Šest medailí z olympiády mládeže a gigantu pro turnovské atlety

03.07.2019 18:34:08 | Autor: Tomáš Krištof a Petr Ježek | Rubrika: SPORT | Obce: Turnov

Šest medailí z olympiády mládeže a gigantu pro turnovské atlety

Konec června byl ve znamení vrcholových akcí pro mladé turnovské atlety. Pro starší a mladší žactvo se letos konala Olympiáda dětí a mládeže, kterou hostil Liberecký kraj. Sedm turnovských atletů obléklo dresy kraje a porovnávalo síly s nejlepšími v Česku. Dorost a juniory čekal vrchol venkovní sezony v Olomouci, kde bojovali o nejlepší umístění na Mistrovství České republiky, zvaném gigant. Celkem Turnováci z obou akcí přivezli šest medailí!

Nejúspěšnějším atletem celé krajské atletické výpravy na Olympiádě se stal Národní rekordman ve víceboji Jakub Šafář. Jakub si pro Olympiádu dětí a mládeže vybral disciplíny skok daleký a 100 metrů překážek. Ukázalo se, že jeho výběr byl vydařený, jelikož si připsal zlato z dálky a stříbro z překážek. Ve skoku dalekém prošel svěřenec Miroslava Reichla lehce do finále, když hned prvním pokusem přesně trefil kvalifikační limit 630 cm.

Ve dvanáctičlenném finále Jakub plnil roli favorita a jeho pokusy byly opravdu daleké. Nejdelší byl nakonec pokus 676 cm, kterým si Kuba překonal svůj osobní rekord, a mohl tak slavit zisk zlaté olympijské medaile. Na překážkách si žák sportovní přípravy ZŠ Skálova též překonal osobní rekord, ve finále až na 13,22 což je také hodnota nového oddílového rekordu. Ve finále se bohužel střetl s novým Národním rekordmanem na tuto trať Tomášem Dvořákem ze Středočeského kraje, který nedal Kubovi šanci na zlatý double.

Nela Vaníčková<br />Autor: Archiv AC Turnov Další medailistkou Libereckého kraje se stala Nela Vaníčková, která na Olympiádu odjížděla s nejrychlejším časem na 100 metrů překážek. Nela si suverénně pohlídala postup z prvního místa do finále a tak se čekal velký boj o medailové pozice. Ve finále si Nela doběhla pro úžasné druhé místo a stanovila hodnotu nového oddílového rekordu až na 14,34 s. Nela si po smolném MČR v hale, kde skončila čtvrtá pověsila svojí první medaili z republikové konkurence, jistě si to za svojí tréninkovou snahu zasloužila.

V dresu Libereckého kraje se představila také mistryně republiky z haly ve skoku dalekém Amélie Hobelantová. Amélie si mohla vybrat z více disciplín obdobně jako Jakub Šafář se totiž věnuje především vícebojům. Nakonec padla volba na skok daleký a skok vysoký. Více šancí na úspěch měla Amélie přeci jen v dálce a je pravda, že od medaile jí dělil opravdu malý kousek. Svěřenkyně Tomáše Krištofa zaostala za třetím místem o 2 cm a výkon 545 cm ji stačil na bramborovou pozici. Ve finále výšky se Amél nepodařilo přehoupnout přes 160 cm, což by ji zajistilo místo v první pětce výsledkového pořadí, nakonec se musela z výšky spokojit se solidním devátým místem.

Dalšími startujícími byl Matěj Bradáč, který reprezentoval Liberecký kraj ve vrhu koulí a skončil na 13. místě, mladší žák Benjamín Vaníček, který se představil ve dvou disciplínách (ve skoku vysokém a v běhu na 300 metrů) a překážkáři na 60 metrů Veronika a Vojtěch Markovi.

Šampionát dorostu a juniorů v Olomouci

Turnovská výprava na šampionátu v Olomouci<br />Autor: Archiv AC Turnov Třídenní maraton disciplín čekal turnovské atlety v Olomouci. Dvakrát medailový je dorostenec Michal Hanyk, který závodil v běhu na 2000 metrů překážek a 3000 metrů. V pátek se postavil na trať 2000 metrů překážek, kde už má splněný limit na EYOF do Baku a šel si hlavně pro mistrovský titul. Závod probíhal hladce a Michal si s klidem doběhl pro první místo. Zapsal čas 6:12,43 minuty, který je daleko od osobního rekordu, ale Michal nepotřeboval hnát čas a opravdu si hlídal jen pozici na vítězství.

V neděli čekala svěřence Miroslava Reichla trať 3000 metrů, na které medailová pozice nebyla tak jasná. Šest závodníků včetně Michala mělo šanci na medaili. V průběhu závodu se držel na třetí pozici, ale zhruba v půlce tratě začal ztrácet na první dva závodníky a řadil se dozadu. Skupinka závodníků s Michalem ale dohnala dva vedoucí závodníky a ve skvělém „finiši" si vybojoval třetí místo. Doběhl v novém osobním rekordu 8:58,68 min.

Další medaili přidala dorostenka Eliška Martínková v chůzi na 5000 metrů. Eliška šla také v pátek za přijatelného počasí a naprosto suverénně si došla pro mistrovský titul. Cíl společně s její trenérkou Kateřinou Čermákovou bylo pokořit a splnit limit na EYOF, na který se nominoval i Michal Hanyk. Elišce se podařilo ne jen zajít neskutečný osobní rekord posunutý skoro minutu, ale zároveň pokořit o 2 sekundy limit na EYOF časem 25:18,50 min. Limit s přehledem zvládla, ale bohužel ji nevybrali mezi reprezentující závodníky do Baku.

Eliška Martínková<br />Autor: Archiv AC Turnov Pro bramboru si došla na 5000 metrů chůze za Eliškou Jana Zikmundová. Jana rozhodně byla adeptkou na medaili, ale bohužel před šampionátem měla zánět slepého střeva a nesměla trénovat. Tento výpadek ji stál svěřenkyni Davida Šnajdra medaili, ale i přesto se poprala se soupeřkami a ukázala bojový duch. Čas 28:18,55 minuty nepatří mezi nejlepší časy Jany, ale po takovém výpadku v trénování jí patří uznání za bojovnost gratulace ke 4. místu.

Vrhačka Barbora Velíšková si na gigantu v Olomouci zazávodila ve dvou vrhačských disciplínách. V pátek se předvedla v hodu kladivem, kde byla velká favoritka na medaili. Tabulkově odjížděla na 2. místě. Bára se dostala s přehledem do finále mezi 8 nejlepších dorosteneckých kladivářek. Na medaili bylo potřeba 48 m, které byly v jejích silách, ale hodila jen 46,87 m a to jí vyneslo 6. místo. V neděli ji čekal vrh koulí. Přáním trenérky Kamily Kolníkové a Báry bylo se protlačit do finále, ale to se bohužel nepovedlo, a skončila na hezkém 11. místě výkonem 12,15 m.

Z tréninkové skupiny Miroslava Reichla se dále představil Cyril Žerava, který soupeřil v tyčkařském sektoru mezi dorostenci. Cýra se přiblížil ke svému osobnímu rekordu skokem 390 cm, ale výšku 400 cm, která by byla jeho osobní rekord už nezdolal. Cyril skončil na pokusy za branami do finále a obsadil 9. místo. Další svěřenkyně Kateřiny Čermákové se postavila na 2000 metrů překážek a to Karolína Kautzká. Kája se účastnila své první republiky a byla to pro ní velká zkušenost. Kája je prvním rokem dorostenka, a umístila se na parádním 9. místě v osobním rekordu 8:38,14 min.

Dalšími startujícími na tomto šampionátu byla Lucie Sajdlová na 300 metrů překážek, kde skončila na 12. místě a ze stejné tréninkové skupiny Tomáše Krištofa se 400 metrů účastnil Jan Bílý, který celkově obsadil 18. místo.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Turnovský rekordman Šafář a bramborová Hobelantová
Memoriál Ludvíka Daňka tentokrát skrápěl déšť
Turnovští atleti zahájili sezonu, Michal Hanyk splnil limit na EYOF
Zhodnocení halové sezony AC Turnov 2019

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 7 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kraj pomáhá svým příspěvkovým organizacím při zadávání veřejných zakázek

Vyhledat veřejné zakázky téměř všech příspěvkových organizací Libereckého kraje lze na profilu zadavatele. Nedávno se tam přidala i liberecká zoo, kterou kraj vloni převzal do své správy. Kraj svým příspěvkovým organizacím při administraci veřejných zakázek výrazně pomáhá. „Liberecký kraj i jeho příspěvkové organizace postupují při zadávání veřejných zakázek dle Směrnice Rady Libereckého kraje č. 1/2021 k zadávání veřejných zakázek. Směrnice určuje postupy zejména u menších veřejných zakázek, které jsou od 200 000 korun bez DPH uveřejňovány na profilu zadavatele. Na tomto místě je možné vyhledat i veřejné zakázky téměř všech 87 příspěvkových organizací, které kraj zřizuje. Jedná se o střední školy, domovy důchodců nebo muzea. Dodavatelé tak naleznou informace o veřejných zakázkách na jednom místě," uvedl Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky.

Na Jablonecku od 1. února vyjely nové autobusy ČSAD Slaný

Na Jablonecku od 1. února vyjely nové autobusy ČSAD Slaný

Ve středu 1. února 11 minut po půlnoci vyjel první spoj z Rychnova a poté už na všechny trasy městské hromadné dopravy vyjely autobusy nového dopravce ČSAD Slaný. Společnost bude na Jablonecku nově obsluhovat městskou dopravu příštích pět let. Více podrobností a fotografie na Našem Jablonecku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 3. až 5. února
Únorová nabídka akcí Sportovního centra Semily
Nový sníh a vítr v kraji porážely stromy a zapříčinily nehody
V turnovských školách se rozbíhá preventivní kampaň
Město Semily vybuduje v lokalitě Na Vinici retenční nádrž

Nejčtenější články

01.02.: Chaloupky pod horama otevírají novou muzejní sezonu v Lomnici
02.02.: Nejtěžší zápas pro starší žáky HC Turnov i Adama Jindřiška
03.02.: Nový sníh a vítr v kraji porážely stromy a zapříčinily nehody

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT