Semilské muzeum potěší parničkami, galerie zobrazí židovskou kabalu

14.07.2011 08:04:26 | Autor: mapgs | Rubrika: KULTURA | Obce: Semily

Semilské muzeum potěší parničkami, galerie zobrazí židovskou kabalu

Od července do září probíhají v Muzeu a Pojizerské galerii v Semilech dvě zajímavé výstavy. První je výstava funkčních modelů parních strojů a dětských hraček, druhou pak výstava malířky Zuzany Kadlecové, kterou inspirovala židovská kabala.

Obě výstavy potrvají až do 4. září a muzeum je během července a srpna přístupné od 9 do 17 hodin, od září pak od 9 do 12 a od 13 do 16 hodin.

Kdo si hraje, nezlobí VI - Plnou parou

Výstava v muzeu představuje průřez výrobou dětských hraček - parních strojků od roku 1880 až do současnosti. K vidění jsou stroje především německé provenience z předválečných a meziválečných let, dále několik strojků evropského a amerického původu a také hračky vyráběné v Československu do roku 1965. Unikátní kolekce je zapůjčena od soukromého českého sběratele.

Většina exponátů opravdu funguje, stačí nalít vodu, zatopit v topeništi tekutým nebo tuhým lihem, vyčkat na vývin páry a strojek, dříve zvaný párnička, se roztočí. Navíc může pohánět spoustu přídavných zařízení, malých modelů cirkulárek, bucharů, mlýnků či dokonce i malé dynamo na výrobu elektřiny. Výstavu doplňují historické katalogy, ceníky, fotografie a další artefakty připomínající zašlou slávu těchto hraček.

Jeden z vystavených stojů si mohou děti důkladně osahat, chod dvou největších je zaznamenán na DVD s projekcí. K dispozici bude dětský koutek, své výrobky budou prezentovat firmy Merkur z Police nad Metují a zástupce německé firmy Wilesco, obě  vyrábějí nové parní strojky, které budou za příznivou cenu dokonce ke koupi.  

Návštěvníci, kteří mají rádi věci „v akci" mají ojedinělou možnost v pondělí 18. července v 10 hodin, kdy budou některé modely uvedeny do chodu. Na dvorku muzea je exponát zapůjčený z Muzea techniky pana Bujárka v Loukově, i tento stabilák Lorenz bude rovněž v pondělí zprovozněn.

Zuzana  Kadlecová  - Testováno na sobě

V Pojizerské galerii probíhá od 26. června až do 4. září výstava obrazů akademické malířky Zuzany Kadlecové „Testováno na sobě". Paní malířku si našla neobvyklá inspirace - židovská mystika kabala, zvláště její učení o posvátném charakteru písmen hebrejské abecedy, o sefírách - manifestacích božích vlastností v tomto našem hmotném světě a konečně učení o planetách, jejich energii a konstelacích a vlivu těchto konstelací na život člověka.

„Jak to tak bývá u inspirace, téma se u mě probudilo po zdánlivě nenápadném, náhodném vnějším impulsu, setkání s tou pravou knihou ve správnou chvíli v životním okamžiku, kdy vyšší moudrost usoudí, že právě tato cesta v tuto chvíli může být naší šancí na osobní růst. Literatura na téma kabaly je v češtině dostupná, nicméně je důležité si uvědomit, že ne vše na trhu je kvalitní a ne vše představuje autentickou židovskou mystiku. Název kabala byl používán i pro mystiku křesťanskou, která od doby renesance, kdy kontakty mezi křesťanskými a židovskými učenci na krátkou dobu vzkvétaly a ti se mohli navzájem ovlivňovat a inspirovat. Tvoří  jistě svébytný, nicméně nežidovský proud mystického nahlížení světa," říká o své inspiraci sama malířka Zuzana Kadlecová.

Předchozí akce semilského muzea:

V Semilech připravili na sobotu druhou muzejní noc

FOTO: Drsný humor a poetika v jednom domě

FOTO: Velikonoční jarmark lákal k návštěvě muzea

Ohlédnutí za festivalem Jeden svět v Semilech

Tradiční tečka za sezonou v semilském muzeu

FOTO: Černá jako ďábel, horká jako peklo…

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Multiinstrumentalisté Radim Zenkl a Ondra Kozák vystoupí v Jablonci

Duo vynikajících hudebníků Radim Zenkl & Ondra Kozák s autorským repertoárem, doplněným o bluegrassové, jazzové, swingové, keltské, lidové a „world music" tradicionály v osobitých aranžích, se představí v jabloneckých Tyršových sadech v neděli 21. července od 15 hodin v rámci festivalu Jablonecké tóny 2024. Pozvánka s rozhovorem

Výstava ve Smržovce představí vzpomínky pamětníků 20. století

Ve čtvrtek 25. července 2024 zakotví výstava Příběhy severních Čech - Zlomové okamžiky 20. století ve Smržovce na Lidickém náměstí a setrvá zde až do 15. srpna 2024. Tato exteriérová expozice regionální pobočky Paměti národa Severní Čechy přináší vzpomínky pamětnic a pamětníků na události 20. století, které pobočka dokumentuje v Libereckém a Ústeckém kraji pro sbírku Paměť národa. Více podrobností


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Nádrže, aleje, úpravny vody. Česko-polská dohoda přináší výsledky
Mostek přes Rudný potok v Obřím dole je již opraven
Africký mor prasat: kdo najde uhynulého kance, ať volá veterinu
Maškova zahrada zažila Karibský den
První kompostovací toalety jsou i v Českém ráji

Nejčtenější články

23.07.: První kompostovací toalety jsou i v Českém ráji
23.07.: Africký mor prasat: kdo najde uhynulého kance, ať volá veterinu
22.07.: Papouška Kvida zachránili tanvaldští hasiči

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT