Severočeské muzeum v Liberci restauruje necesér maršála Radeckého
25.03.2019 11:49:26 | Autor: Andrea Fulková, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: KULTURA | Obce: Liberecký kraj

V rámci druhé etapy modernizace Severočeského muzea v Liberci probíhá i restaurování muzejních exponátů. Náklady na jejich obnovu se vyšplhají na 4,258 milionu korun, z toho dotace z Integrovaného regionálního operačního programu činí 3,8 milionu korun.
„Naše muzea mají ve svých sbírkách řadu zajímavých sbírkových předmětů. Mnoho z nich ale potřebuje zásah restaurátora. Jedná se o nákladné odborné práce. Snažíme se najít postupně prostředky na restaurování a v tomto případě nám pomohla právě dotace z Integrovaného regionálního operačního programu," řekla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.
Jedním z restaurovaných předmětů je i necesér - dřevěná kazeta, vyrobená z masivu exotického dřeva s desítkami nejrůznějších cestovních, stolovacích nebo toaletních předmětů. Obdobné neceséry používali na svých cestách Napoleon Bonaparte, ruský car Alexandr I. nebo rakouská císařovna Sissi.
Severočeské muzeum vlastní vzácný kousek, který využíval maršál Josef Václav Radecký z Radče a který do sbírek muzea v roce 1918 darovali Radeckého potomci. S restaurováním předmětů pomáhá Střední uměleckoprůmyslová a Vyšší odborná škola v Turnově, která restauruje předměty vyrobené ze slitin stříbra. Ostatní části pak obnovují na Fakultě restaurování Univerzity Pardubice v Litomyšli. „Některé části se budou muset nahradit přesnými kopiemi, jiné se budou muset opravit kvůli poškození během užívání nebo i kvůli neodbornému restaurátorskému zásahu z minulosti. Výsledek bude stát určitě za to. Zrestaurované předměty budou součástí nové expozice muzea," dodal Jiří Křížek, ředitel Severočeského muzea v Liberci.
Necesér, který jeho vlastník Josef Václav Antonín František Karel hrabě Radecký z Radče často využíval na počátku 19. století, sloužil také jako malý psací stůl. Po vyklopení dvojitého víka se objeví "tajné" přihrádky na papíry a psací pomůcky. Důmyslnost provedení a důraz na praktičnost potvrzují také např. dva nenápadné otvory v bočních stěnách neceséru. Odborníci se přiklánějí k tomu, že pomocí speciálního klíče, který je mezi restaurovanými předměty, lze otáčet kovovými šrouby v otvorech a celý necesér tak může být napevno přišroubován ke stolu nebo k podložce při přepravě kočárem. Odšroubování kazety pak lze provést pouze, pokud je necesér odemčený a otevřený. Jednalo se o jednoduché, ale důmyslné zabezpečovací zařízení proti krádeži. Nelze se proto divit, že se dílna Martina-Guillaume Biennaise z Paříže, která necesér maršála Radeckého vyrobila, stala dvorním dodavatelem pro francouzskou císařskou rodinu a většinu evropských panovníků.
„Liberecký kraj v rámci projektu druhé etapy nechává kromě neceséru zrestaurovat také dřevěný nábytek a portál, dřevěné skulptury, plakáty a hodinový stroj věžních hodin. Celkové náklady na restaurování všech předmětů z pěti podsbírek Severočeského muzea jsou 4,258 miliony korun, z toho dotace činí 3,8 milionu korun. Zatím jsou dokončené práce na restaurování plakátů. Všechny sbírkové předměty budou součástí nové expozice, jejíž otevření se plánuje na září 2020," dodala Radka Loučková Kotasová, radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů a územního plánování.
Související články
Modernizace Severočeského muzea bude pokračovat až do září 2020
Exponát Severočeského muzea uvidíte ve vestibulu krajského úřadu
Severočeské muzeum chystá restaurování sbírkových předmětů
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Krátké zprávy z regionu Semilska
Češi a Poláci chtějí společně zlepšit přeshraniční silniční spojení
Bezpečně a plynule přes hranice. Takový je název chystaného česko-polského projektu, jehož cílem je modernizace přeshraničních silničních spojení mezi těmito dvěma zeměmi. O plánovaných možnostech a vizích rokovali na krajském úřadu zástupci Libereckého kraje, zhořeleckého okresu, měst Hrádek nad Nisou a Bogatynia, ministerstva pro místní rozvoj, Euroregionu Nisa a dalších zúčastněných organizací. V rámci projektu je možné uvažovat o dvou propojeních, která by zkvalitnila dopravu a přeshraniční cestování v kraji. Prvním z nich je trasa z Rynoltic do Hrádku nad Nisou a přes česko-polský hraniční přechod dál do polského Porajówa. Druhá trasa by pak vedla z polské Bogatynie přes hraniční přechod Bogatynia/Kunratice na Frýdlant. Mělo by se jednat o úpravy silnic včetně mostů.
Hasiči zasahovali při požáru lesa na Prosečském hřebeni
V Liberci Vratislavicích na Prosečském hřebeni zasahovali hasiči v pátek 24. června u požáru lesa o rozloze cca 20x 20 metrů. Použili při akci hasicí D program a zařízení PRO/pak, které díky svým vlastnostem zefektivňuje využití hasební vody.
Nejnovější články
Skleněná šatna představí v Železném Brodě modely i šperky z přehlídek
Fotbalisté FK Přepeře zažili nejúspěšnější sezonu ve své historii
Kraj podpoří opravu věže kostela svatého Mikuláše v Horní Branné
Do lomnického Aionu přijede Honza Křížek
Kraj opět žádá ministerstvo o dotaci na zajištění sociálních služeb
Nejčtenější články
25.06.: Hasiči řešili následky večerní bouřky, ve Slané najel vlak do stromu
26.06.: Obrazem: Libštátský jarní běh 2022
26.06.: Osmý ročník turnaje O Pelechovský pohár vyhrál tým Proseč C. F.
Infomail
https://www.instagram.com/nasepojizeri
Odkazy
- Naše Jablonecko
- Nejčtenější články
- Charlieho fotostránky
- Florbal Turnov
- Radio Kulíšek
- Videokanál Naše Pojizeří
- Aktuální programy kin
- Fotbalové videosestřihy
- Nejzajímavější články v roce 2018
- Aktuální výstavy v Pojizeří
- Televize Krkonoše
E-shop se sportovním oblečením a vybavením
© 2010 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasepojizeri.cz | web by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.