Semily se dočkají nového mostu přes Jizeru, začíná se stavět 4. dubna

03.04.2022 19:56:57 | Autor: Renata Coufalová a Petr Ježek | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Semily

Semily se dočkají nového mostu přes Jizeru, začíná se stavět 4. dubna

Na podzim tohoto roku se Semily dočkají nového dvoupruhového mostu přes řeku Jizeru, a to v místě stávajícího mostu v Jatecké ulici. Nový most poslouží v první řadě jako plnohodnotná objízdná trasa po dobu opravy hlavního mostu přes Jizeru, která by měla proběhnout v roce 2023. Začátek stavby a uzavření mostu v Jatecké ulici je naplánováno již na pondělí 4. dubna!

Od pondělí 4. dubna 2022 bude uzavřen most v Řekách - Jatecké ulici. Zároveň bude uzavřen přechod pro chodce vedoucí před mostem. Dopravní omezení bude po celou dobu výstavby mostu - předpoklad dokončení je 31. 10. 2022.

Nutnost opravy hlavního mostu, který je v majetku Libereckého kraje, vyplynula na základě aktualizace stavu mostů, kterou provedla Krajská správa silnic Libereckého kraje už v minulém roce. Na zajištění objízdné trasy po dobu opravy hlavního mostu poskytne městu Semily Liberecký kraj dotaci ve výši 5 milionů korun.

Železný most v Jatecké ulici v Semilech<br />Autor: Petr Ježek „Most v Jatecké ulici byl postaven v roce 1994, kdy po něm vedla objízdná trasa při tehdejší opravě hlavního semilského mostu," řekl Vladimír Bělonohý, vedoucí odboru rozvoje a správy majetku MěÚ Semily.

Nový most v Jatecké ulici bude široký 9,5 metru - z toho vozovka 6,5 metru a chodník 2 metry. „Navzdory tomu, že v průběhu minulých let došlo k nutným opravám, je jeho současný stav velmi špatný. Ačkoli byla zatížitelnost na počátku jeho fungování stanovena až na 40 tun, dnes je nosnost mostu omezena na vozidlo do 2 tun a maximální rychlost vozidel snížena tak, aby se zamezilo dynamickému namáhání mostu."

Nová podoba mostu přes Jizeru, který již v letošním roce nahradí dosavadní pontonový most - vizualizace: projektant - společnost VANER z Liberce. Po dohodě s Libereckým krajem bylo, vzhledem k nutnosti zajištění objízdné trasy po dobu opravy hlavního mostu pro všechna vozidla včetně autobusů i vozidel nákladní dopravy, rozhodnuto o zahájení projekčních prací na novém dvoupruhovém mostu včetně jednostranného chodníku, a to s příspěvkem kraje ve výši 5 milionů korun. Z navržených možností realizace mostu byla zvolena tzv. spřažená ocelobetonová konstrukce, která mimo jiné umožní zrušení středního mostního pilíře. Podařilo se tedy sdružit finance do nejlepšího možného řešení, kdy město místo provizorní trasy postaví plnohodnotný nový most.

„Ve chvíli, kdy jsme rozhodovali o využití pětimilionového příspěvku kraje na zajištění objízdné trasy, byla cena nového mostu odhadnuta na 24 milionů korun bez daně. To však už dnes s ohledem na současné extrémní zvýšení cen stavebního materiálu a prací neplatí," řekla Lena Mlejnková, starostka Semil.


„Ve výběrovém řízení na stavbu nového mostu jsme obdrželi nabídku s nejnižší cenou ve výši 30 milionů korun. Konečná cena je tedy 36 milionů s daní." I přes zvýšené náklady na vybudování nového mostu zastupitelé na svém jednání schválili smlouvu se zhotovitelem akce, kterým se stala společnost M-SILNICE Pardubice. Zároveň město požádalo Liberecký kraj o navýšení avizovaného příspěvku.

Stavební práce na novém mostu začnou v první polovině dubna a podle harmonogramu budou trvat 7 měsíců. „Dopravně to znamená uzavření mostu po celou dobu výstavby za podmínky zajištění příjezdu do okolních prodejen (stavebniny, sběrný dvůr)," vysvětluje inženýr Bělonohý. „Práce budou zahájeny odříznutím pěší lávky a přeložkou kabelu, následně dojde k demontáži mostu tak, aby mohly započít práce na opravách podpěr."

Po dokončení stavby mostu v Jatecké ulici bude následovat generální oprava hlavního mostu přes Jizeru, plně financovaná Libereckým krajem. Realizaci lze předpokládat v roce 2023. Semily tak získají dva plnohodnotné mosty s životností delší než 50 let.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

VIDEO: Na dálnici mezi Turnovem a Prahou bourali most
Silniční průtah Libercem omezí rekonstrukce mostů. Skončí za rok
Kraj opraví mosty v Jilemnici a v Srní u České Lípy
Mosty ve Svijanech se dočkají rekonstrukce, kraj vybral stavební firmu
Řidiči již projedou novou křižovatkou Rádelský mlýn
Ministerstvo kultury prohlásilo most v Poniklé za kulturní památku
Konec objížďkám. Na most v Poniklé se vrátí doprava
Historický most v Poniklé má nakonec zůstat stát
Z Podbozkova do Cimbálu vyjeli řidiči konečně po nové silnici
FOTO: Lávka ze semilského náměstí k poště už je průchozí
FOTO: Stará Bítouchovská lávka najde nové využití
FOTO: Nová Bítouchovská lávka je od začátku září průchodná

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 15 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Web kraje nabízí komunikaci pro klienty se sluchovým postižením

Klienti se sluchovým postižením, kteří navštíví webové stránky Libereckého kraje, mají možnost nově využít tlačítko Tiché linky. Díky němu se mohou snadno spojit s tlumočníkem českého znakového jazyka či přepisovatelem mluvené češtiny a domluvit si vše, co je potřeba. Nemusí se tedy fyzicky dostavit, což bývá komfortnější a méně stresující.

Liberecký kraj opět podpoří mateřská centra. Připravil pro ně dva miliony

Dva miliony korun. Přesně takovou částkou podpoří Liberecký kraj činnost mateřských center v regionu prostřednictvím dotačního programu. O příspěvek mohou žádat zástupci mateřských center od 15. do 30. ledna příštího roku. „Díky tomuto programu opět podpoříme základní činnost mateřských center, a to především komunitní setkávání s různými programy, vzdělávání pracovníků center i jejich návštěvníků, přípravu a pořádání mezigeneračních programů či poradenství a konzultace. Chceme tyto organizace, kterých je v našem kraji celá řada, podpořit v jejich práci a v tom, co nabízí rodinám. Jejich práce si já osobně velice vážím," uvedl Jiří Ulvr, radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V Semilech rozsvítí vánoční strom v sobotu 2. prosince
Na záchranu a obnovu památek rozdělí kraj 15 milionů korun
Na konci listopadu končí v Turnově dvě sběrná místa
Rada mladších ukázala v Liberci názory studentů i otevřený přístup
Deváťáci semilské ZŠ F. L. Riegra si připomněli 17. listopad

Nejčtenější články

28.11.: Hasiči po novém sněžení nejčastěji odstraňovali stromy ze silnic
29.11.: Deváťáci semilské ZŠ F. L. Riegra si připomněli 17. listopad
28.11.: Florbal Turnov: Doma se představili starší žáci. Bojovala i další družstva

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT