Senioři se poučili Jak se nestat obětí podvodu

25.05.2012 08:45:47 | Autor: TZ města Turnov | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov

Senioři se poučili Jak se nestat obětí podvodu

Městská policie Turnov v rámci Programu primární prevence ve spolupráci s Městskou knihovnou Antonína Marka v Turnově připravila na květen přednášky týkající se prevence bezpečnosti seniorů, a to na téma Jak se nestat obětí podvodu.

„Jelikož patří senioři mezi ohroženou cílovou skupinu, na kterou se zaměřují různí podvodníci, je velice důležité je na možná rizika dopředu upozornit a pomoci jim trestné činnosti předcházet. Jedním ze způsobů prevence kriminality jsou i přednášky, kde jsou naši starší spoluobčané informováni o tom, jak může být podvodné chování pácháno, kdy je potřeba být ve střehu a takzvaně nenaletět," uvedla Kateřina Doubravová, koordinátorka Projektu Turnov - Zdravé město a místní Agenda 21

Alarmující jsou i statistiky, které uvádějí exekuční řízení u každého třetího seniora České republiky! V květnu 2012 se proto v Turnově uskutečnily dvě přednášky pro obyvatele domovů důchodců na Výšince a v ulici Žižkově. Přednášejícím byl strážník primární prevence Městské policie Turnov Vladimír Hladík, který prostřednictvím konkrétních případů upozornil přítomné na možná číhající nebezpečí.

Městský strážník poučil seniory o zásadách bezpečnosti při jednání s cizími lidmi, doporučil být vždy ostražitý a přirozeně podezřívavý. Účastníkům přednášek vysvětlil, jak se mají chovat k různým podomním či pouličním prodejcům, na hromadných prodejních akcích, jakým způsobem je potřeba uzavírat smlouvy a že je vždy lepší si všechno pořádně ověřit a rozmyslet. Poradil raději odložit návštěvu různých řemeslníků na jindy, kdy nebude senior doma sám a že je pro komunikaci s neznámou návštěvou žádoucí používat bezpečnostního řetízku na dveřích. Další cennou radou bylo doporučení se o všem poradit (ať už po telefonu, či osobně) s někým, komu důvěřují. Senioři byli upozorněni na to, aby nikomu nesdělovali svá soukromá data a rovněž získali řadu dalších potřebných informací.

„Je nutné, aby bylo chráněno zdraví, ale i majetek a soukromí našich seniorů. V případě pochybností se senioři můžou obrátit na městskou policii a svá podezření či obavy potvrdit nebo vyvrátit.Tímto způsobem můžou předejít další trestné činnosti či pomoci odhalit již probíhající nekalou činnost. Preventivní bezpečnostní činnost je velice důležitá, a to nejen pro osoby v seniorském věku. Pokud budou naši občané připraveni čelit nebezpečným nástrahám, či se naučí těmto situacím předcházet, nestanou se obětí podvodu a jejich život tak bude mnohem příjemnější a bezpečnější," dodala Kateřina Doubravová.

Formou hry se děti učily o zdravé výživě

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Měření prachu v okolí Turów pokračují. Loni nedošlo k překročení limitů

Součástí vloni podepsané mezistátní dohody mezi Českou republikou a Polskem bylo i pravidelné měření koncentrací prachových částic PM10 na deseti vybraných bodech v okolí dolu Turów na území Polska. Z měření vyplývá, že hodnoty nepřekročily limity stanovené legislativou. „V rámci provedeného měření byly sledovány průměrné denní koncentrace prachových částic PM10, přičemž na každém bodě bylo 24hodinové měření provedeno opakovaně vždy ve 2 po sobě jdoucích dnech. Celé měření probíhalo na jednotlivých bodech postupně od 23. května do 12. června 2022. Dle výsledků provedeného měření se průměrné denní koncentrace prachových částic PM10 v blízkém okolí dolu Turów v době měření pohybovaly v rozmezí cca 9-43 μg/m3 a ve sledovaném období tak nebyla překročena hodnota stanovená legislativou pro denní imisní limit 50 μg/m3," uvedl Václav Židek, člen rady kraje pro resort životního prostředí a zemědělství.

Oba sledované turnovské prameny jsou aktuálně pitné

Odbor životního prostředí informuje o kvalitě vody v pramenech Boží voda a pod Valdštejnem. Oba prameny jsou v současné době pitné. Výsledky rozboru pramene pod Valdštejnem ze dne 16. ledna vyhovují hygienickým limitům požadovaným vyhláškou Ministerstva zdravotnictví ČR č. 252/2004 Sb., v platném znění. Voda je pitná. Výsledky rozboru pramene Boží voda ze dne 19. ledna také vyhovují hygienickým limitům.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Dlaskův statek v Dolánkách znovu ožije masopustním rejem
Rada kraje schválila programy požární ochrany a prevence kriminality
V Turnově vyroste další Centrum odborného vzdělávání
Turistické oblasti v kraji obdrží 10 milionů, dvakrát víc než vloni
Putování za minerály pošesté čili geologicko-cestopisné přednášky

Nejčtenější články

28.01.: Novým českým prezidentem bude příštích pět let Petr Pavel
27.01.: ODM zakončily štafety. Liberecký kraj je celkový vítěz podle medailí!
27.01.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 27. až 29. ledna

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT