Školáci v kraji se úspěšně zapojili do projektu Abeceda peněz

13.12.2018 11:00:49 | Autor: Marta Vokurková | Rubrika: ŠKOLSTVÍ | Obce: Semily,Turnov,Liberecký kraj,Pojizeří

Školáci v kraji se úspěšně zapojili do projektu Abeceda peněz

Výuka finanční gramotnosti vtrhla do českých škol. Čtvrťáci a páťáci v ní poznávají svět peněz. Mnozí poprvé slyší slova jako dluh či splátka nebo vidí, jak funguje bankomat. Projekt Abeceda peněz, který připravila Česká spořitelna, získal akreditaci Ministerstva školství. A jeho obliba se mezi školami v celé zemi i na Liberecku rychle šíří. Jen za poslední měsíc se výuky zúčastnilo přes dvě stovky dětí z regionu.

Cílem Abecedy peněz je naučit děti správnému hospodaření s penězi. „Naší ambicí je zásadně zvýšit finanční gramotnost společnosti a zejména mladé generace. A v ideálním případě i prosadit finanční vzdělávání coby jeden z předmětů základního školství u nás," vysvětlil David Hubáček, který je v České spořitelně zodpovědný za finanční vzdělávání.

Správa peněz je totiž poměrně klíčovou dovedností. A dosud byly pro děti hlavním a mnohdy jediným zdrojem informací rodiče. Ne vždy šlo ale o zdroj kvalitní. Dospělí Češi mají většinou laxní přístup k řízení rodinných financí. A celá čtvrtina lidí v zemi žije od výplaty k výplatě.

Projekt Abeceda peněz v Turnově, Semilech a Liberci<br />Autor: Marta Vokurková

Do loňského pilotního ročníku Abecedy peněz se zapojilo přibližně 110 tříd z celé ČR. Díky pozitivnímu ohlasu mezi učiteli i řediteli jich jen v prvním pololetí letošního školního roku bylo na 150. A přibývají stále další.

Podpis smlouvy dal dětem zabrat

Abeceda peněz ukazuje dětem svět financí i souvislosti v něm a hravou formou prohlubuje jejich vědomosti týkající se hospodaření s penězi. V rámci několikaměsíčního programu se školáci učí plánovat své finance a nové znalosti průběžně za pomoci odborných lektorů i svých učitelů přenášejí rovnou do praxe.

„Děti mají za úkol vybudovat vlastní firmu. Navrhnout její logo, název a hlavně sortiment. Takové zboží, které zvládnou samy, s přiměřenými náklady, vyrobit, a bude možné jej prodat na veřejných jarmarcích, jež jsou vrcholem Abecedy peněz. Děti tedy neustále musí propočítávat cenu výrobku, kalkulovat se vstupními náklady i cenou vlastní práce a pracovat na propagaci. To vše společně po vzájemné diskuzi s ostatními," popsal David Hubáček.

Každá třída může počítat se vstupním kapitálem ve výši 3000 korun. Ten dostanou do České spořitelny formou půjčky a už na něm čeká děti první střet s realitou. „Připravili jsme dětem k podpisu smlouvu s několika dodatky a poznámkami psanými malým písmem pod čarou. Pro mnohé byl velký šok, když zjistily, že podepsaly něco jiného, než měly v úmyslu," přiblížil David Hubáček.

Dojmy učitelů z Libereckého kraje

Během listopadu a počátku prosince  absolvovalo kurz na 200 dětí z Libereckého kraje. Na veřejných jarmarcích prodávaly hlavně vánoční dekorace, ozdobné zápichy, cukroví a drobné občerstvení. Možnost vyzkoušet si zcela nové věci většinu školáků naprosto pohltila.

Projekt Abeceda peněz v Turnově, Semilech a Liberci<br />Autor: Marta Vokurková

„Dětem se v projektu Abeceda peněz velmi líbila exkurze ve Spořitelně. Nakoukly do světa peněz - jak peníze fungují, jak se půjčují a vrací. Protože v projektu samy měly půjčku 3 000 Kč od banky, pořád na jarmarku počítaly, jestli už si vydělaly dost, aby půjčku mohly splatit. Díky projektu si tak už lépe umí představit, jak s penězi hospodařit," chválila si učitelka ze Semil Dana Novotná.

„Byla jsem příjemně překvapená, v jaké míře děti Abeceda peněz pohltila. Rodiče se mnou sdíleli zážitky, jak jim děti doma vyprávěly o exkurzi v pobočce Spořitelny, jsouce zcela okouzleny zázemím banky, trezory, prací s bankomatem. Vše pro ně bylo zcela nevšední a zajímavé. Hrozně se těšily na jarmark, na práci se skutečnými penězi, na opravdický prodej svých výrobků. Potíže nám trochu dělala cenotvorba i odhad cen materiálů, který jsme potřebovali k výrobě - někdy jsme cenu podhodnotili, jindy naopak. Ale pro děti je i toto cenná zkušenosti," popsala Helena Podzimková z Turnova.

Děti se díky Abecedě peněz neposunuly jen v oblasti finanční gramotnosti. „Žáci se hodně naučili spolupráci - všímali si dovedností svých spolužáků, kdo je v čem šikovný, aby si společně postavili co nejlepší tým. Lepší počtáři měli konečně příležitost vyzkoušet si matematiku v praxi. Děti se také naučily komunikačním dovednostem - jak kontaktovat veřejnost, nabízet své výrobky, dokonce na jarmarku pak smlouvaly o cenách. Práce v projektu hodně stmelila kolektiv, děti jsou pyšné na to, jakou mají firmu, jaké si vytvořily logo a podobně," popisuje další učitelka semilských čtvrťáků Lucie Vilimovská.

Jarmarkem pro většinu dětí Abeceda peněz nekončí. Čeká je rozhodování, jak s vydělanými penězi naloží. Některé třídy si plánují zaplatit školní výlet, jiné přispějí na charitu. V průměru si zatím každá ze tříd z jarmarku odnesla přes 15 tisíc korun. Krajskými rekordmany jsou děti z Kamenického Šenova, které si během odpoledne vydělaly přes 24 tisíc korun.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

V rámci Abecedy peněz pořádají jarmarky další tři třídy školáků
Projekt Abeceda peněz zavítá i do Semil

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 11 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Uzavírka na I/35 omezí provoz na Kyselovsku

Ve dnech 19. a 20. června 2024 bude v Turnově, Kyselovsku probíhat oprava silnice číslo I/35 v úseku kolem křižovatky se silnicí číslo III/27927 směr Pelešany. Tato křižovatka bude ve středu 19. června 2024 neprůjezdná od zhruba 7:30 hodin do asi 15:30 hodin. Ve čtvrtek 20. června 2024 od zhruba 7:30 hodin do asi 22:30 hodin. Dojde k frézování a pokládce nového povrchu, doprava v místě bude řízena semafory.

Průvodce regionem jsou opět nové turistické noviny Český ráj 2024

Sdružení Český ráj opět připravilo oblíbené Turistické noviny pro návštěvníky Českého ráje, stejně jako minulý rok jsou jejich součástí noviny Turnovska. Na 48 stranách na vás čekají aktuální informace o cyklostezce Greenway Jizera, o oblíbených turistických hrách Za pověstmi Českého ráje či Po stopách Albrechta z Valdštejna. Nemůže chybět ani rozhovor, tentokrát s místním rodákem, hercem a komikem Petrem Vydrou. V novinách najdete pozvánky a tipy na výlety na Jičínsko, Novopacko, Semilsko a Železnobrodsko, na Kopidlensko a další oblasti či města regionu. Samozřejmostí jsou žádané jízdní řády turistických autobusů s přepravou kol a s přehlednou mapou. Nechybí přehled nositelů značky Regionální produkt Český ráj a pozvánky na kulturní akce včetně kulturního léta v Turnově.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Hasiči během bouřlivé noci vyjížděli k více než stovce událostí
Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 21. až 23. června
Kraj pořídil svým organizacím dalších šestnáct elektromobilů
Botanická zahrada oslaví Mezinárodní den tropů
Pachatele přepadení v Železném Brodě zadrželi policisté po 15 minutách

Nejčtenější články

19.06.: Víc než sto bruslařů zápolilo v areálu turnovské Maškovy zahrady
19.06.: Složky IZS se veřejnosti představí na semilském Ostrově
21.06.: Pachatele přepadení v Železném Brodě zadrželi policisté po 15 minutách

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT