Skokanské můstky v Harrachově má zachránit memorandum i sbírka

16.08.2019 20:21:01 | Autor: redakce | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Harrachov

Skokanské můstky v Harrachově má zachránit memorandum i sbírka

V harrachovském areálu proběhlo celkem 37 závodů světového poháru a sedmkrát se skákalo o tituly mistrů světa. Aktuálně jsou ovšem můstky uzavřené. Nyní se možná blýská na lepší časy, sbírku Zachraňme skokanské můstky podpořili slavní skokané na lyžích v čele s  Plocem a Malyszem. Podporu obnově můstků vyjádřili v memorandu i olympijský výbor, starostka Harrachova, lyžařský svaz nebo krajský hejtman.

Sbírku Zachraňme skokanské můstky podpořili v tomto týdnu Dalibor Motejlek, Jakub Janda, Pavel Ploc a také polská legenda Adam Malysz. Dokonce už pro tuto zimní sezonu chtějí v Harrachově obnovit provoz skokanských můstků s kritickým bodem 40, 70 a 90 metrů, které jsou od loňska kvůli havarijnímu stavu pro sportovce uzavřené.

Sbírku vyhlásil místní  Lyžařský a turistický Bucharův klub Harrachov letos v červenci a zatím se podařilo vybrat 220 tisíc korun. Na zajištění sezony je ovšem potřeba kolem 1,5 milionu korun! Provoz harrachovského skokanského areálu, který slouží i jako tréninkové centrum, byl zastaven loni v květnu. Podle odborného posudku jsou v havarijním stavu konstrukce můstku K-90, nájezd můstku K-40, věž trenérů a vlek. Pod nájezdy totiž hrozilo nebezpečí kvůli odpadávání zkorodovaných částí konstrukce. Podle posudku jsou stavby již na konci životnosti a jejich záchrana se ekonomicky nevyplatí.


Skokanský areál v Harrachově má pět středních a velkých můstků, žádný jiný takový areál pro skokany a sdruženáře v Česku není. Velký můstek s kritickým bodem K-120 je uzavřený už přes deset let a "mamut" K-180 od roku 2014, kdy zde ještě v březnu probíhalo Mistrovství světa v letech, při kterém se ale nakonec kvůli větru skákalo jen jediný den. Liberecký kraj už uvolnil peníze na zpracování studií, které by měly ukázat, jak nákladná obnova areálu bude. Předběžně se předpokládá, že přijde až na půl miliardy korun. 

Podporu v memorandu vyjádřili ČOV, starostka i hejtman

Po dlouhodobém úsilí o obnovu areálu tradičních skokanských můstků v Harrachově podpořily další finální podpisy 17. července z Memoranda, a to prezidentem Svazu lyžařů ČR Lukášem Heřmanickým, hejtmanem Libereckého kraje Martinem Půtou a starostkou Harrachova Evou Zbrojovou.

Podporu rekonstrukce celosvětově známého areálu dříve podepsal Český olympijský výbor a spolek Klasický areál Harrachov. Dalším krokem k záchraně harrachovského areálu by mělo být vypracování studie. Budou se na ní podílet všechny strany, které memorandum podepsaly a její financovaní zajistí Liberecký kraj.

„Podpis memoranda vnímám v dlouhodobém úsilí o obnovu areálu skokanských můstků v Harrachově jako novou a konkrétní startovní čáru, bod, od kterého se můžeme reálně odrazit. Ze setkání s paní starostkou Zbrojovou a panem hejtmanem Půtou mám velmi dobrý pocit, všichni jsme se shodli, že máme společný cíl. Tím je rekonstrukce celosvětově unikátního areálu, kam skoky na lyžích jednoduše historicky patří. Pevně doufáme, že se nám společně podaří do Harrachova vrátit mladé talenty, kteří ho budou pravidelně využívat k přípravě, i elitní závodníky v rámci vrcholných světových akcí. Toto místo si to jednoznačně zaslouží," uvedl prezident SLČR Lukáš Heřmanský pro lyžařské svazové stránky.

Veřejná sbírka:
Transparentní účet: 5703386379/0800
IBAN: CZ1408000000005703386379
Název účtu: Lyžařský a turistický Bucharův klub Harrachov

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Zemřel trenér nejlepších českých skokanů Zdeněk Remsa
Harrachov si můžete podrobně prohlédnout i virtuálně
Obrazem: Jak se létalo i nelétalo v Harrachově
Mistrem světa v letech na lyžích je Freund, šestý skončil Koudelka
Všichni čeští letci postoupili do hlavní soutěže

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Web kraje nabízí komunikaci pro klienty se sluchovým postižením

Klienti se sluchovým postižením, kteří navštíví webové stránky Libereckého kraje, mají možnost nově využít tlačítko Tiché linky. Díky němu se mohou snadno spojit s tlumočníkem českého znakového jazyka či přepisovatelem mluvené češtiny a domluvit si vše, co je potřeba. Nemusí se tedy fyzicky dostavit, což bývá komfortnější a méně stresující.

Liberecký kraj opět podpoří mateřská centra. Připravil pro ně dva miliony

Dva miliony korun. Přesně takovou částkou podpoří Liberecký kraj činnost mateřských center v regionu prostřednictvím dotačního programu. O příspěvek mohou žádat zástupci mateřských center od 15. do 30. ledna příštího roku. „Díky tomuto programu opět podpoříme základní činnost mateřských center, a to především komunitní setkávání s různými programy, vzdělávání pracovníků center i jejich návštěvníků, přípravu a pořádání mezigeneračních programů či poradenství a konzultace. Chceme tyto organizace, kterých je v našem kraji celá řada, podpořit v jejich práci a v tom, co nabízí rodinám. Jejich práce si já osobně velice vážím," uvedl Jiří Ulvr, radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Hasiči po novém sněžení nejčastěji odstraňovali stromy ze silnic
Florbal Turnov: Doma se představili starší žáci. Bojovala i další družstva
Liberecký kraj s univerzitou podepsaly memorandum
Kino Varšava bude hostit přednášku k tématu rodin v digitálním světě
Podzim v Krkonoších láká na Zapadlé vlastence i Pojizerský Pacifik

Nejčtenější články

25.11.: Kraj rozšíří nabídku na železnici o nové noční vlaky
26.11.: Stovky návštěvníků přišly na den otevřených dveří turnovské Špéry
27.11.: Žoky se štěpkou hořely v průmyslovém objektu ve Zlaté Olešnici

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT