Slavnostně otevřeli rekonstruované mosty ve Svijanech

03.09.2023 22:08:40 | Autor: Filip Trdla, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Svijany

Slavnostně otevřeli rekonstruované mosty ve Svijanech

V pátek 1. září došlo k obnovení provozu na mostě ev. č. 279-005 u Svijan, čímž byla ukončena téměř dva roky trvající rekonstrukce mostů na silnici II/279, spojující obce Svijany a Příšovice. Celková hodnota stavebních prací činila 95 712 939 korun, včetně DPH.

V rámci rekonstrukce byly kompletně zdemolovány dva mostní objekty ev. č. 279-004 a 279-005, které byly následně nahrazeny novými mosty. „Jednalo se o stavbu projektovanou zhotovitelem v takzvaném režimu Design & Build. Za zhotovitele jsme tak museli věnovat velkou pozornost přípravě projektové dokumentace, kterou bylo nutné vypracovat pouze podle textového zadání investora. To znamenalo velké úsilí na počátku stavby, kdy byla projektová dokumentace dopracovávána v průběhu výstavby. Samotná výstavba probíhala ve stanovených termínech a systém Design & Build se ukázal jako funkční," řekl za zhotovitele oblastní ředitel Metrostav Infrastructure Bohumil Rohn.

„Jsem za úspěšné dokončení stavby mostů ve Svijanech moc rád. Rekonstrukce přinesla pro řidiče jisté komplikace, které jsou ale u takových projektů nezbytné. Moc jim děkuji za trpělivost. Moc mě také těší, že v rámci rekonstrukce, kde jsme byla jako Liberecký kraj hlavní investor a ze svého rozpočtu jsme na to vyčlenili bezmála 96 milionů korun, došlo u obou mostních objektů k rozšíření komunikace. To umožní v budoucnu vybudování cyklostezky mezi obcemi Svijany a Příšovice. V současné době bude Liberecký kraj žádat o dotaci z evropských zdrojů na úsek cyklostezky Greenway Jizera mezi Svijany a Turnovem. Jedná se o 10 kilometrů dlouhou část za zhruba 93 milionů korun, která by měla navazovat na před deseti lety dokončenou trasu mezi Líšným, Malou Skálou, Robousy a Turnovem a také na projekt trasy mezi Líšným a Železným Brodem, kde by mělo být hotovo příští rok," dodal Martin Půta, hejtman Libereckého kraje.

Otevření rekonstruovaných mostů ve Svijanech<br />Autor: Archiv KÚ Libereckého kraje „Veřejnou zakázku, kterou jsme zadali formou design & build - vyprojektuj a postav, v praxi znamenalo, že stavební firma pružně a rychle reagovala na případné změny zadávacích požadavků. Jsem rád, že se nám tento přístup plně osvědčil. Stejný dodavatelský systém se používá zejména u technicky náročnějších rekonstrukcí, kde je potřeba urychlit průběh stavebních prací. Je pak na zodpovědnosti a rozhodnutí samotné firmy, jakou metodu zvolí. Podobně jsme postupovali například při rekonstrukci silnice z Podbozkova do Cimbálu, díky čemuž jsme ušetřili více než 50 milionů korun oproti původním odhadům," doplnil statutární náměstek hejtmana pro resort dopravy Jan Sviták.

Prvním rekonstruovaným objektem byl most ev. č. 279-004 překlenující dálnici D10. Práce na mostním objektu započaly 23. května 2022, na konci stejného měsíce pak došlo k demolici starého mostu a v září se již osazovaly nosníky nové mostovky. Délka přemostění činí 73 metrů. Dne 15. 12. 2022 pak došlo ke zprovoznění mostu v tzv. režimu předčasného užívání.

V roce 2023 pak následovala rekonstrukce mostu ev. č. 279-005 přes železniční trať Mladá Boleslav - Turnov. Dne 13. 2. 2023 byl most uzavřen pro provoz a 15. 2. 2023 již započala měsíc trvající demolice starého mostu spojená s drcením vybouraného materiálu. V následujících měsících probíhala stavba spodní části mostu, ve dnech 16. - 18. 5. 2023 pak došlo k osazení patnácti předpjatých T - nosníků mostu, každý o váze 24 tun. Dne 1. 9. 2023 byl nový mostní objekt o délce 64 metrů uveden do provozu v režimu předčasného užívání. Při rekonstrukci bylo nutné co nejméně omezit provoz na trati pod mostem, k přerušení provozu se tak muselo přistoupit jen při demolici starého mostu a při osazování T - nosníků nového mostu.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Náraz kamionu do mostu přerušil provoz trati z Turnova do Boleslavi
Od 13. února uzavřou ve Svijanech most přes železniční trať
Most ve Svijanech přes dálnici D10 je již zprovozněn
O prvním zářijovém víkendu osadí nosníky mostovky ve Svijanech
Obrazem: Bourali most u Svijan, dálnice je už opět průjezdná
Mosty ve Svijanech se dočkají rekonstrukce, práce začnou 23. května

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 12 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kulturní aktivity v regionu letos podpoří kraj více než 2,5 milionem korun

Rozdělení dotačního programu nazvaného 7.1 Kulturní aktivity v Libereckém kraji pro rok 2024 odsouhlasilo na svém zasedání krajské zastupitelstvo. Žadatelé obdrží celkem 2.615.379 korun.„V letošním roce jsme měli původně v tomto dotačním programu dva miliony korun. Žadatelé připravili projekty ve dvojnásobné výši, proto jsme využili zbylých prostředků z nevyčerpané alokace minulých období a přidali jsme přes šest set tisíc, abychom mohli uspokojit více žadatelů," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Kraj pokračuje ve výstavbě fotovoltaik na střechách budov

Výstavba fotovoltaických elektráren na střechách krajských budov pokračuje. Fotovoltaikou bude osazena střecha Gymnázia Dr. Antona Randy v Jablonci nad Nisou a budovy D Krajského úřadu Libereckého kraje. Na tu bude kraj podávat žádost o dotaci do Operačního programu Životní prostředí 2021-2027. Rozhodli o tom na svém jednání krajští radní. „Naším dlouhodobým záměrem je energetická soběstačnost kraje a jeho příspěvkových organizací. Fotovoltaiky jsou budoucností v energetice. Fotovoltaická elektrárna na střeše objektu budovy D bude mít výkon 93,6 kWp, fotovoltaika na střeše budovy jabloneckého Gymnázia Dr. Antona Randy pak 30,36 kWp. Oba projekty budou dokončeny v polovině května letošního roku," uvedl Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky. Více informací v předchozím článku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Jarní Krkonoše lákají do muzeí, na adrenalin i za pivem
Liberecký kraj při příležitosti Dne učitelů ocenil 22 osobností
Opylení v botanické zahradě se podařilo. Žlutokap vydal semena
Kultura v Železném Brodě v dubnu
V Bayovně zahrají tři kapely

Nejčtenější články

11.04.: V Rochlicích u Liberce došlo k hromadné nehodě
11.04.: V Bayovně zahrají tři kapely
10.04.: Liberecký tunel čeká tradiční jarní údržba

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT