Slavnosti hrabat Harrachů vrátí jilemnické náměstí do historie

17.06.2023 18:07:21 | Autor: redakce | Rubrika: KULTURA | Obce: Jilemnice

Slavnosti hrabat Harrachů vrátí jilemnické náměstí do historie

Na začátku roku 2023 proběhlo oficiální zahájení 13. ročníku projektu Po stopách šlechtických rodů, který vyhlašuje Národní památkový ústav, a tento rok patří rodu Harrachů. Všemi známý šlechtický rod se značnou mírou podílel nejen na rozvoji Jilemnicka, a i z toho důvodu se město Jilemnice, se svými partnery, rozhodlo přispět k oslavám rodu městskými slavnostmi, které se uskuteční 17. června 2023.

„Pro návštěvníky jsme připravili bohatý program. Příjezd Jana Nepomuka hraběte Harracha s rodinou a kostýmovaný průvod z jilemnického vlakového nádraží po dopolední inspekční jízdě na železniční trati 042 Martinice v Krkonoších - Rokytnice nad Jizerou na jilemnické náměstí, kde od 13.00 hodin naváže plynulý program uvítání zástupci města a spolků. Představení řemesel na dobovém tržišti a ukázky jistě zaujmou nejen hraběcí návštěvu," zve na městské slavnost starosta města Jilemnice David Hlaváč.

Těšit se můžete na dobové tržiště s více než 20 stánky, oplývající tradičním zbožím, řemeslníky s jejich výrobky, či stánky s občerstvením. Na tržnici budou prezentovány řemesla, jako je šperkařství, předení na kolovratu, háčkování, výroba ze dřeva, drátkování, korálková i kovářská dílna, výroba z ovčí vlny, pekárna, včelaři, hrnčíři, keramika, košíkářství a mnoho dalšího.

Připravená bude bubenická show, divadelní, taneční a hudební představení či ukázka historických stříkaček i klub ostrostřelců s ukázkami. Během dne dojde i na představení Skrytého příběhu od Škoda Auto, včetně soutěže a tomboly.

Nejmenší návštěvníky akce čeká v odpoledních hodinách loutkové vystoupení Krkonošská pohádka, či tvořivé dílny, které se budou věnovat drátkování, výrobě svíček, malování na dřevo či korálkové dílně. Za drobný příspěvek určitě rodiny s dětmi potěší možnost svézt se v bryčce taženou koňmi ve Zvědavé uličce.

Osvěžením sobotního dne bude jistě možnost výhry v zajímavé tombole týkající se hraběte Harracha během akce. Kdo by nechtěl vyhrát poukaz na pobyt na Labské boudě nebo jízdenku na parní vlak?

Program sobotních slavností začíná už v 12.00 hodin na Martinickém nádraží. Po celý víkend (17. a 18. červen), budou probíhat jízdy parní lokomotivou 423.094 na trase Martinice v Krkonoších - Rokytnice nad Jizerou, které zajišťuje Spolek železniční historie Martinice v Krkonoších.

Zámecký večer připravený Krkonošským muzeem v Jilemnici, naváže na celodenní program ve městě i okolí. V 17 hodin proběhne uvítání hraběcí rodiny před jilemnickým zámkem a následovat bude vernisáž výstavy Ve znamení tří pštrosích per. Od 18 hodin do 22 hodin budou probíhat prohlídky zámecké expozice s kostýmovanými vstupy. Nebude chybět doprovodný program pro děti i dospělé, tematické suvenýry a občerstvení.

„Slavnosti si ovšem sobotní den vyžádají změnu dopravní situace v centru města. Náměstí bude uzavřeno od 10.00 ranní do 20.00 hodin večerní. Městské slavnosti hrabat Harrachů 2023 v Jilemnici by se určitě nemohly uskutečnit bez laskavého přispění tradičních, ale i nových sponzorů města Jilemnice. Chceme jim tímto velmi poděkovat!," dodal starosta Jilemnice David Hlaváč.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

V Jilemnici pořádají Muzejní noc ve stylu Harrachů
Harrachův parní víkend láká na jízdy historických vlaků
Lyže, sklo, památky, železnice i příroda. Letošek je Rokem Harrachů
Léto na kolejích Pojizerského Pacifiku se vydařilo
V Harrachově otevřeli kapli Sv. Alžběty. Dorazil i hrabě Harrach
Skleněný výlet zpestří česnečka, pivní lázně i skřítek Střípek
FOTO: Na prohlídku martinického nádraží dorazil i hrabě Harrach
Obrazem: Krkonošský parní víkend v červenci 2021
Léto s Pojizerským Pacifikem
Krkonošská železnice má stále svůj význam
Krkonoše lákají v létě na pivní stezku, romantiku i jízdu s Harrachem
Jilemnický zámek: kdysi sídlo Harrachů, dnes sídlo Krkonošského muzea
Jízda Pojizerským pacifikem provede malebnými Krkonošemi
FOTO: Železniční lokálka Martinice - Rokytnice oslavila 120 let
Obrazem: Druhý Krkonošský parní víkend 2019
Méně známá místa kraje: Harrachovská hrobka v Horní Branné
Obrazem: Oslava prohlášení stanice v Martinicích kulturní památkou
FOTO: Zastávka legiovlaku v Martinicích potěšila místní fanoušky historie
Obrazem: Oslavy 115 let lokálky v Martinicích

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Komentovaná prohlídka Martina Witkowského na téma Historie saní

Komentovaná prohlídka Martina Witkowského na téma historie saní se koná v úterý 5. března od 17 hodin v Erbovním sálu Krkonošského muzea v Jilemnici, kde aktuálně probíhá až do 17. března výstava nazavná Ejhle saně, hurá na ně. Vstupné je dobrovolné. Článek o výstavě

Revize katastru nemovitostí na Bukovině i Malém Rohozci

Katastrální úřad pro Liberecký kraj, územní pracoviště Semily, bude realizovat revizi katastru nemovitostí na Bukovině a v Malém Rohozci. Revize bude zahájena 1. března 2024 a bude probíhat zhruba do konce roku 2025. Během revize katastru nemovitostí budou zaměstnanci katastrálního úřadu revidovat soulad údajů katastru se skutečným stavem v terénu. Účast vlastníků a jiných oprávněných není při revizi katastru nezbytná. V případě zjištěného nesouladu mezi stavem evidovaným v katastru a stavem v terénu budou vlastníci zváni k jeho projednání se zástupcem katastrálního úřadu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Hospoda cup 2024 ovládl tým Inter Liberec
Hasiči získali nově záchrannou seskokovou matraci
Hudební pocta Petru Hapkovi zazní i v Semilech
Březen – měsíc čtenářů 2024 v krajské knihovně
Hlasovat v soutěži Kniha roku pro Cenu čtenářů lze do 31. března

Nejčtenější články

02.03.: S nalezenou municí ani podobnými předměty nemanipulujte!
02.03.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 1. až 3. března
04.03.: Hudební pocta Petru Hapkovi zazní i v Semilech

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT