Semilské výstavy Živly se účastní 23 umělců

10.05.2025 10:12:17 | Autor: msb | Rubrika: KULTURA | Obce: Semily

Semilské výstavy Živly se účastní 23 umělců

Letošní přehlídka výtvarného umění v Muzeu a Pojizerské galerii Semily je věnována tématu Živly a bylo k ní přizváno na 23 umělců nejen s vazbami na pojizerskou výtvarnou scénu. Jsou zde zastoupeni umělci ze Středních Čech, Prahy či dokonce z Ruska.

Na výběru autorů a děl se kurátorsky podíleli ředitel instituce Miroslav Šnaiberk a malíř Jan Paul. Mezi vystavujícími autory najdeme jména pravidelně se představujících výtvarníků ze Semilska, Železnobrodska, Jablonecka či Turnovska (například Vlasta Matoušová, Jana Kasalová st., Jiří Urban, Zuzana Kadlecová a další), ale i na české výtvarné scéně již dlouhodobě etablované umělce jakými jsou např. Ivan Bukovský, Svatopluk Klimeš či Aleš Ogoun.

„Živly mají mnoho podob a umělci zastoupení na výstavě se k tématu vyjadřují rozmanitou škálou technik, výtvarných pojetí a přístupů. Různost forem, abstraktních i figurálních, lyrických i epických stejně jako expresivních zobrazuje fenomén živlu tak, jak ho umělci vnímají tvůrčí imaginací," řekl jeden z kurátorů Jan Paul. Ředitel semilského muzea a galerie Miroslav Šnaiberk k tomu dodal: „Po několik desetiletí jsme pořádali přehlídku tzv. Malířů Pojizeří, což byla poněkud nesourodá skupina umělců, často již ukotvených mimo region, ale poslední dobou nám jde více o téma než o regionalitu. Na výstavě najdeme obrazy a sochy s tématem přírodních živlů v nejrůznějších způsobech ztvárnění, stejně jako živelnost ve spontánním přístupu při jejich vytváření."

Živly - Odraz fenoménu ve výtvarném umění
Kde: Muzeum a Pojizerská galerie Semily, p. o., Husova 2, Semily
Vernisáž výstavy: 6. května 2025 v 17 hodin
Termín konání výstavy: 6. 5. - 13. 7. 2025

Seznam vystavujících:
Vojtěch Adamec, Natalia Akovantseva, Ivan Bukovský, Vojtěch Čapek, Lukáš Havrda, Zuzana Kadlecová, Jana Kasalová st., Svatopluk Klimeš, Bohumil Lhota, Dagmar Macáková, Vladislav Mašek, Vlasta Matoušová, Zdenka Marie Nováková, Aleš Ogoun, Jan Paul, Tomáš Plesl, Hana Pýchová, Jiří Srna, Monika Ševčíková, Jiří Urban, Markéta Urbanová, Eva Vlasáková, Bohunka Waageová.

Více o výstavách v Pojizeří čtěte v rubrice KULTURA - Výstavy

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Přihlášky na střední školy: Klíčové jsou priority, ne rychlost

Období podávání přihlášek na střední školy se blíží. Od 1. do 20. února 2026 budou moci žáci 9. tříd podávat přihlášky ke studiu a pro mnoho rodin to znamená zvýšenou nejistotu a tlak na rozhodování. Kraj proto shrnuje základní informace k přijímacímu řízení a zároveň chce uklidnit rodiče i žáky, že není potřeba spěchat ani zbytečně taktizovat. Přihlášky není nutné podávat hned první den. Pořadí odeslání přihlášek nemá vliv na přijetí, rozhodující jsou správně zvolené priority škol. Každý uchazeč může podat až tři přihlášky na střední školy a dvě na střední školy s talentovou zkouškou. U každé z nich je pak nezbytné stanovit pořadí (tzv. prioritu) podle toho, kam chce skutečně nastoupit. Toto pořadí je po podání přihlášek neměnné a má přímý vliv na výsledek přijímacího řízení. Systém přijímacího řízení je nastaven tak, aby co nejvíce respektoval skutečné preference žáků. Doporučujeme tedy řadit školy podle opravdového zájmu, nikoli podle obav, zda má žák „dostatečnou šanci". Taktizování s pořadím přihlášek se může naopak obrátit proti původnímu záměru.

Místní poplatek z pobytu v Turnově 2026

Městský úřad Turnov, odbor finanční informuje o výši a splatnosti místního poplatku z pobytu pro rok 2026. Od roku 2025 platí Obecně závazná vyhláška č. 7/2023 o místním poplatku z pobytu. Ubytovatel vybírá za osobu a noc 30 Kč za úplatný pobyt trvající nejvýše 60 po sobě jdoucích dnů u jednoho poskytovatele pobytu bez ohledu na to, kde je poskytnut nebo jaký má účel. Tedy vedle hotelů, motelů a penzionů se jedná také o soukromé domy, byty, ateliéry, karavany, stany apod. Ubytovatelé vybraný poplatek odvádí pololetně v hotovosti nebo na účet města, a to vždy do 15 dnů po skončení příslušného pololetí.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Mimořádné změny jízdních řádů od 1. února na Turnovsku a Semilsku
Výstavou představují tvorbu Ivy Nyplové u příležitosti životního jubilea
Krajské příspěvkové organizace nabídnou v únoru pestrý program
Nový rok zahájili Maloskalští výhrami nad Havlíčkovým Brodem
Agentura regionálního rozvoje už 30 let mění k lepšímu Liberecký kraj

Nejčtenější články

30.01.: Výstavu Ellen Jilemnické v Semilech okoření komentovaná prohlídka
30.01.: Pralyžaři opět míří na zásadské závody postaru
31.01.: Agentura regionálního rozvoje už 30 let mění k lepšímu Liberecký kraj

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT