Sezona sportovního lezení v Semilech opět začala

22.04.2022 15:08:35 | Autor: Renata Coufalová, pjs | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Semily

Sezona sportovního lezení v Semilech opět začala

Oblíbená Via Ferrata Vodní brána, za jejímž vznikem stojí pánové Jan Šípal a Martin Marek, se nachází na dohled od Riegrovy stezky a v posledních letech se stala vyhledávaným cílem nejen pro zkušené horolezce, ale i nadšence, kteří si chtějí dopřát adrenalinový zážitek v nádherné lokalitě.

Zájemcům nabízí hned tři trasy k lezení - modrou pro začátečníky, dále červenou a fialovou trasu. Na zájem těch, kteří by si chtěli lezení na ferratě vyzkoušet, ale chybí jim potřebné vybavení, zareagovalo již v roce 2021 Turistické informační centrum Semily a do své sezonní nabídky zahrnulo půjčovnu kompletního lezeckého vybavení.

„Po zimní přestávce otevíráme od dubna opět půjčovnu veškerého vybavení potřebného ke zdolání ferraty. Půjčovna nabízí kompletní vybavení včetně úvazků, tlumičů pádu, přileb a v nabídce máme také rukavice, které si zájemci mohou i zakoupit. Při vracení sety pečlivě kontrolujeme," řekla Radka Špidlenová, pracovnice informačního centra Semily.

V centru je zájemcům k dispozici deset setů pro dospělé a dva pro děti, půjčuje se na základě předchozí telefonické rezervace a složení vratné zálohy ve výši 1000 Kč.

„Veškeré vybavení nám poskytla firma Singing-Rock, která sama půjčovnu v Poniklé provozuje. U ní jsme také absolvovali školení pro provádění periodických prohlídek OOPP, na základě kterého umíme zkontrolovat, zda vybavení odpovídá všem normám a je bezpečné. S doprovodem instruktora jsme následně absolvovali výstup na ferratu s praktickým školením."

Za první rok fungování půjčovny bylo vydáno cca 352 setů. Většina zájemců absolvuje trasu bez doprovodu, ale i na ty, kteří si na ferratu poprvé sami netroufnou, v TIC mysleli. „Průvodce na ferratu můžeme zajistit. Mnozí jdou na ferratu sami, ale pokud vidíme, že jde o začátečníky, upozorňujeme na bezpečnostní rizika, případně doporučujeme průvodce a předáváme letáky s podrobnými informacemi," prozradila Radka Špidlenová.

Lezení na ferratě je samo o sobě velikým zážitkem, který si zájemci mohou po čase připomenout třeba nějakým stylovým suvenýrem. V semilském turistickém centru si na památku mohou zakoupit např. originální čelenky a šátky s logem Via Ferraty a jelenem, nebo stylové karabiny.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

FOTO: Semilské turistické slavnosti připomněly 110 let Riegrovy stezky
Via ferrata: adrenalinová ochutnávka na Vodní bráně
Via ferrata u Semil může mít druhou cestu, podpořte ji na startovači
Den otevřených dveří na via ferratě Vodní brána u Semil
FOTO: Nejméně tisíc turistů uctilo výročí Riegrovy a Palackého stezky
Na ferratě u Riegrovy stezky si hasiči vyzkoušeli záchranu zraněného
U Semil čeká na zdatné jedince via ferrata Vodní brána

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Na životní prostředí a zemědělství vyčlenil kraj 8 milionů korun

Podpora ochrany přírody a krajiny, pomoc včelařům, ale také předcházení vzniku odpadů, využití bioodpadů a odděleného sběru kovových odpadů. To jsou tři dotační programy v oblasti životního prostředí a zemědělství, jejich prostřednictvím Liberecký kraj rozdělí 8 milionů korun. V rámci programu 8.2, který se zaměřuje na podporu ochrany přírody a krajiny, je navrženo podpořit všech 34 formálně správných žádostí o dotaci v celkové výši 2.811.112 korun; dvě žádosti byly pro formální nesoulad vyřazeny. Navrhuje se doplnit rezervu programu 8.2 do této výše o 288.312 korun z volných prostředků programu 8.6, zaměřeného na podporu retence vody v krajině a adaptace sídel na změnu klimatu.

Hladina podzemních vod v okolí dolu Turów za poslední dva roky vzrostla

Česká geologická služba předložila výsledky měření hladin podzemních vod v okolí dolu Turów na českém území a v okolí podzemní těsnící stěny. Vyplývá z nich, že roste jejich hodnota podél těsnící stěny na polském území, v hlubších kolektorech mezi stěnou a státní hranicí Polské a České republiky a také mezi podzemní stěnou v samotném dole Turów. Oproti tomu od září 2020 až do dubna 2024 hladiny podzemních vod v hlubších kolektorech na českém území nadále klesaly a na konci dubna 2024 jsou na nejnižší úrovni. V okolí Uhelné od srpna 2023 hladiny podzemní vody převážně stagnují a od února 2024 nepatrně rostou. „Výsledky jsou nyní mírně pozitivní. Stoupání hladin vrtů za těsnící stěnou má setrvalou tendenci a propisuje se již do několika hlubinných vrtů na českém území," uvedl Václav Židek, radní pro resort životního prostředí a zemědělství. „Jsem rád, že se také připravuje nový hydrogeologický model, který pohyb podzemních vod podrobně zmapuje. Budeme tak mít kromě čísel z měření i konkrétnější přehled vývoje a chování podzemních vod."


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kultura v Železném Brodě v květnu
Odpolední zastavení s neziskovým sektorem v Turnově
Harrachové ve službách Habsburků: Po celé Evropě
Přehled fotbalových výsledků a tabulek devátého jarního kola
Den otevřených dveří hasičů v kraji přilákal 2500 fanoušků

Nejčtenější články

19.05.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek devátého jarního kola
18.05.: Pohádkový les v Semilech bude letos O ohni a vodě
19.05.: Krkonošskému národnímu parku je 61 let, obhájil certifikát FSC

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT