Sezonu lomnického muzea otevře Bedřich Smetana

28.02.2024 07:15:01 | Autor: az, pjs | Rubrika: KULTURA | Obce: Lomnice nad Popelkou

Sezonu lomnického muzea otevře Bedřich Smetana

Akcí, která v tomto novém roce otevře pomyslné brány lomnického muzea, se stane putovní fotografická výstava, uspořádaná k Roku české hudby, zachycující hudebního skladatele Bedřicha Smetanu v pomníkové tvorbě v plenéru po celé naší vlasti. Je nazvaná Smetana zapomenut v kameni aneb Výlety "zapomníky" a lomnické muzeum ji pořádá díky spolupráci s Národním muzeem - Českým muzeem hudby.

Ve vitrínách návštěvníci zhlédnou kolekci třírozměrných předmětů, zapůjčených ze sbírek Národního muzea, se stejným jmenovatelem - výjevy z nejznámějšího Smetanova díla - opery Prodaná nevěsta, například se jedná o džbány, sklenice, hrníčky, talířky, poháry, dýmky, vějíře nebo slánky či dózy na potraviny z kuchyní našich prababiček. K vidění bude i několik uměleckých děl na dané téma, například obraz Bedřicha Smetany od O. Španiela, či busty od sochaře J. V. Myslbeka. Za jeden z nejcennějších exponátů prezentovaných na výstavě můžeme zmínit zrestaurovaný originální kostým „tanečnice" z Prodané nevěsty z roku 1892, tehdy používaný v Národním divadle.

Samostatnou kapitolu bude tvořit vitrína věnovaná pobytu B. Smetany v Lomnici u Jičína (tehdejší název našeho města) v rámci jeho dovolené v červenci 1871, kdy byl ubytován ve vedlejší budově dnešního muzea, v bývalém hostinci Františka Tančíka (později Řeháčkův hostinec a Hotel Praha).

V rámci úvodního slova vernisáže, konané v neděli 3. března od 14 hodin, pohovoří PhDr. Ivan Žáček - muzikolog, teatrolog, operní kritik a v kulturním programu vystoupí Jaroslav Krček - hudební skladatel a dirigent společně s pěvcem Karlem Jakubů. Výstavu, během níž budou prezentovány mimo jiné i třírozměrné předměty, obrazy, busty a další archivní materiály ze zápůjček Národního muzea, si budete moci prohlédnout až do 21. dubna.

Více o výstavách v Pojizeří čtěte v rubrice KULTURA - Výstavy

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kulturní aktivity v regionu letos podpoří kraj více než 2,5 milionem korun

Rozdělení dotačního programu nazvaného 7.1 Kulturní aktivity v Libereckém kraji pro rok 2024 odsouhlasilo na svém zasedání krajské zastupitelstvo. Žadatelé obdrží celkem 2.615.379 korun.„V letošním roce jsme měli původně v tomto dotačním programu dva miliony korun. Žadatelé připravili projekty ve dvojnásobné výši, proto jsme využili zbylých prostředků z nevyčerpané alokace minulých období a přidali jsme přes šest set tisíc, abychom mohli uspokojit více žadatelů," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Kraj pokračuje ve výstavbě fotovoltaik na střechách budov

Výstavba fotovoltaických elektráren na střechách krajských budov pokračuje. Fotovoltaikou bude osazena střecha Gymnázia Dr. Antona Randy v Jablonci nad Nisou a budovy D Krajského úřadu Libereckého kraje. Na tu bude kraj podávat žádost o dotaci do Operačního programu Životní prostředí 2021-2027. Rozhodli o tom na svém jednání krajští radní. „Naším dlouhodobým záměrem je energetická soběstačnost kraje a jeho příspěvkových organizací. Fotovoltaiky jsou budoucností v energetice. Fotovoltaická elektrárna na střeše objektu budovy D bude mít výkon 93,6 kWp, fotovoltaika na střeše budovy jabloneckého Gymnázia Dr. Antona Randy pak 30,36 kWp. Oba projekty budou dokončeny v polovině května letošního roku," uvedl Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky. Více informací v předchozím článku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

VIDEO: Zbourali most u Čtveřína
V Libereckém kraji se loni vytřídilo 1581 tun elektrozařízení
Oficiál Tříška i loupežník Karaba. Za pohádkou do Lužických hor
Panovnici Marii Terezii připomene v lomnickém muzeu Zbyněk Sviták
Děti pečují o vzácné botanické lokality

Nejčtenější články

15.04.: Hasiči zasahují u požáru paneláku v Železném Brodě
14.04.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek čtvrtého jarního kola
14.04.: Ve 20. ročníku Krajský výrobek roku se ucházelo o titul 123 produktů

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT