Sklářský výtvarník Oliva oslavil devadesátku a chystá výstavu v Brodě

10.09.2023 07:21:27 | Autor: Jan Mikulička, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Železný Brod

Sklářský výtvarník Oliva oslavil devadesátku a chystá výstavu v Brodě

Devadesát let od narození významného železnobrodského sklářského umělce a dlouholetého pedagoga Ladislava Olivy uběhlo 21. srpna tohoto roku. Jako umělec je zastoupen v mnoha muzeích, galeriích a soukromých sbírkách po celém světě, jako náročný pedagog je zapsán v srdcích a ve vzpomínkách dlouhé řady bývalých žáků sklářských škol v Železném Brodě a v Kamenickém Šenově.

„Náš kraj má na seznamu významných sklářských tvůrců celou řadu vynikajících jmen. Ladislav Oliva mezi ně bezpochyby patří a je skvělé, že v tradici pokračují i další generace jeho rodiny a také řada jeho studentů," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

O svém životě, naplněném dlouholetou prací i zodpovědným vztahem k průmyslové i k autorsky vyhraněné sklářské tvorbě, sepsal v nedávné době vlastní monografii, kterou vydal prostřednictvím nakladatelství Roman Karpaš RK v Liberci v roce 2019.

Zajímavou etapou v životě Ladislava Olivy byla v době jeho nástupu do uměleckého života několikaletá spolupráce se Severočeským muzeem. Po studiích v ateliéru Josefa Kaplického na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze nastoupil mladý Ladislav Oliva do tehdejšího národního podniku Borské sklo v Novém Boru. Jeho originální, a přitom po výtvarné i po řemeslné stránce unikátní práce našly tehdy rychlé zastoupení mezi exponáty mimořádně prestižních výstav po celém světě - například trienále v Miláně v letech 1959 a 1960, světová výstava EXPO 58 v Bruselu, výběrová výstava uměleckého skla v Corningu v USAv roce 1959 a výstava Československé sklo v Moskvě tomtéž roce, krátce na to i výstavách v Mnichově a ve Stuttgartu.

Domácí veřejnost se však o výstavních úspěších i o významných oceněních Ladislava Olivy dozvídala sporadicky a většinou prostřednictvím nenápadných stručných zpráv v tisku. Zato tehdejší návštěvníci Severočeského muzea měli zásluhou kurátora Františka Stehlíka příležitost k osobnímu setkání s nejnovějšími díly Ladislava Olivy na každoročních výstavách liberecké Skupiny 7 a v roce 1968 na autorově první sklářské výstavě, jež prezentovala sklo z let 1952 až 1968.

V roce 1964 sice zavedly pracovní povinnosti Ladislava Olivu do Skláren v Poděbradech a později i za pedagogickým posláním do Železného Brodu a Kamenického Šenova, ale kontakty se Severočeským muzeem zůstávaly i nadále velice dobré. Přesvědčivým dokladem je i zastoupení sedmadvaceti autorových uměleckých děl v liberecké muzejní sbírce skla a také plakety z různobarevného litého skla, které Ladislav Oliva vytvořil v roce 1988 při příležitosti 125. výročí založení Severočeského muzea.

Ladislav Oliva si v roce svého životního jubilea zaslouží nepochybně hluboké uznání nejenom za vše, co pro novodobé umělecké sklo a pro výchovu budoucích generací sklářských výtvarníků vykonal, ale rovněž za neutuchající energii, s níž do výtvarného života vstupuje i dnes. Na podzim tohoto roku, 12. října, totiž otevře svou výstavu v Galerii Detesk v Železném Brodě. Nabídne ohlédnutí za bohatým uměleckým životem a současně inspiraci nastupující generaci sklářských výtvarníků.

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Výzkum, vývoj a inovace podpoří kraj více než čtyřmi miliony

Více než čtyři miliony korun rozdělí Liberecký kraj na podporu inovativních a neotřelých nápadů, začínajících podnikatelů nebo spolupráce podniků s výzkumnými centry v rámci svého Regionálního inovačního programu. Úspěšným projektům tyto finanční prostředky rozdělí formou inovačních, startovacích a technologických voucherů až do výše 200 tisíc korun. Záměr musí ještě schválit krajské zastupitelstvo. Žádat mohli zájemci od 1. května do 14. června. Konzultovat myšlenky a projekty bylo možné s pracovníky Libereckého kraje i podnikatelského inkubátoru Lipo.ink. Kraj přijal celkem 35 žádostí v celkové výši 6.254.504 korun do všech typů voucherů.

Bojíte se o své kolo? Zabezpečte ho!

Forenzní značení jízdních kol syntetickou DNA je moderní a dnes již velmi rozšířená identifikační metoda, která funguje jako prevence krádeží. Používá se především pro jízdní kola a elektrokola (jiné předměty a prostředky jsou značeny pouze výjimečně, po dohodě). Pro označení jízdního kola je použit certifikovaný gel s mikrotečkami, který je viditelný pouze pod ultrafialovým světlem. Tímto gelem je bodově označeno kolo na deseti místech. Termíny forenzního značení jízdních kol v Turnově jsou pátek 22. září a sobota 23. září vždy od 10 do 14 hodin u služebny MP Turnov. Označení kola a zavedení do registru trvá přibližně 20 minut. Je tedy potřeba si rezervovat termín s časem na telefonu Městské policie Turnov: 723 389 122.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Zahraniční štáb natáčí dokument o kynologovi Václavovi Vančurovi
Fokus Fest 2023 míří do Semil
V Rokytnici zahraje na varhany Vladimír Roubal
VIDEO: Ohlédnutí za Slavnostmi města Desná 2023
Den architektury 2023 připravují i v Turnově

Nejčtenější články

24.09.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek sedmého podzimního kola
25.09.: Žitavská úzkokolejka ukáže českým fanouškům zákulisí naposled
24.09.: Roboti v knihovně aneb Meet and Code Semily 2023

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT