Semilská knihovna se věnuje mediální gramotnosti dětí i dospělých

07.02.2024 22:30:40 | Autor: Renata Coufalová | Rubrika: KULTURA | Obce: Semily

Semilská knihovna se věnuje mediální gramotnosti dětí i dospělých

Knihovny v České republice si jako své hlavní komunikační téma pro roky 2023 a 2024 zvolily mediální vzdělávání, respektivě podporu mediální gramotnosti. Ani semiIská knihovna nezůstala stranou a na toto téma klade velký důraz.

V předchozím roce se knihovna věnovala mimo jiné i seniorům. Ve spolupráci s Moudrou sovičkou uskutečnila několik kurzů na ovládání chytrého telefonu a tabletu, se společností Agora CE se zaměřila na média a falešné zprávy. Na podzim loňského roku dětské oddělení knihovny připravilo pro žáky prvních tříd preventivní program ke správnému užívání telefonu či tabletu na základě zážitkové hry Městečko Kybernetov. Závěr roku patřil workshopu pro rodiče či prarodiče, kteří zvažují pořízení prvního chytrého zařízení pro své děti. Mluvilo se o nastavení, praktických nástrojích i současných hrách a aplikacích.

V letošním roce pokračují aktivity díky podpoře Ministerstva kultury České republiky formou workshopů vzdělávací značky "Kudrna Sobková". David Kudrna vystudoval magisterský obor Informační studia a knihovnictví v profilaci Technologie ve vzdělávání na Masarykově univerzitě v Brně a více než 4 roky působil na oddělení vzdělávání Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost. V semilské knihovně působil jako lektor digitální bezpečnosti pro seniory v letech 2018/2019.

Celý projekt odstartuje besedou pro širokou veřejnost pod názvem „Kybernetická bezpečnost: jak žít a přežít v kyberprostoru". V pondělí 19. února v 17 hodin Mgr. David Kudrna představí v semilské knihovně základní pravidla kybernetické bezpečnosti, nástroje, které zvýší osobní bezpečnost a soukromí v kyberprostoru. Získané informace a praktické dovednosti pak účastníci kurzu budou moci uplatnit nejenom v soukromém, ale i v profesním životě. Ředitelka knihovny Mgr. Jitka Šedinová k tomu uvádí: „Interaktivní a zážitkový formát kurzu je navržen tak, aby motivoval účastníky k aktivnímu zapojení a zvýšil jejich povědomí o důležitosti kybernetické bezpečnosti. Je určen pro širokou veřejnost a je zdarma. V rámci kurzu bude prostor i pro dotazy účastníků."

Na kurz kybernetické bezpečnosti pod názvem "Kdo hacknul Josefínu?" určeném pro žáky šestých tříd základních škol, který proběhne v únoru a březnu t.r., obdržely pozvánku všechny semilské základní školy. Kurz je kombinací zábavy a vzdělávání - žáci se v rámci kurzu ponoří do napínavého příběhu. Hlavními tématy kurzu jsou: zabezpečení mobilu, aplikace, phishing, internet věcí ale i sexting. Žáci šestých tříd se stanou detektivy, kteří rozplétají příběh Josefíny a postupně plní jednotlivé úkoly, kterými si osvojují základní pravidla kybernetické bezpečnosti.

V pondělí 11. března v 17 hodin uzavře jarní blok na téma mediální gramotnosti přednáška pro veřejnost „Digitální dětství aneb Jak na technologie bez vzteku a breku". Kdy má digitální technologie vstoupit do života dítěte, jak se s tím vypořádat v rámci domácnosti, jaká pravidla a nástroje používat, které aplikace nám můžou pomoci? Cílem je dosažení online rovnováhy v rámci rodiny či školy, pochopení vlivu her a sociálních sítí, a návod, jak přistupovat k řešení nevhodného obsahu. Kurz klade důraz na praktické rady pro rodiče, vychovatele a učitele, aby mohli efektivně provádět děti světem digitálních technologií.

Starostka města Semily k tématu mediální gramotnosti dodává: „Nepodceňujme význam prevence. Statistika uvádí, že 91 % kyberútoků začíná e-mailem a 46 % bezpečnostních incidentů je způsobeno samotnými uživateli, zpravidla právě kvůli nedostatečným digitálním dovednostem. Jsem ráda za každý takový kurz, který přinese nejen občanům Semil větší pocit bezpečí i ve virtuálním světě."

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Toulky za lidovkou představili autoři v semilské knihovně
Liberecký kraj zná vítěze soutěže Knihovník roku 2023
Roboti v knihovně aneb Meet and Code Semily 2023
Slavnostně pokřtí knihu o internaci řeholníků v semilské nemocnici

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Oceňovaná kapela VANUA2 zahraje v jabloneckém Klubu Na Rampě

Česká pop rocková kapela Vanua2 vystoupí v sobotu 2. března v jabloneckém Klubu Na Rampě. Formace vznikla před šesti lety na základech kapely Blue Effect Radima Hladíka, kde více než deset let společně působili baskytarista Vojtěch Říha (Blue Effect) a bubeník Vašek Zima (Blue Effect, Walk Choc Ice, -123 minut), kteří se po odchodu Radima Hladíka do muzikantského nebe spojili se zpěvákem Yannickem Tevim, pocházejícím z tichomořského souostroví Vanuatu. S kapelou aktuálně působí ještě kytarista Honza Samek. Podrobnosti na Našem Jablonecku

V Mašově vyroste nový vodojem, výstavbě předchází kácení v místě

Před realizací výstavby nového vodojemu Mašov a jeho propojení se stávajícím vodojemem od úterý 27. února v místě proběhne kácení. Jedná se zhruba o desítku vzrostlých stromů (většinou břízy). Dojde také k vykácení pruhu porostu pod stávajícím vodojemem pro propojení stávající a nové stavby. Investorem stavby je VHS Turnov.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Dvě výhry Malé Skály v Chocni po dramatických koncovkách
Naučná stezka provede horním tokem Černé Nisy
Kraj hledá Památku roku pro rok 2023. Nominace přijímá do 30. dubna
Třiceti ředitelům končí funkční období. Kraj proto vyhlašuje konkurzy
Sezonu lomnického muzea otevře Bedřich Smetana

Nejčtenější články

28.02.: Třiceti ředitelům končí funkční období. Kraj proto vyhlašuje konkurzy
27.02.: FOTO: Síla lidskosti podle Věry Kosové v semilské galerii
26.02.: Memorandum k výstavbě IVC v Turnově podepsáno

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT