Semilská knihovna vyhlásila vítěze literární soutěže

02.06.2022 09:52:32 | Autor: Renata Coufalová | Rubrika: KULTURA | Obce: Semily

Semilská knihovna vyhlásila vítěze literární soutěže

Městská knihovna Semily prozradila, kdo stanul na stupních vítězů v literární soutěži Slovo je jako otisk tvého nitra. Slavnostní předávání cen proběhlo v kinosále Jitřenka ve čtvrtek 26. května za účasti starostky města Semily Leny Mlejnkové a také odborné poroty. Soutěžních prací se sešlo rekordních 71, zapojili se spisovatelé a spisovatelky ve věku od 8 do 75 let.

Práce byly hodnoceny v rámci věkových kategorií: čtyři dětské a mládežnické, dvě dospělácké. Speciální kategorii tvoří poezie a tandemy - společná díla. Slavnostní vyhodnocení literární soutěže proběhlo ve čtvrtek 26. května v hlavním sále kina Jitřenka.

Knihovna udělila celkem 23 ocenění, slavnostním podvečerem provázela ředitelka Mgr. Jitka Šedinová. Jednotlivé kategorie vyhlašovaly porotkyně - za knihovnu Petra Luňáková a Jana Baánová, dále mladá spisovatelka a studentka scenáristiky Gabriela Jakoubková, a také starostka Lena Mlejnková. Lucie Melichová a Kateřina Čechová hodnotily vzdáleně. O podtržení slavnostní atmosféry večera se postaral hudební host Ondřej Zajpt se svým jazzovým příspěvkem. Ocenění získali diplom a věcné dary - za ceny do soutěže patří velké díky Knihkupectví a antikvariátu Fryč Liberec a městu Semily.

„Je to velká radost, když se v literární soutěži sejde sedmdesátka textů. Roste další generace spisovatelů, a to my čtenáři vítáme - je to záruka, že bude stále co číst," podělila se o své dojmy starostka Semil Lena Mlejnková.

Každý ročník semilské literární soutěže je jedinečný. Na jedné straně se objevují texty od pravidelných přispěvatelů - je úžasné, že píšou dál a jsou ochotní se o své texty podělit, ač se třeba v předchozím ročníku neumístili. Na straně druhé se sejde řada prací od nových spisovatelů - ať už těch, kteří „dorostli", a sotva se naučili psát, hned se chtějí podělit o své nápady, nebo dalších, kteří léta schraňovali své texty v šuplíku a konečně sebrali odvahu. Objevují se i „přespolní" soutěžící - například cena za prvenství v mladší kategorii dospělých putovala až do vzdálené Příbrami.

Největší konkurence co do počtu prací panovala v kategorii nejmladší, 8-9 let (25 soutěžních textů). Takto hojně zastoupena bývala ve všech předchozích ročnících kategorie 10-12 let; ta letos překvapila nejen tím, že přihlášené texty bylo možné spočítat na prstech jedné ruky (a palec zbyl), ale také tím, že ji zcela ovládli mladí pánové. Teenagerovské kategorie nabídly čtenáři pohled do fantazie současných mladých; objevovaly se texty z populárních žánrů - fantasy, thriller, v kontrastu s niternými úvahami a lyrickými texty s přírodními motivy. Dospělácké kategorie byly převážně povídkové, nahlédnout jsme mohli i do ukázky z knížky pro děti nebo nadějného románu provoněného čokoládou.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Knihovna za soumraku aneb semilská noc s Andersenem 2022
Semilská knihovna v únoru: Od čtení přes umění až po literární soutěž!
Knihovna Semily získala titul Městská knihovna roku 2021

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Prameny pod Valdštejnem a Boží voda v Turnově jsou pitné

Odbor životního prostředí města Turnov informuje, že podle posledních rozborů je voda ve sledovaných pramenech pitná. Výsledky rozboru pramene pod Valdštejnem a pramene Boží voda v Turnově z 15. září 2022 vyhovují hygienickým limitům požadovaným vyhláškou Ministerstva zdravotnictví ČR č. 252/2004 Sb., v platném znění. Voda je z obou pramenů pitná.

Workshop přiblíží podstávkové domy a lidovou architekturu

Kulturní workshop s názvem Dny lidové architektury, který je jednou z aktivit evropského projektu Za společným dědictvím na kole i pěšky, pořádá v pátek 23. září Liberecký kraj. Hlavním cílem projektu je zpřístupnit veřejnosti přírodní a kulturní dědictví - podstávkové domy a lidovou architekturu. K tomu účelu poslouží nový přeshraniční turistický produkt pro pěší a cyklisty. Územím, které zahrnuje, je Ústecký kraj (České Švýcarsko, Šluknovský výběžek), Liberecký kraj (Českolipsko), Saské Švýcarsko, Lužické hory, region Zittauer Gebirge (jižní část Horní Lužice). Projekt zajistí dobré cyklistické i pěší propojení přeshraničního regionu. „Neustále hledáme cesty, jak lidem představovat zajímavá témata našeho kraje. Podstávkové domy jsou přeshraniční fenomén, a právě proto je tu prostor pro spolupráci vzdělávání a oblasti cestovního ruchu," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Ohlédnutí za Dnem s T. G. M. v Turnově
Mezi Železným Brodem a Semilami vykolejil vlak
Opustil nás kameraman a novinář Milan Brunclík
Turnov veze bod z Benátek nad Jizerou
Jak probíhala letní dětská rekreace v našem kraji v roce 2022

Nejčtenější články

26.09.: Mezi Železným Brodem a Semilami vykolejil vlak
25.09.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek osmého podzimního kola
25.09.: V Semilech zopakovala vítězství Volba pro Semily, těsně před ANO

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

E-shop se sportovním oblečením a vybavením

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT