Semily díky nákupu energií na komoditní burze šetří statisíce ročně

15.01.2016 08:06:50 | Autor: TZ města Semily | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Semily

Semily díky nákupu energií na komoditní burze šetří statisíce ročně

Město Semily patří v rámci Libereckého kraje mezi průkopníky při obstarávaní energií efektivními nástroji: e-aukcí nebo přímo nákupem (prostřednictvím dohodce) na komoditní burze.

První kroky k realizaci nákupu plynu touto cestou učinilo město již na přelomu let 2010 a 2011, kdy formou výběrového řízení zadalo zpracování auditu odběrných míst u všech příspěvkových organizací, jichž je zřizovatelem. Dalším výběrovým řízením město řešilo poskytnutí komplexního servisu při vyhledávání a doporučení nejvhodnějšího uchazeče pro dodávky zemního plynu a konečně v elektronické aukci byl proveden nákup plynu na období od 1. 12. 2011 až 31. 12. 2012. Úspora tehdy dosáhla výše 9 %.

„Uvědomili jsme si, že se zvyšující se poptávkou klesá cena za jednotku plynu. Nabídku města Semily na spolupráci pro obstarání plynu akceptovaly obce Benešov u Semil, Víchová nad Jizerou a město Rokytnice nad Jizerou a jejich příspěvkové organizace," sdělil tajemník města Semily Miloš Sladký.

Cena městem nakupovaného plynu v dalších letech nadále klesala. Bylo to způsobeno jednak nákupem na komoditní burze a jednak poklesem cen na světových burzách.

„Pro rok 2016 město pro své potřeby, potřeby příspěvkových organizací i pro další obce nakoupilo MWh plynu za 604 Kč (maloodběr)," připomněl tajemník Sladký.

„Nadále jsme sledovali vývoj obchodovaných cen na burze a koncem prosince 2015 padlo rozhodnutí o nákupu plynu pro rok 2017. V lednu 2016 jsme na burzovním shromáždění nakoupili pro rok 2017 plyn za těžko uvěřitelných 452 Kč za MWh. Poklesem ceny o 25% jsme při celkovém nakoupeném objemu plynu ušetřili téměř třičtvrtě milonu korun," podotkl Sladký.

Samotné město Semily a jeho příspěvkové organizace (při srovnatelné spotřebě plynu) ušetří v roce 2017 téměř 600 tisíc Kč. Oproti ceně v roce 2015 je dosažena úspora téměř 900 tisíc Kč. Podle slov starostky města Leny Mlejnkové se úspora v této oblasti příznivě promítne do objemu finančních prostředků pro údržbu zeleně, investic a oprav chodníků i silnic v majetku města.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Participativní rozpočet 2016: Semilští vybrali k realizaci 4 ze 13 návrhů
Semiláci se letos opět vydají za plaváním do bazénů v Jičíně a Jablonci
FOTO: Bílý opeřenec zabloudil na semilské sídliště
Město a architekti projednají s občany podobu Komenského náměstí
Do soutěže na školku v Semilech dorazilo od architektů 70 návrhů

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Hasiči zasahovali při požáru lesa na Prosečském hřebeni

V Liberci Vratislavicích na Prosečském hřebeni zasahovali hasiči v pátek 24. června u požáru lesa o rozloze cca 20x 20 metrů. Použili při akci hasicí D program a zařízení PRO/pak, které díky svým vlastnostem zefektivňuje využití hasební vody.

Pořadatelé významných sportovních akcí mohou žádat o dotaci do 30. září

Pořadatelé sportovních akcí mezinárodního významu, které se budou v roce 2023 konat na území Libereckého kraje, ale i organizátoři mistrovství světa, mistrovství Evropy nebo světových pohárů, si mohou požádat o poskytnutí dotace z rozpočtu Libereckého kraje. Pro události konané v roce 2023 tak musí učinit nejpozději do 30. září 2022. „Chtěli bychom vyzvat pořadatele, kteří na území našeho kraje v roce 2023 plánují uskutečnit sportovní akci mezinárodního významu a budou na tuto akci žádat o peněžní podporu z rozpočtu Libereckého kraje, aby si žádost o poskytnutí dotace podali nejpozději do konce září letošního roku," uvedl Dan Ramzer, náměstek hejtmana pro školství, mládež, tělovýchovu, sport a zaměstnanost.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Plavčíci z turnovské Maškovy zahrady prošli školením
Kraj poskytne dotaci hasičům a přispěje obci Klokočí na sanaci skály
Osmý ročník turnaje O Pelechovský pohár vyhrál tým Proseč C. F.
Obrazem: Libštátský jarní běh 2022
Oprava střechy kostela Mistra Jana Husa v České Lípě pokračuje

Nejčtenější články

25.06.: Hasiči řešili následky večerní bouřky, ve Slané najel vlak do stromu
24.06.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 24. až 26. června
24.06.: Řeznictví U Hrabánků - tak trochu jiné řeznictví?

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

E-shop se sportovním oblečením a vybavením

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT