Sekera v turnovském muzeu vypráví příběh starý sedm tisíc let

17.05.2022 12:52:50 | Autor: Jan Mikulička, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: KULTURA | Obce: Turnov

Sekera v turnovském muzeu vypráví příběh starý sedm tisíc let

Pozoruhodným exponátem se může pochlubit archeologická sbírka Muzea Českého ráje v Turnově. Je jím polotovar těžké sekery z metabazitu z Jizerských hor z mladší doby kamenné, tedy z 5. tisíciletí před naším letopočtem. Objevili ji před více než 100 lety v Turnově-Nudvojovicích. Má nedovrtaný otvor pro topůrko a pouze hrubě otesaný povrch.

„Asi si málokdo z nás umí představit, jak vypadala krajina a život na Turnovsku před 7000 lety. V každém případě ale doložení broušení kamenů, byť za účelem výroby nástrojů, v tak hluboké historii jen potvrzuje, že broušení kamenů prošlo v této oblasti opravdu dlouhou historií a tomu odpovídá dnes mistrovství místních kamenářů," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Tento zdánlivě nevzhledný předmět přináší několik důležitých informací. „Za prvé, že v Nudvojovicích před sedmi tisíci lety pracovala kamenářská dílna. Za druhé, že otvor pro topůrko byl vrtán dutým vrtákem. A za třetí, že broušení a hlazení povrhu bylo posledním technologickým procesem při výrobě kamenných seker," uvedl Jan Prostředník, kurátor sbírkových fondů archeologie Muzea Českého ráje v Turnově.

Archeologické vykopávky na Turnovsku totiž měly zásadní význam pro vývoj českého prehistorického bádání. V roce 1909 zkoumal Karel Buchtela, pozdější ředitel Státního archeologického ústavu v Praze, sídlištní vrstvy z doby bronzové a zahloubené jámy z mladší doby kamenné v Nudvojovicích.

Buchtela patřil mezi hlavní odpůrce Josefa Ladislava Píče, nestora české archeologie, který neuznával samostatnou mladší dobu kamennou. Právě nudvojovický výzkum z roku 1909 však přispěl k vyvrácení Píčovy teorie: nad zahloubenými objekty z mladší doby kamenné se nacházela kulturní vrstva z mladší doby bronzové.

O téměř sto let později došlo k dalšímu významnému objevu: byly nalezeny lomy, ze kterých již od střední doby kamenné lidé získávali surovinu k výrobě kamenných nástrojů, zejména seker. Byl to metabazit z podhůří Jizerských hor. Tato hornina se vyskytuje v území mezi Tanvaldem a Jabloncem nad Nisou v úzkém pásu na okraji žulového Černostudničního hřebene. Metabazit zde těžili v trychtýřovitých jámách.

„Kamenné nástroje se nedokončovaly přímo v místě těžby, ale surovina zde byla jen upravena do podoby polotovarů, které byly transportovány na sídliště v okolí dnešního Turnova. Zde pracovaly specializované dílny, ve kterých byly kamenné nástroje dohotoveny do finální podoby. Takové dílny byly objeveny v Ohrazenicích u Turnova, Příšovicích, Mašově-Valdštejnsku nebo Turnově-Nudvojovicích," vyprávěl Prostředník.

V mladší době kamenné byla metabazitem typu Jizerské hory zásobována rozsáhlá oblast čítající Čechy, Moravu, západ Slovenska, jih Polska, Německo včetně Bavorska a Rakouska, Maďarsko, Moldávie a Nizozemí. „Artefakty z této suroviny byly nalezeny i na jih od Alp v severní Itálii. Nejde však o jednotlivé předměty, nýbrž o celé kolekce nástrojů. Kupříkladu ze soudobých pravěkých sídlišť na Moravě tvoří nástroje z této suroviny takřka sto procent. V německém Hesensku a Bavorsku na vesnicích zemědělců mladší doby kamenné byly celé tři čtvrtiny nástrojů vyrobeny z metabazitu z podhůří Jizerských hor," upozornil Prostředník.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Výstava Let there be rock představí v turnovském muzeu drahé kameny
Exponátem měsíce dubna v turnovském muzeu je modrotisková forma
Tajemné pečetidlo v turnovském muzeu je exponátem měsíce března
O cenu Gloria musaealis se uchází liberecká galerie i turnovské muzeum
Jemná práce nese ovoce. Turnovské muzeum restauruje betlémy
Rudé granáty vystavuje turnovské muzeum v novém kabinetu
Exponát měsíce v turnovském muzeu: podmalba Ukřižování sv. Starosty
Cenný secesní závěs se po století vrátil do Turnova. Dorazil ze zámoří
V Turnově rozdělovali dotace z druhé výzvy kulturního fondu
Turnovské muzeum získá nový sál a vystaví snímky Viléma Heckela
Exponát měsíce října v turnovském muzeu upoutá krásou ametystů
V Turnově ukazují, s jakými klenoty pohřbívali šlechtice
Unikátní světelné objekty studia Yakobium v turnovském muzeu
V turnovském muzeu odhalují smrt a pohřby v Pojizeří napříč staletími
Kolovrátek, stav i jehla, to je nová expozice na Dlaskově statku
O ceny se ucházejí výstava Mystika hygieny i expozice horolezectví
Výsledkem přeshraniční spolupráce je horolezecká výstava ze Saska
Úpravy muzea v Turnově přinesou víc minerálů i fotogalerii Heckela
FOTO: V Muzeu Českého ráje otevřeli novou expozici Horolezectví

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Příjem žádostí o kotlíkové dotace odstartoval v pátek 1. července

V pátek 1. července v 9 hodin spouští Liberecký kraj příjem žádostí do programu Kotlíkové dotace v Libereckém kraji IV. Žádosti se budou podávat elektronicky prostřednictvím odkazu na krajském dotačním portálu https://dotace.kraj-lbc.cz/kotlikove-dotace. Odesláním elektronické žádosti si žadatelé zajistí pořadí podle data a času doručení. „Poté je třeba do 10 pracovních dní od podání elektronické žádosti doručit její písemnou verzi včetně příloh na adresu krajského úřadu," uvedl Jiří Ulvr, radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova. Podrobný článek

Šaldovo a Naivní divadlo podpoří kraj sedmi miliony korun

Poskytnutí neinvestičních a investičních dotací z rozpočtu Libereckého kraje Naivnímu divadlu Liberec a Divadlu F. X. Šaldy Liberec schválili na svém zasedání krajští radní. V souladu s memorandem uzavřeným mezi Libereckým krajem a statutárním městem Liberec je vyčleněno v rozpočtu odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu 5 milionů korun na investiční dotace a 2 miliony korun na podporu těchto divadel. „Dva miliony korun rozdělí kraj coby provozní příspěvek mezi obě scény. Částkou 1 470 000 korun podpoří činnost Divadla F. X. Šaldy a 530 000 korunami Naivní divadlo," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně hejtmana pro resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Otevřeli nová sportoviště v Horní Branné a Valteřicích
Severočeské muzeum v Liberci vystavuje renesanční církevní oděv
Festival v Berlíně představil Liberecký kraj: sirupy, mošty, kávu i Ještěd
Žitavská úzkokolejka už projela po opraveném mostě přes Mandavu
Kulturní léto v Semilech 2022

Nejčtenější články

01.07.: Po bouřce opět zasahovali krajští hasiči
02.07.: Historické vlaky jezdí o prázdninách z Turnova do Rovenska a Semil
02.07.: Bozkovská pouť má tradičně i sportovní nádech

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

KP Papír -papírnictví a kancelářské potřeby nabízí široké spektrum papírnických potřeb pro Vaši kancelář, domácnost i do školy.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT