Skleněné betlémy opět zkrášlí galerii v Železném Brodě

03.12.2015 07:50:53 | Autor: Iva Chaloupková | Rubrika: KULTURA | Obce: Železný Brod

Skleněné betlémy opět zkrášlí galerii v Železném Brodě

S adventním časem přichází do většiny měst a obcí celá řada krásných akcí a nejinak tomu je v Železném Brodě. Výstava Skleněné betlémy je však událostí, za kterou přijíždějí lidé z celé republiky, dokonce i ze zahraničí. Vernisáž výstavy proběhne již ve čtvrtek 3. prosince od 17 hodin.

Není se čemu divit. Krása skleněných betlémů je vyhlášená a jenom v Železném Brodě můžete vidět nejvíce skleněných betlémů v jeden čas a na jednom místě.

V letošním roce výstava představí soukromou sbírku betlémů Aleny Kortanové, která čítá přes padesát kousků. Vystavovat budou pochopitelně i zdejší sklářské firmy, železnobrodská sklářská škola a další majitelé skleněných betlémů, kteří budou ochotni podělit se o jejich nádheru s ostatními. K vidění tak budou betlémy různého stáří, dobové i moderní. Betlémy jsou vyráběny z nejrůznějších materiálů, skleněné betlémy patří v pomyslné velké rodině betlémů k jejím nejmladším členům. Jejich obliba stoupá, čistá krása jdoucí ruku v ruce s jejich křehkostí si vydobyla v posledních letech čestné místo v mnoha domácnostech.

Pořadatelé se snaží výstavu každoročně osvěžit vždy něčím novým a věřte, je to rok od roku těžší. V loňském roce to byly například skleněné vánoční ozdoby. Letos bude ústředním exponátem hutní betlém Zdeňka Sochora v malovaných kulisách. Kulisy k betlému s motivy míst ze Železného Brodu vytvořil brodský výtvarník Milan Průša.

Mnohem starší je tradice papírových betlémů a to platí samozřejmě i pro Železný Brod. Jeden krásný papírový betlém viděli pořadatelé výstavy u pana Vladimíra Hlubůčka. Jeho autorem je nejznámější zhotovitel malovaných betlémů ve městě, Jan Šilhán. Broďáci mu právě kvůli malování betlémů neřekli kdysi jinak než Honzíček svatý. Betlém pochází z přelomu 19. a 20. století, je dlouhý 3 metry a široký 50 cm (jde ovšem pořád o třetinu původního betlému). Betlém patří k rodinnému dědictví, zakoupil jej dědeček Vladimíra Hlubůčka, od něhož jej odkoupil tatínek Vladimíra Hlubůčka za 7 000 Kč (měnová reforma v padesátých letech)! Betlém po čas adventní až do Hromnic vždy zdobí byt Hlubůčkových. Se souhlasem majitelů bude tento papírový betlém v podobě velkoplošné fotografii doplňovat letošní výstavu a reprodukce bude malým pozváním na příští ročník, kde se vedle skleněných betlémů představí železnobrodské papírové betlémy.

Ale to již předbíháme. V tuto chvíli vás srdečně zveme na letošní 7. ročník výstavy v Městské galerii Vlastimila Rady. Pro skupiny nabízíme po telefonické rezervaci i komentované prohlídky (tel. 483 333 925, galerie@zelbrod.cz).

Kulturní akce v Pojizeří a v Krkonoších od adventu až do Nového roku

Související články:

Betlémy v lomnickém muzeu již po čtrnácté

Kamenářský dům oživí betlémy ze sbírky Josefa Václava Scheybala

Prosincové kulturní akce v Železném Brodě

Kulturní akce v Pojizeří a v Krkonoších od adventu až do Nového roku

Skleněné betlémy najdete v Železném Brodě v novém minimuzeu

Více o výstavách v Pojizeří v rubrice KULTURA - Výstavy

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Omezení provozu hradu Valdštejn v úterý 9. srpna

Z důvodu plánované odstávky elektřiny bude hrad Valdštejn v úterý 9. srpna 2022 fungovat v omezeném režimu. „Upozorňujeme návštěvníky hradu Valdštejn, že po dobu odstávky 9. srpna 2022 nebudou v areálu hradu fungovat toalety a platba na pokladně bude možná pouze v hotovosti. V omezeném režimu bude fungovat i občerstvení u hradu, kde rovněž nebudou fungovat toalety a k dispozici bude pouze venkovní stánek s grilem. Děkujeme za pochopení," uvedl za Turnovské památky a cestovní ruch Radim Štícha.

Od 8. do 14. srpna bude výluka na trati Smržovka - Tanvald

Provozovatel dráhy Správa železnic, s. o. informuje o nepřetržité výluce na železniční trati č. 036 Liberec - Harrachov - Szklarska Poręba Górna, která bude probíhat v úseku Smržovka - Tanvald ve dnech 8. srpna 2022 od 0:00 až do 14. srpna 2022 do 23:59. Podrobný článek


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Zpátky doma v Lomnici zazpívají Roman Tomeš a Lukáš Kellner
Netradiční houslový koncert a nová výstava v turnovské synagoze
Při startu přeboru vyhrály Sedmihorky a Lomnice, bodovalo i Rovensko
Autorkou díla měsíce srpna v Oblastní galerii je Veronika Holcová
Obrazem: Křehká krása 2022

Nejčtenější články

07.08.: Přehled fotbalových výsledků prvního podzimního kola
06.08.: Do divize se vrací fotbalisté Turnova. Jaké jsou změny v kádru?
07.08.: Turnov při startu divize těsně prohrál s Trutnovem

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Mramorový efekt s.r.o. umyvadla a umyvadlové desky z umělého mramoru

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT