Slavnost Kámen a šperk zahájí podesáté prázdniny v Českém ráji

03.07.2014 19:02:45 | Autor: redakce | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov

Slavnost Kámen a šperk zahájí podesáté prázdniny v Českém ráji

Již 10. ročník akce Kámen a šperk v Českém ráji se uskuteční v sobotu 5. července. Na náměstí Českého ráje a v areálu turnovského muzea je připraven bohatý program, včetně koncertů, ukázek práce řemeslníků nebo večerní ohňové show.

Při akci připomínající tradice turnovského kamenářství a šperkařství se budou moci návštěvníci seznámit se zpracováním drahých kamenů a výrobou šperků v mnoha stáncích na náměstí i v areálu Muzea Českého ráje ve Skálově ulici. V bohatém kulturním programu zazní hudba v podání Trubačů Českého ráje a jarmareční písně skupiny Katastrofální předpověď počasí. Své písničky zazpívá Mário Biháry s přáteli, samostatný koncert bude mít turnovský Mackie Messer Band. Nejrůznější tance předvedou členové souborů Trn v oku a The Wings.

„Lidé se také budou moci s průvodcem a výkladem podívat do třech místních kostelů," sdělila ředitelka organizace Turnovské památky a cestovní ruch Eliška Gruberová a dodala, že program na náměstí vyvrcholí večer netradiční módní přehlídkou, ohňovou show a ohňostrojem. Zajímavým zpestřením bude výstava historických automobilů a motocyklů. „Veterány si lidé bou moci prohlédnout na náměstí v době od 13 do 15 hodin," doplnila Gruberová.

„V synagoze se bude vpodvečer konat koncert houslového virtuosa Alexandra Shonerta," zve jedna z organizátorek Veronika Mireková. Areál muzea zaplní setkání sběratelů drahých kamenů a nejmenší návštěvníci se odtud budou moci vydat do večerníčkového pohádkového lesa. „Kamenářský dům přivítá zájemce o tvůrčí dílnu zaměřenou na řezání a broušení minerálů a bude místem prezentace práce místního brusiče Petra Šťastného," prozradila ředitelka muzea Vladimíra Jakouběová.

Broušení drahokamů na ručním brusu předvedou v zákaznickém centru Galerie Granát na náměstí. Program je vskutku bohatý a z pestré nabídky si určitě vybere každý. Zajímavé akce k tématu drahých kamenů a šperkařství čekaní na návštěvníky Českého ráje v samotném Turnově i okolí také v průběhu celých prázdnin. Akci Kámen a šperk v Českém ráji pořádá město Turnov, příspěvková organizace Turnovské památky a cestovní ruch, Muzeum Českého ráje Turnov, Kulturní centrum Turnov s.r.o., Sdružení Český ráj. Záštitu převzal a finančně ji podpořil Liberecký kraj. Mediálním partnerem je Český rozhlas Sever.

Kámen a šperk v Českém ráji

Sobota 5. července 2014

Náměstí Českého ráje Turnov
10:00 slavnostní zahájení
10:30 - 11:00 tanec - Trn v oku, The Wings
11:00 písničky Mária Biháriho a jeho přátel
11:30 jarmareční písně - Katastrofální předpověď počasí
11:45 vystoupení Trubačů Českého ráje
12:15 tanec - Trn v oku, The Wings
12:45 - 13:45 písničky Mária Biháriho a jeho přátel
14:00 jarmareční písně - Katastrofální předpověď počasí
14:00 - 17:00 volný přístup do kostela Narození panny Marie, kostela Sv. Františka a kostela sv. Mikuláše
14:15 prohlídka kostelů s průvodcem a výkladem
14:30 - 15:00 písničky Mária Biháriho a jeho přátel
15:15 tanec - The Wings, Trn v oku
15:30 prohlídka kostelů s průvodcem a výkladem
16:00 jarmareční písně - Katastrofální předpověď počasí
16:30 - 17:45 písničky Mária Biháriho a jeho přátel
20:00 koncert skupiny Mackie Messer Band
21:00 Po celém světě napříč staletími - netradiční módní přehlídka, ohňová show, ohňostroj
Po celý den ukázky zpracování drahých kamenů a výroby šperků, tržiště a hry pro děti.

Synagoga Turnov
18:00 koncert houslového virtuosa Alexandra Shonerta „Židovské housle" s klavírním doprovodem Natalie Shonert

Muzeum Českého ráje v Turnově
Setkání sběratelů drahých kamenů (atrium muzea)
Staří přátelé/Old Friends - výstava 30 let šperkařských sympozií v Turnově (19. 6. - 27. 7. 2014)
13:00 - 18:00 Večerníčkový pohádkový les (areál muzea Českého ráje)

Kamenářský dům
10:00 - 17:00 Kamenářská dílna pro veřejnost - řezání a broušení minerálů pod dohledem profesionála
10:00 a 15:00 prezentace brusiče drahých kamenů Petra Šťastného
Zákaznické centrum - Galerie Granát
09:00 - 17:00 ukázky zpracování českého granátu a výroby šperků
Střední uměleckoprůmyslová škola a Vyšší odborná škola
10:00 - 17:00 komentované prohlídky školy

Další akce červenec - srpen 2014

Kamenářský dům
úterý až pátek workshop Ketlování vinutých perlí - výroba vlastního šperku pod vedením erudovaného řemeslníka a předvádění broušení drahých kamenů
sobota (10:00 - 17:00) Kamenářské řemeslné soboty - řemeslnické dílny pro veřejnost

Lestkov - budova obecního úřadu
denně (9:00 - 17:00) výstava drahých kamenů a minerálů Mineral klubu Radostná pod Kozákovem

Zákaznické centrum - Galerie Granát
pondělí - pátek (9:00 - 17:00) ukázky zpracování českého granátu a výroby šperků, možnost nákupu šperků
sobota (9:00 - 12:00) a skla s českými granáty

Regionální turistické informační centrum
středy 19:30 Magický Turnov - večerní prohlídky Turnova s kostýmovaným průvodcem, prohlídka centra města,
kromě 2.7., 30.7., 6.8. Návštěvnického centra - Galerie Granát (ukázka broušení drahých kamenů na ručním brusu) a synagogy. 

Článek z průběhu akce:

Slavnost Kámen a šperk návštěvníky Turnova vítala přehlídkou i výstavami

Další tipy na prázdninové akce:

Sdružení Český ráj opět připravilo prázdninovou nabídku na každý den

Aktivní dny v Železném Brodě opět přináší program na každý den

Prázdniny začaly, s vyšším zájmem počítají i na hradech a zámcích

Oslavte léto na Troskách, třeba při západu slunce

Na Valdštejně se o prázdninách můžete setkat s vévodou Albrechtem

V domcích Krkonošského muzea opět zahájili Řemeslnické léto

Putování za lidovými stavbami je dobrým tipem na prázdniny a dovolené

Kulturní akce v Pojizeří: 

Přehled kulturních akcí v Železném Brodě o prázdninách

Lomničáky čeká o prázdninách Léto na zámku

Prázdninové akce Kulturního centra Golf Semily

Prázdninové kulturní akce v Turnově

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Krok k budoucnosti podruhé pomáhá osmákům s volbou střední školy

Ve čtvrtek 11. prosince se uskutečnil druhý ročník projektu Libereckého kraje Krok k budoucnosti a znovu potvrdil význam systematické podpory kariérového rozhodování žáků základních škol. Akce určená pro žáky 8. tříd libereckých základních škol je propojila se středními školami a jejich partnerskými firmami či institucemi a nabídla mladým lidem přehledné a srozumitelné informace o možnostech dalšího studia i budoucího uplatnění. Krok k budoucnosti vznikl jako reakce na rostoucí potřebu pomáhat žákům v období, kdy stojí před jedním z prvních zásadních rozhodnutí - volbou střední školy. Formát akce staví na jednoduchém principu: jedno místo, jeden den a přímý kontakt se školami i firmami, které jsou s konkrétními obory dlouhodobě spojeny. Žáci tak získávají nejen informace o studijních programech, ale i reálnou představu o tom, jaké dovednosti a znalosti jsou v praxi skutečně potřeba. „Podpora odborného vzdělávání a kariérového poradenství šitého na míru mladé generaci patří mezi dlouhodobé priority Libereckého kraje. Máme odpovědnost vytvářet podmínky, ve kterých se mladí lidé mohou rozhodovat informovaně a s ohledem na budoucí uplatnění. Krok k budoucnosti je jedním z konkrétních nástrojů, jak tuto odpovědnost naplňovat," uvedla radní Libereckého kraje pro školství a sport Jitka Skalická.

Krajský odbor silničního hospodářství bude od ledna řídit Frömelová

Rada Libereckého kraje obdržela v úterý 2. prosince návrh na jmenování Bc. Dominiky Frömelové, DiS. do funkce vedoucí odboru silničního hospodářství Krajského úřadu Libereckého kraje s účinností od 1. ledna 2026. Do výběrového řízení vypsaného 2. října 2025 se přihlásila jedna uchazečka. Dominika Frömelová dlouhodobě působí na daném odboru, kde zastává od roku 2024 pozici vedoucí oddělení dopravně správních agend, a tak byla doporučenou kandidátkou pro jmenování krajskou radou. Ve funkci nahradí odchodivšího Zdeňka Borovičku.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Krkonošské muzeum v Jilemnici rozšířilo sbírky o kresby Jiřího Šlitra
Rybova Česká mše vánoční rozezní opět kostely v Semilech i Bozkově
Rekonstrukce tunelu a mostů na I/35 v Liberci míří do finále
První den roku 2026 v Turnově bude bez Novoročního ohňostroje
Vánoční koncert pěveckého sboru ROSEX opět v ruprechtickém kostele

Nejčtenější články

17.12.: Hasiči vytahovali v Košťálově auto z potoka
16.12.: Střední školy v Libereckém kraji pomáhají
16.12.: Avatara 3 uvádí Kino Jitřenka už od 17. prosince

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT