Severočeské muzeum představuje restaurované klenoty ze sbírek

17.07.2019 16:28:52 | Autor: Jan Mikulička, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj

Severočeské muzeum představuje restaurované klenoty ze sbírek

Restaurování vybraných předmětů ze sbírek libereckého Severočeského muzea trvá již od loňska v rámci přípravy nových muzejních expozic. Z mnoha stovek či spíše tisíců cenných artefaktů, které se návštěvníkům představí, už nyní muzeum přestavuje několik z nich. Ty prošly nebo postupně prochází náročnou opravou v rukách specializovaných restaurátorů.

„Severočeské muzeum bude otevřené na podzim příštího roku. Součástí druhé etapy rekonstrukce nejsou jen stavební úpravy částí interiéru, ale i vybudování nových expozic a restaurování vybraných sbírkových předmětů, kterých má muzeum statisíce. Od drobných až po velké kusy, například nábytek či sochařská díla," uvedla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Roku 1884 získalo Severočeské muzeum za 450 zlatých - částku, která se rovnala ročnímu platu dobře situovaného rakousko-uherského úředníka - od starožitníka A. Hartla z Lipska mimořádně zdobenou truhlu z období renesance.

Výjevy na vnějších stěnách i uvnitř luxusní truhly, určené původně k ukládání šatstva, hovoří i po staletích jasnou řečí: slavnostní a milostné scény s postavami mužů a žen měly potěšit dnes již neznámé, avšak vysoce postavené novomanžele a posílit jejich čerstvě uzavřený svazek.

Novomanželský dar se po staletích změnil v muzejní exponát, který byl v nedávné minulosti bohužel značně poškozen především dlouhodobým výstavním užíváním v nevhodných podmínkách.

Změny vlhkosti vzduchu či působení ultrafialového záření v bývalé expozici uměleckých řemesel vykonaly dílo zkázy. Dřevěné části truhly byly zdeformované a degradovaná povrchová úprava truhly vůbec neodpovídala originálu.

Na restaurování sbírkových předmětů postupně probíhala výběrová řízení a část předmětů restauruje Ateliér Bárta v Hořicích v Podkrkonoší. Z velké části již v ateliéru vzácné truhle navrátil původní podobu, a to do nejmenších detailů.

„Třešničkou na dortu je třeba nově vyrobený klíč v dobových stylových formách, protože ten původní se nedochoval. Návštěvník nové expozice uměleckých řemesel se tak může těšit na dříve skrytou, nyní však nově odhalenou krásu, která byla původně určena pouze očím urozených novomanželů v dobách renesance," řekl Jiří Křížek, ředitel Severočeského muzea v Liberci.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Severočeské muzeum v Liberci se stalo výzkumnou organizací
Vestibul krajského úřadu hostí výstavu šperků ze Severočeského muzea
Severočeské muzeum v Liberci restauruje necesér maršála Radeckého
Modernizace Severočeského muzea bude pokračovat až do září 2020

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Přihlášky na střední školy: Klíčové jsou priority, ne rychlost

Období podávání přihlášek na střední školy se blíží. Od 1. do 20. února 2026 budou moci žáci 9. tříd podávat přihlášky ke studiu a pro mnoho rodin to znamená zvýšenou nejistotu a tlak na rozhodování. Kraj proto shrnuje základní informace k přijímacímu řízení a zároveň chce uklidnit rodiče i žáky, že není potřeba spěchat ani zbytečně taktizovat. Přihlášky není nutné podávat hned první den. Pořadí odeslání přihlášek nemá vliv na přijetí, rozhodující jsou správně zvolené priority škol. Každý uchazeč může podat až tři přihlášky na střední školy a dvě na střední školy s talentovou zkouškou. U každé z nich je pak nezbytné stanovit pořadí (tzv. prioritu) podle toho, kam chce skutečně nastoupit. Toto pořadí je po podání přihlášek neměnné a má přímý vliv na výsledek přijímacího řízení. Systém přijímacího řízení je nastaven tak, aby co nejvíce respektoval skutečné preference žáků. Doporučujeme tedy řadit školy podle opravdového zájmu, nikoli podle obav, zda má žák „dostatečnou šanci". Taktizování s pořadím přihlášek se může naopak obrátit proti původnímu záměru.

Místní poplatek z pobytu v Turnově 2026

Městský úřad Turnov, odbor finanční informuje o výši a splatnosti místního poplatku z pobytu pro rok 2026. Od roku 2025 platí Obecně závazná vyhláška č. 7/2023 o místním poplatku z pobytu. Ubytovatel vybírá za osobu a noc 30 Kč za úplatný pobyt trvající nejvýše 60 po sobě jdoucích dnů u jednoho poskytovatele pobytu bez ohledu na to, kde je poskytnut nebo jaký má účel. Tedy vedle hotelů, motelů a penzionů se jedná také o soukromé domy, byty, ateliéry, karavany, stany apod. Ubytovatelé vybraný poplatek odvádí pololetně v hotovosti nebo na účet města, a to vždy do 15 dnů po skončení příslušného pololetí.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Festival Žlutomodrý kocour slaví 30 let!
Kafe u Osmanyho zajíždí i do Semil
V Jilemnici několika akcemi připomenou Jaroslava Havlíčka
Zásada se promění 7. a 8. února v centrum mushingu
Odešel Tomáš Rothröckl

Nejčtenější články

01.02.: Mimořádné změny jízdních řádů od 1. února na Turnovsku a Semilsku
02.02.: Odešel Tomáš Rothröckl
02.02.: Zásada se promění 7. a 8. února v centrum mushingu

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT