HS142/10 km a štafety HS142/4x5 km - uskuteční, otazník visí nad následujícím víkendem 1. a 2. prosince v norském Lillehammeru. Tam je zatím poměrně kritická situace.

„Ještě nikdy jsem v této době v severním Finsku v okolí Kuusama, v jehož blízkosti se areál Ruka nachází, neviděl holé stráně. Umělý sníh pokrývá pouze skokanský můstek a vznikající okruh dlouhý 3,3 km, ale stále je ho tam ještě nedostatek. Přípravy na úvodní závody však naplno pokračují. Pořadatelé uvažují, že by v případě potřeby dopravili sníh z okolních hor nebo z oblasti Vuokatti, kde přece jen napadl," komentuje aktuální klimatické problémy Pekka Hyvärinen, člen podvýboru Mezinárodní lyžařské federace pro kontrolu sněhových podmínek při skokanských a sdruženářských soutěžích.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Tomáš Portyk je počtvrté mistrem republiky v letní severské kombinaci
Sdruženáře čeká v Liberci dvoudenní boj o letní české tituly
Na Letní Grand Prix míří čeští sdruženáři z plné přípravy
Sdruženáři na startu přípravy: Pažout se zlomeninou a Portyk pořezaný
Tomáš Portyk potřetí za sebou nejlepším sdruženářem České republiky

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Omezení provozu hradu Valdštejn v úterý 9. srpna

Z důvodu plánované odstávky elektřiny bude hrad Valdštejn v úterý 9. srpna 2022 fungovat v omezeném režimu. „Upozorňujeme návštěvníky hradu Valdštejn, že po dobu odstávky 9. srpna 2022 nebudou v areálu hradu fungovat toalety a platba na pokladně bude možná pouze v hotovosti. V omezeném režimu bude fungovat i občerstvení u hradu, kde rovněž nebudou fungovat toalety a k dispozici bude pouze venkovní stánek s grilem. Děkujeme za pochopení," uvedl za Turnovské památky a cestovní ruch Radim Štícha.

Od 8. do 14. srpna bude výluka na trati Smržovka - Tanvald

Provozovatel dráhy Správa železnic, s. o. informuje o nepřetržité výluce na železniční trati č. 036 Liberec - Harrachov - Szklarska Poręba Górna, která bude probíhat v úseku Smržovka - Tanvald ve dnech 8. srpna 2022 od 0:00 až do 14. srpna 2022 do 23:59. Podrobný článek


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Zpátky doma v Lomnici zazpívají Roman Tomeš a Lukáš Kellner
Netradiční houslový koncert a nová výstava v turnovské synagoze
Při startu přeboru vyhrály Sedmihorky a Lomnice, bodovalo i Rovensko
Autorkou díla měsíce srpna v Oblastní galerii je Veronika Holcová
Obrazem: Křehká krása 2022

Nejčtenější články

07.08.: Přehled fotbalových výsledků prvního podzimního kola
06.08.: Do divize se vrací fotbalisté Turnova. Jaké jsou změny v kádru?
08.08.: Při startu přeboru vyhrály Sedmihorky a Lomnice, bodovalo i Rovensko

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Aktivní dovolená s CK TRIP.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT