Skleněné plastiky a soubory Ivany Houserové vystavuje Galerie Detesk

29.08.2015 16:57:52 | Autor: Antonín Langhamer | Rubrika: KULTURA | Obce: Železný Brod

Skleněné plastiky a soubory Ivany Houserové vystavuje Galerie Detesk

Muzeum a Galerie společnosti Detesk v Železném Brodě na náměstí pořádá od 28. srpna výstavu skleněných plastik a nápojových souprav sklářské výtvarnice a pedagožky Ivany Houserové, jejíž život a tvorbu letos 5. července předčasně ukončila tragédie v Drhlenech.

Zúčastnila se asi dvou set společných výstav a několikrát vystavovala samostatně. Třikrát se zúčastnila mezinárodních sklářských sympozií v Novém Boru, jednou ve francouzském Sars-Poteries a v nizozemském Leerdamu. Několikrát byla oceněna v domácích i zahraničních soutěžích. Nejméně 120 jejích plastik je ve veřejných a soukromých sbírkách po celém světě.

Narodila se v roce 1957 v Jistebsku-Krásné, absolvovala železnobrodskou sklářskou školu a potom sklářský ateliér profesora Stanislava Libenského na Vysoké škole uměleckoprůmyslové. Od studentských let se věnovala autorské sklářské tvorbě. Nejoblíbenější technikou byla železnobrodská tavená skleněná plastika. Její ateliérová tvorba prošla několika vývojovými etapami, ale všechny na sebe navazovaly. Jedním z nejdůležitějších pro ni byl rok 1995. Se spolužačkou ze železnobrodské sklářské školy i ze sklářského ateliéru profesora Stanislava Libenského na Vysoké škole uměleckoprůmyslové Markétou Šílenou byla dva měsíce na tvůrčím sympoziu ve Francii. Vymodelovala tam a z olovnatého křišťálu utavila Mísu štěstí a Zpívající měsíc, první plastiky s „nudličkovými" strukturami. Ovlivnily její další tvorbu. Ve stejném roce se seznámila se Zbyňkem Votočkem, tvůrcem secesí ovlivněných předmětů ze skla a kovu a provdala se za něj. Vytvořili v soukromém životě i v práci se šťastně doplňující dvojici.

Nikdy nezapochybovala ani o tom, že si o její pozornost říká také stolní a nápojové sklo, které obohacuje naše životní prostředí, krášlí je a lidem slouží. Navrhovala je pro karlovarskou sklárnu MOSER, kde se vyrábějí a exportují do řady zemí.

Na železnobrodské výstavě je patnáct tavených a broušených skleněných plastik. K nejstarším patří Křišťálový akvadukt v noci, Schody do nebe a Zrcadlový sál. Tvorba z posledních let je zastoupena Mystickým oknem, Zázrakem zrození, Andělem, Milenci, Květem a Lagunou. Výstavě vévodí z křišťálového skla utavený a z pěti dílů sestavený Vodopád. Ze tří nápojových souborů zaujme především Fata Morgana z výrobního programu sklárny Moser. Kolekci exponátů doplňují fotografie jejích plastik a souborů na stěnách. Nechybí ani zmínka o výtvarném vedení rytců skla ve školním roce 1984/85 a brusičů skla od roku 2008 na železnobrodské Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské. Žáci pod jejím výtvarným vedením vícekrát uspěli ve studentských soutěžích. Někteří ve studiu pokračují na vysokých školách uměleckého směru.

Výstava bude přístupná do 18. října 2015 denně od 9 do 17 hodin.

Přehled kulturních akcí v Železném Brodě v září

Více o výstavách v Pojizeří v rubrice KULTURA - Výstavy

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Cenu Ivana Dejmala převzala bioložka Anežka Bartošová

Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody a Společnost pro krajinu ocenily v letošním roce bioložku a přírodovědkyni Anežku Bartošovou Cenou Ivana Dejmala za mimořádný počin při ochraně přírody související s ochranou lužních lesů, místní krajiny a připravovanou chráněnou krajinnou oblastí Soutok. Zvláštní cena pak byla udělena i Kláře Rothscheinové a Marii Baránková, které přispěly rovněž zásadním dílem k otevřené a férové diskusi o potřebě zvýšené a racionální ochrany místní unikátní přírody a lesů. Více podrobností

Na Smržovce pořádají výstavu Jaroslav Švihla - Pastely

Výstavu obrazů ve výstavní síni Zámečku, nazvanou Jaroslav Švihla - Pastely, zahájila vernisáž v pátek 1. prosince od 16 hodin. Výstavu můžete navštívit až do ledna 2024. Podrobná pozvánka


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V charitativním utkání vyzvou turnovští florbalisté Panthers Liberec
Znovuotevřou orloj Martina Chaloupky v Žibřidicích na Liberecku
Liberecký kraj zná vítěze soutěže Knihovník roku 2023
Charitativní Zumba maraton na Smržovce letos jubilejní a poslední
Jaké budou Vánoční řemeslnické trhy v Turnově 2023?

Nejčtenější články

06.12.: Chlapce po střetu s autobusem v Semilech zachránila hromada sněhu
07.12.: V Krkonoších byl smrtelně postřelen vlk s GPS obojkem
07.12.: Jaké budou Vánoční řemeslnické trhy v Turnově 2023?

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT