Semilské muzeum natočilo film o tajném válečném projektu

04.10.2020 10:21:16 | Autor: TZ Muzeum a Pojizerská galerie Semily | Rubrika: KULTURA | Obce: Semily

Semilské muzeum natočilo film o tajném válečném projektu

Muzeum a Pojizerská galerie Semily představilo ve středu 30. září v semilském kině Jitřenka zcela nový dokument Bílá místa konce války 1944-5, který se zabývá projektem Zittwerke.

Jedná se již o druhý dokumentární film muzea během uplynulých dvou let. V roce 2018 měl premiéru snímek Plíživá kontrarevoluce v Semilech 1968 pojednávající o zdejším Klubu mladých a politických represích na Semilsku po okupaci vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968.

Pod jménem Zittwerke byly v Semilech na konci války vybudovány tábory nuceně nasazených na tajnou výrobu leteckých motorů Junkers. „Ve filmu se také vyrovnáváme se zvěstmi o tom, že se v Semilech vyráběly dokonce i tajné střely V2", říká autor námětu historik semilského muzea Tomáš Chvátal, jenž se tímto tématem dlouhodobě zabývá a kterému se podařilo objevit jak neznámé dokumenty, tak i pamětníky tehdejších událostí.

Režie obou dokumentů se úspěšně zhostil Jan Chleboun. „Podobně jako projekt Plíživá kontrarevoluce v Semilech nabídneme i film Bílá místa konce války 1944-5 České televizi k licencování tak, aby jej mohlo shlédnout co nejvíce diváků", říká k filmu ředitel semilského muzea Miroslav Šnaiberk a dodává: „Film bude promítán i v rámci stejnojmenné výstavy, která je v našem muzeu k vidění až do 15. ledna 2021. Pro milovníky historie druhé světové války jsme vydali i stejnojmennou knihu, kde se dozví vše o bádání historika Tomáše Chvátala k tomuto tématu."

Dokument Bílá místa konce války 1944-5 na youtube:


Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Program semilského muzea v říjnu
FOTO: Bílá místa konce války odkrývají v semilském muzeu
FOTO: Takto dnes vypadá areál Kolora 01, o němž se chystá výstava
Semilské muzeum chystá výstavu o konci války. Otevře koncem května
Výstava v semilském muzeu získala záštitu ministra kultury

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Jeden a půl milionem podpoří Liberecký kraj vědomostní soutěže žáků

Částkou 1 605 000 korun podpořil v letošní roce Liberecký kraj konání vědomostních olympiád žáků základních a středních škol. Okresní a krajská kola se konají již od začátku roku. Další finanční prostředky na soutěže ve výši 630.000 korun čerpá kraj ze státního rozpočtu. „Organizaci vědomostních soutěží zajišťuje na základě příspěvku zřizovatele ve výši 1 200 000 korun Střední škola a Mateřská škola Na Bojišti, Liberec. Jedná se o krajská a okresní kola vědomostních soutěží a klání ve středoškolské odborné činnosti. Na organizaci okresních kol mimo Liberec se podílejí příspěvkové organizace obcí. Jedná se například o domy dětí a mládeže či střediska volného času," uvedl Jiří Čeřovský, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.

Přednáška Léčitelské příběhy znovu v semilském muzeu

Opakování přednášky Léčitelské příběhy se uskuteční v semilském muzeu ve středu 24. dubna v 17:00. V našem regionu v rámci léčitelské výstavy nalezli více jak 30 velmi zajímavých a mnohdy i různorodých osobností. Jací to byli lidé? Jaké byly jejich motivace k léčení potřebných? Z jakých zdrojů čerpali své znalosti? O tom bude vyprávět autor výstavy, náš muzejní historik Tomáš Chvátal.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kam na jaře v Jizerských horách? K vodě, na rozhlednu i za vědou
Volejbalisté Malé Skály zakončili sezonu v Kojetíně
Jaké chystají investice v Harrachově v roce 2024?
Halu lomnického muzea rozezní trampská muzika
Hledá se nejlepší knihovna Libereckého kraje

Nejčtenější články

22.04.: Obrazem: Sto zvířat rozeznělo zaplněnou sokolovnu ve Sklenařicích
22.04.: Slavíme Den Země
23.04.: Hledá se nejlepší knihovna Libereckého kraje

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT