Semily se dočkají nového mostu přes Jizeru, začíná se stavět 4. dubna

03.04.2022 19:56:57 | Autor: Renata Coufalová a Petr Ježek | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Semily

Semily se dočkají nového mostu přes Jizeru, začíná se stavět 4. dubna

Na podzim tohoto roku se Semily dočkají nového dvoupruhového mostu přes řeku Jizeru, a to v místě stávajícího mostu v Jatecké ulici. Nový most poslouží v první řadě jako plnohodnotná objízdná trasa po dobu opravy hlavního mostu přes Jizeru, která by měla proběhnout v roce 2023. Začátek stavby a uzavření mostu v Jatecké ulici je naplánováno již na pondělí 4. dubna!

Od pondělí 4. dubna 2022 bude uzavřen most v Řekách - Jatecké ulici. Zároveň bude uzavřen přechod pro chodce vedoucí před mostem. Dopravní omezení bude po celou dobu výstavby mostu - předpoklad dokončení je 31. 10. 2022.

Nutnost opravy hlavního mostu, který je v majetku Libereckého kraje, vyplynula na základě aktualizace stavu mostů, kterou provedla Krajská správa silnic Libereckého kraje už v minulém roce. Na zajištění objízdné trasy po dobu opravy hlavního mostu poskytne městu Semily Liberecký kraj dotaci ve výši 5 milionů korun.

Železný most v Jatecké ulici v Semilech<br />Autor: Petr Ježek „Most v Jatecké ulici byl postaven v roce 1994, kdy po něm vedla objízdná trasa při tehdejší opravě hlavního semilského mostu," řekl Vladimír Bělonohý, vedoucí odboru rozvoje a správy majetku MěÚ Semily.

Nový most v Jatecké ulici bude široký 9,5 metru - z toho vozovka 6,5 metru a chodník 2 metry. „Navzdory tomu, že v průběhu minulých let došlo k nutným opravám, je jeho současný stav velmi špatný. Ačkoli byla zatížitelnost na počátku jeho fungování stanovena až na 40 tun, dnes je nosnost mostu omezena na vozidlo do 2 tun a maximální rychlost vozidel snížena tak, aby se zamezilo dynamickému namáhání mostu."

Nová podoba mostu přes Jizeru, který již v letošním roce nahradí dosavadní pontonový most - vizualizace: projektant - společnost VANER z Liberce. Po dohodě s Libereckým krajem bylo, vzhledem k nutnosti zajištění objízdné trasy po dobu opravy hlavního mostu pro všechna vozidla včetně autobusů i vozidel nákladní dopravy, rozhodnuto o zahájení projekčních prací na novém dvoupruhovém mostu včetně jednostranného chodníku, a to s příspěvkem kraje ve výši 5 milionů korun. Z navržených možností realizace mostu byla zvolena tzv. spřažená ocelobetonová konstrukce, která mimo jiné umožní zrušení středního mostního pilíře. Podařilo se tedy sdružit finance do nejlepšího možného řešení, kdy město místo provizorní trasy postaví plnohodnotný nový most.

„Ve chvíli, kdy jsme rozhodovali o využití pětimilionového příspěvku kraje na zajištění objízdné trasy, byla cena nového mostu odhadnuta na 24 milionů korun bez daně. To však už dnes s ohledem na současné extrémní zvýšení cen stavebního materiálu a prací neplatí," řekla Lena Mlejnková, starostka Semil.


„Ve výběrovém řízení na stavbu nového mostu jsme obdrželi nabídku s nejnižší cenou ve výši 30 milionů korun. Konečná cena je tedy 36 milionů s daní." I přes zvýšené náklady na vybudování nového mostu zastupitelé na svém jednání schválili smlouvu se zhotovitelem akce, kterým se stala společnost M-SILNICE Pardubice. Zároveň město požádalo Liberecký kraj o navýšení avizovaného příspěvku.

Stavební práce na novém mostu začnou v první polovině dubna a podle harmonogramu budou trvat 7 měsíců. „Dopravně to znamená uzavření mostu po celou dobu výstavby za podmínky zajištění příjezdu do okolních prodejen (stavebniny, sběrný dvůr)," vysvětluje inženýr Bělonohý. „Práce budou zahájeny odříznutím pěší lávky a přeložkou kabelu, následně dojde k demontáži mostu tak, aby mohly započít práce na opravách podpěr."

Po dokončení stavby mostu v Jatecké ulici bude následovat generální oprava hlavního mostu přes Jizeru, plně financovaná Libereckým krajem. Realizaci lze předpokládat v roce 2023. Semily tak získají dva plnohodnotné mosty s životností delší než 50 let.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

VIDEO: Na dálnici mezi Turnovem a Prahou bourali most
Silniční průtah Libercem omezí rekonstrukce mostů. Skončí za rok
Kraj opraví mosty v Jilemnici a v Srní u České Lípy
Mosty ve Svijanech se dočkají rekonstrukce, kraj vybral stavební firmu
Řidiči již projedou novou křižovatkou Rádelský mlýn
Ministerstvo kultury prohlásilo most v Poniklé za kulturní památku
Konec objížďkám. Na most v Poniklé se vrátí doprava
Historický most v Poniklé má nakonec zůstat stát
Z Podbozkova do Cimbálu vyjeli řidiči konečně po nové silnici
FOTO: Lávka ze semilského náměstí k poště už je průchozí
FOTO: Stará Bítouchovská lávka najde nové využití
FOTO: Nová Bítouchovská lávka je od začátku září průchodná

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 15 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Multiinstrumentalisté Radim Zenkl a Ondra Kozák vystoupí v Jablonci

Duo vynikajících hudebníků Radim Zenkl & Ondra Kozák s autorským repertoárem, doplněným o bluegrassové, jazzové, swingové, keltské, lidové a „world music" tradicionály v osobitých aranžích, se představí v jabloneckých Tyršových sadech v neděli 21. července od 15 hodin v rámci festivalu Jablonecké tóny 2024. Pozvánka s rozhovorem

Výstava ve Smržovce představí vzpomínky pamětníků 20. století

Ve čtvrtek 25. července 2024 zakotví výstava Příběhy severních Čech - Zlomové okamžiky 20. století ve Smržovce na Lidickém náměstí a setrvá zde až do 15. srpna 2024. Tato exteriérová expozice regionální pobočky Paměti národa Severní Čechy přináší vzpomínky pamětnic a pamětníků na události 20. století, které pobočka dokumentuje v Libereckém a Ústeckém kraji pro sbírku Paměť národa. Více podrobností


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Obrazem: Koncert skupiny Sayonara v Rohozecké restauraci
Papouška Kvida zachránili tanvaldští hasiči
Turnovské kino Sféra nabídne lepší filmové zážitky
Letní čtení v parku pořádá jilemnická knihovna
Cesta Obřím dolem bude v příštích dnech uzavřena

Nejčtenější články

20.07.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 19. až 21. července
21.07.: Léto v Maškově zahradě bude ve velkém stylu!
20.07.: Nová léčitelská expozice se účastní Dnů lidové architektury

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT