Skautská pomoc Krkonoším byla opravdu znát
12.09.2019 11:28:57 | Autor: Radek Drahný | Rubrika: VOLNÝ ČAS | Obce: Krkonoše

Dospívající skauti a skautky z celého Česka v minulých třech měsících pomáhali v Krkonoších s odkorňováním kůrovcem napadených stromů, které musely padnout, ale jejich dřevo v lese zůstalo. Skauti vyslyšeli výzvu vedení organizace Junák - český skaut k pomoci Krkonošskému národnímu parku, který se vinou vysokého stavu populace lýkožrouta smrkového nachází ve vážné situaci. Celkem pomohli odkornit přes 200 m3 nebezpečných stromů.
„Velmi si ceníme ochoty skautů a jejich pomoci krkonošským lesům. Uplynuly tři měsíce, během kterých se v horách střídaly různě velké skupiny dobrovolníků, celkem jich bylo přes stovku. Přestože loupání kůry z napadených stromů je mimořádně náročná práce, všichni se k ní postavili čelem. Za tuto pomoc jim patří obrovský dík," řekl ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch.
„Dnes snad v Česku není nikdo, kdo by nevěděl o složité situaci v našich lesích. V Krkonoších se snažíme šíření lýkožrouta smrkového v nepřirozených smrkových monokulturách brzdit. To spočívá v důsledném vyhledávání jeho ohnisek, okamžitém pokácení napadených stromů a jejich odstranění z lesa. Pokud není možné je odstranit, tak je nutné je odkornit na místě. Právě s tím nám skauti pomáhali a jejich pomoci si ceníme," uvedl Zdeněk Čermák, vedoucí oddělení péče o lesní ekosystémy Správy KRNAP.
„Výsledek skautské pomoci je opravdu obdivuhodný. Odkornit 2 m3 kůrovcového dříví na osobu je pro laika opravdu pořádný kus práce. Moc díky," dodal Jakub Kašpar, náměstek ředitele Správy KRNAP pro vnější vztahy, sám skautský vedoucí.
„Léto je pro dospívající a čerstvě dospělé skauty a skautky poměrně náročným obdobím: připravují tábory, věnují se jejich vedení a často také absolvují skautské vzdělávací kurzy. I přes to se do Krkonoš vydaly desítky skautek a skautů a pustily se do práce v národním parku. Jsem si jistý, že i do budoucna se budou skauti do pomoci českým lesům zapojovat," doplnil místostarosta Junáka - českého skauta Petr Vaněk.
Podle prvotních letošních odhadů měl kůrovec v Krkonoších napadnout na 40 000 m3 dřevní hmoty. Aktuálně jsme do konce srpna zpracovali - i se skautskou pomocí - 21 268 m3. Svou roli sehrálo významné množství kalamitní hmoty, poškozené zejména vrcholkovými zlomy vinou klimatických vlivů v zimním období a následné větrné epizody.
Související články
Tma přede mnou v klášterní zahradě KRNAP
Tvůrci spirály na Sněžce se sami přihlásili a zaplatili pokutu
Krkonoše zůstávají otevřené! Ministr vyjednal s Krakonošem ještě šanci
Lovci odpadků vyrážejí do Krkonoš!
Skauti pomůžou národnímu parku s přemnožením kůrovce
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT