Semilské muzeum natočilo film o tajném válečném projektu

04.10.2020 10:21:16 | Autor: TZ Muzeum a Pojizerská galerie Semily | Rubrika: KULTURA | Obce: Semily

Semilské muzeum natočilo film o tajném válečném projektu

Muzeum a Pojizerská galerie Semily představilo ve středu 30. září v semilském kině Jitřenka zcela nový dokument Bílá místa konce války 1944-5, který se zabývá projektem Zittwerke.

Jedná se již o druhý dokumentární film muzea během uplynulých dvou let. V roce 2018 měl premiéru snímek Plíživá kontrarevoluce v Semilech 1968 pojednávající o zdejším Klubu mladých a politických represích na Semilsku po okupaci vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968.

Pod jménem Zittwerke byly v Semilech na konci války vybudovány tábory nuceně nasazených na tajnou výrobu leteckých motorů Junkers. „Ve filmu se také vyrovnáváme se zvěstmi o tom, že se v Semilech vyráběly dokonce i tajné střely V2", říká autor námětu historik semilského muzea Tomáš Chvátal, jenž se tímto tématem dlouhodobě zabývá a kterému se podařilo objevit jak neznámé dokumenty, tak i pamětníky tehdejších událostí.

Režie obou dokumentů se úspěšně zhostil Jan Chleboun. „Podobně jako projekt Plíživá kontrarevoluce v Semilech nabídneme i film Bílá místa konce války 1944-5 České televizi k licencování tak, aby jej mohlo shlédnout co nejvíce diváků", říká k filmu ředitel semilského muzea Miroslav Šnaiberk a dodává: „Film bude promítán i v rámci stejnojmenné výstavy, která je v našem muzeu k vidění až do 15. ledna 2021. Pro milovníky historie druhé světové války jsme vydali i stejnojmennou knihu, kde se dozví vše o bádání historika Tomáše Chvátala k tomuto tématu."

Dokument Bílá místa konce války 1944-5 na youtube:


Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Program semilského muzea v říjnu
FOTO: Bílá místa konce války odkrývají v semilském muzeu
FOTO: Takto dnes vypadá areál Kolora 01, o němž se chystá výstava
Semilské muzeum chystá výstavu o konci války. Otevře koncem května
Výstava v semilském muzeu získala záštitu ministra kultury

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Dlouholetý tiskový mluvčí horské služby Zeman odchází

Po téměř třinácti letech služby odchází z pozice tiskového mluvčího Horské služby ČR Radek Zeman, nahrazen bude profesionálním horským záchranářem. Rozhodnutí vedení HS o změnách na této pozici je důsledkem částečné reorganizace, kterou Horská služba ČR o.p.s. nyní prochází. „Chceme se přiblížit způsobu práce jiných složek Integrovaného záchranného systému. Například Zdravotnická záchranná služba má tiskové mluvčí řešené formou částečného úvazku při práci záchranáře. Stejným směrem půjdeme nyní i my," komentoval situaci René Mašín, náčelník Horské služby ČR. Dodal, že jméno a kontakty na nového mluvčího budou známy nejpozději 1. prosince. Radek Zeman (1963) působí v Horské službě od 1. února roku 2010 a postupně nastavil dnes používané způsoby mediální komunikace HS. V médiích působil od roku 1990, podílel se na denním zpravodajství i publicistice v tištených titulech i v televizních stanicích. Od roku 2001 pracoval jako konzultant v renomovaných PR agenturách.

Hlava v pohodě na semináři v Turnově

Duševní zdraví dospívajících je hlavním tématem nového projektu Vzdělávacího centra Turnov, o. p. s., který nese název Hlava v pohodě. Seminář Duševní obtíže a duševní nemoci dospívajících se koná ve středu 12. října 2022 od 15 do 18 hodin v budově OA, HŠ a SOŠ Turnov ve Zborovské ulici. Zaměřen je na pedagogické pracovníky, kteří pracují s žáky ve věku 11-16 let, vítáni jsou ovšem také rodiče a vůbec všichni, kdo se o problematiku zajímají. Přihlášky a případné dotazy zasílejte do 6. října na adresu tomanova@vctu.cz.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Krkonošské muzeum v Jilemnici získalo Bludičku
Zpátky do života v železnobrodské galerii
V rámci Libštátského pozdního léta vystoupí Gentlemen Singers
I.A třída: Nebodovaly Bělá ani Semily. Košťálov nehrál
Krajský přebor: Sedmihorky vyhrály gólem v závěru ve Stráži

Nejčtenější články

05.10.: V Roprachticích otevřeli stezku nazvanou Vlček, který nekouše
03.10.: FOTO: Jezdci vzpomínali na Šestidenní v roce 1972 v Krkonoších
03.10.: Turnov je nakonec rád za bod z utkání s Dobrovicí

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Dodávky dílčích výrobních celků, tak i plně automatizovaných strojů, dopravníkových a polohovacích systémů.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT