Skauti přivezou Betlémské světlo i do Turnova
17.12.2015 16:17:03 | Autor: Jana Pekařová | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov
V adventním čase plném porozumění a pochopení se v domovech lidí rozsvěcí Betlémské světlo. Toto světlo, které k nám každoročně putuje z Betléma, započalo svou letošní českou cestu v sobotu 12. prosince, kdy bylo přivezeno z Vídně.
Historie betlémského světla se traduje již od papeže Urbana, který v 11. století nabádal evropské rytíře, aby osvobodili Jeruzalém. Jeden z vyslaných mladíků přísahal, že pokud tuto cestu přežije, přiveze z Betléma světlo. Málokdo tomu věřil, ale když se někteří mladíci zubožení válečnými útrapami vrátili zpět, jeden z nich nesl hořící plamínek.
Od roku 1986 rozváží skauti světýlko, které se stalo symbolem Vánoc, po celém světě. Každý se společně s blikajícím světýlkem zastaví, uvědomí si, co je v životě důležité. Vždyť snahou každého světla je prozářit tmu.
V letošním roce přijede Betlémské světýlko do Turnova v sobotu 19. prosince, a to rychlíkem č. 1268 z Pardubic. Na turnovském nádraží si ho můžete vyzvednout v 15.18.
„Naše skautské středisko si pro vás připravilo několik akcí spojených právě s roznášením Betlémského světla. V letošním roce stejně jako vloni zazní koledy, které si skauti a skautky pod vedením Šárky Maškové připravili. A v předvečer Štědrého dne si můžete přijít společně zazpívat na turnovské náměstí, kde oživnou postavičky z betléma," zve vedoucí střediska Štika Turnov Tomáš Hocke.
Turnovský skautský sboreček vystoupí v letošním roce na těchto místech:
sobota 19. 12. - 14.00 - Bukovina u Turnova, ještě bez světýlka
sobota 19. 12. - 16.00 - Ohrazenice u Turnova
neděle 20. 12. - 14.00 - hrad Valdštejn
středa 23. 12. - 17.00 - náměstí Českého ráje, živý betlém, zpívání koled
Podrobné informace naleznete na www.betlemskesvetlo.cz.
Související články
Anketa: Nejhezčí vánoční strom mají podle čtenářů v Desné
Skauti rozvezou Betlémské světlo do celého kraje
Kulturní akce v Pojizeří a v Krkonoších od adventu až do Nového roku
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Krátké zprávy z regionu Semilska
Kácení i sázení lip se chystá v turnovské ulici Žižkova
Kácení a následná výsadba nových stromů, se kterými se počítá v týdnu od 1. prosince 2025, se dotkne ulice Žižkova v úseku od křižovatky se Zborovskou ulicí k ulici Alej legií. Dojde ke kácení osmi kusů lip srdčitých, ve stejném týdnu proběhne dosadba nových stromů. Jedná se o jeden strom u budovy OAHŠ u křižovatky se Zborovskou ulicí, jeden strom u vchodu do obchodu ZŠ Žižkova a šest stromů u bytových domů na konci ulice Žižkova. Kácení je plánováno za provozu se začátkem v pondělí 1. prosince (pokud klimatické podmínky dovolí). Při kácení jednotlivých stromů vždy dojde ke krátkodobé uzavírce komunikace za asistence poučených osob, které přechodně zastaví dopravu. Strom bude rychle odklizen a provoz znovu uvolněn. Kácení bude provedeno vždy v čase, kdy tudy neprojíždí autobus na pravidelné lince.
Liberec hostil světové odborníky na nanotechnologie
Nanotechnologie se stěhují z laboratoří do každodenní reality, z Libereckého kraje mohou udělat lídra v udržitelných technologiích. Shodli se na tom účastníci mezinárodní konference NanoCzech 2025, kterou v Liberci uspořádala Agentura regionálního rozvoje společně s Libereckým krajem. Konference se zaměřila především na technologie, které čistí vodu, vzduch a půdu. Potvrdila kvalitu místních výzkumných týmů, výsledků jejich práce i mezinárodních projektů, do kterých jsou zapojeni. Dorazilo zhruba 150 vědců, výzkumných pracovníků, zástupců firem a diplomatických misí z více než dvaceti zemí světa. Jejich účast ukázala, že liberecký region má ve výzkumu a vývoji nanotechnologií své pevné místo na mapě světa.
Nejnovější články
Po výhrách v Hronově volejbalisté Malé Skály v čele tabulky!
Liberecký kraj opět vydal ročenku, která hodnotí končící rok 2025
Hejtman Martin Půta zavítá do Mříčné
Prosincové akce Gymnázia Ivana Olbrachta
Lidové sady slavnostně otevřou s kulturním programem 28. prosince
Nejčtenější články
03.12.: Silnice I/14 mezi Rokytnicí a Jablonečkem po první fázi rekonstrukce
03.12.: Obrazem: Rozsvícení vánočního stromu v Semilech 2025
02.12.: Fúze liberecké a českolipské nemocnice nabyla konkrétní podoby
Infomail
https://www.instagram.com/nasepojizeri
Odkazy
© 2010 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasepojizeri.cz | xweb by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.