Slavnostně otevřeli rekonstruované mosty ve Svijanech

03.09.2023 22:08:40 | Autor: Filip Trdla, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Svijany

Slavnostně otevřeli rekonstruované mosty ve Svijanech

V pátek 1. září došlo k obnovení provozu na mostě ev. č. 279-005 u Svijan, čímž byla ukončena téměř dva roky trvající rekonstrukce mostů na silnici II/279, spojující obce Svijany a Příšovice. Celková hodnota stavebních prací činila 95 712 939 korun, včetně DPH.

V rámci rekonstrukce byly kompletně zdemolovány dva mostní objekty ev. č. 279-004 a 279-005, které byly následně nahrazeny novými mosty. „Jednalo se o stavbu projektovanou zhotovitelem v takzvaném režimu Design & Build. Za zhotovitele jsme tak museli věnovat velkou pozornost přípravě projektové dokumentace, kterou bylo nutné vypracovat pouze podle textového zadání investora. To znamenalo velké úsilí na počátku stavby, kdy byla projektová dokumentace dopracovávána v průběhu výstavby. Samotná výstavba probíhala ve stanovených termínech a systém Design & Build se ukázal jako funkční," řekl za zhotovitele oblastní ředitel Metrostav Infrastructure Bohumil Rohn.

„Jsem za úspěšné dokončení stavby mostů ve Svijanech moc rád. Rekonstrukce přinesla pro řidiče jisté komplikace, které jsou ale u takových projektů nezbytné. Moc jim děkuji za trpělivost. Moc mě také těší, že v rámci rekonstrukce, kde jsme byla jako Liberecký kraj hlavní investor a ze svého rozpočtu jsme na to vyčlenili bezmála 96 milionů korun, došlo u obou mostních objektů k rozšíření komunikace. To umožní v budoucnu vybudování cyklostezky mezi obcemi Svijany a Příšovice. V současné době bude Liberecký kraj žádat o dotaci z evropských zdrojů na úsek cyklostezky Greenway Jizera mezi Svijany a Turnovem. Jedná se o 10 kilometrů dlouhou část za zhruba 93 milionů korun, která by měla navazovat na před deseti lety dokončenou trasu mezi Líšným, Malou Skálou, Robousy a Turnovem a také na projekt trasy mezi Líšným a Železným Brodem, kde by mělo být hotovo příští rok," dodal Martin Půta, hejtman Libereckého kraje.

Otevření rekonstruovaných mostů ve Svijanech<br />Autor: Archiv KÚ Libereckého kraje „Veřejnou zakázku, kterou jsme zadali formou design & build - vyprojektuj a postav, v praxi znamenalo, že stavební firma pružně a rychle reagovala na případné změny zadávacích požadavků. Jsem rád, že se nám tento přístup plně osvědčil. Stejný dodavatelský systém se používá zejména u technicky náročnějších rekonstrukcí, kde je potřeba urychlit průběh stavebních prací. Je pak na zodpovědnosti a rozhodnutí samotné firmy, jakou metodu zvolí. Podobně jsme postupovali například při rekonstrukci silnice z Podbozkova do Cimbálu, díky čemuž jsme ušetřili více než 50 milionů korun oproti původním odhadům," doplnil statutární náměstek hejtmana pro resort dopravy Jan Sviták.

Prvním rekonstruovaným objektem byl most ev. č. 279-004 překlenující dálnici D10. Práce na mostním objektu započaly 23. května 2022, na konci stejného měsíce pak došlo k demolici starého mostu a v září se již osazovaly nosníky nové mostovky. Délka přemostění činí 73 metrů. Dne 15. 12. 2022 pak došlo ke zprovoznění mostu v tzv. režimu předčasného užívání.

V roce 2023 pak následovala rekonstrukce mostu ev. č. 279-005 přes železniční trať Mladá Boleslav - Turnov. Dne 13. 2. 2023 byl most uzavřen pro provoz a 15. 2. 2023 již započala měsíc trvající demolice starého mostu spojená s drcením vybouraného materiálu. V následujících měsících probíhala stavba spodní části mostu, ve dnech 16. - 18. 5. 2023 pak došlo k osazení patnácti předpjatých T - nosníků mostu, každý o váze 24 tun. Dne 1. 9. 2023 byl nový mostní objekt o délce 64 metrů uveden do provozu v režimu předčasného užívání. Při rekonstrukci bylo nutné co nejméně omezit provoz na trati pod mostem, k přerušení provozu se tak muselo přistoupit jen při demolici starého mostu a při osazování T - nosníků nového mostu.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Náraz kamionu do mostu přerušil provoz trati z Turnova do Boleslavi
Od 13. února uzavřou ve Svijanech most přes železniční trať
Most ve Svijanech přes dálnici D10 je již zprovozněn
O prvním zářijovém víkendu osadí nosníky mostovky ve Svijanech
Obrazem: Bourali most u Svijan, dálnice je už opět průjezdná
Mosty ve Svijanech se dočkají rekonstrukce, práce začnou 23. května

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 12 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Krajský úřad Libereckého kraje bude 29. září uzavřen

V pátek 29. září 2023 bude budova Krajského úřadu Libereckého kraje z provozních důvodů uzavřena.

Výzkum, vývoj a inovace podpoří kraj více než čtyřmi miliony

Více než čtyři miliony korun rozdělí Liberecký kraj na podporu inovativních a neotřelých nápadů, začínajících podnikatelů nebo spolupráce podniků s výzkumnými centry v rámci svého Regionálního inovačního programu. Úspěšným projektům tyto finanční prostředky rozdělí formou inovačních, startovacích a technologických voucherů až do výše 200 tisíc korun. Záměr musí ještě schválit krajské zastupitelstvo. Žádat mohli zájemci od 1. května do 14. června. Konzultovat myšlenky a projekty bylo možné s pracovníky Libereckého kraje i podnikatelského inkubátoru Lipo.ink. Kraj přijal celkem 35 žádostí v celkové výši 6.254.504 korun do všech typů voucherů.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Odpadový Oskar 2023: V kraji mají nejméně odpadu znovu Dalešice
Přehled fotbalových výsledků a tabulek osmého podzimního kola
Zahájili rekonstrukci hlavní silnice v Rokytnici nad Jizerou
Na Frýdlantsku se narodila vlčata
Kam za sportem a zábavou v Pojizeří od 29. září do 1. října

Nejčtenější články

01.10.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek osmého podzimního kola
30.09.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří od 29. září do 1. října
29.09.: Vernisáž představila benefiční kalendář Zaostřeno na Jizerky 2024

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT