Smrt obcházela v Olbrachtově rodném domě

11.02.2012 16:36:46 | Autor: Petra Luňáková | Rubrika: KULTURA | Obce: Semily

Smrt obcházela v Olbrachtově rodném domě

Reportáž Petry Luňákové: Chlad pronikající až do morku kostí, to bude moje věčná vzpomínka na letošní zimu. Dlouho se to tvářilo, že listopad nikdy neskončí a najednou taková sibérie! Cestování je teď ryzí utrpení; nevytopené vlaky, studené autobusy, vymrzlé stepování na ledových nádražích. Kromě kabátu mě zahřívá též vábná vidina: korzuju po místním muzeu se sklenkou vína v ruce, o deset kilo zimního oblečení lehčí, hudba, společnost - rozhodně stojí za to do večera neumrznout.

Vymítání

Dnes se tam ovšem nesejde místní honorace ve večerních toaletách, tklivě nezapěje žákyně LŠU a nikdo nepronese sofistikovanou řeč pro zasvěcené. Muzeum a Pojizerská galerie v Semilech má nové vedení, a to, jak praví přísloví, dobře mete. Zamete, dá-li pámbu a autority, i se zkostnatělým a statickým image místní přední kulturní instituce a své brány otevře rozličným zájmovým skupinám (i podskupinám). Tak jsem alespoň já pro sebe rozkódovala smysl uspořádání včerejšího koncertu iritující, znepokojivé a všechno jen ne všeobecně populární semilské kapely Natvrdo. To za složku audio, vizuální stránku vystoupení obstarala projekce animací železnobrodského výtvarníka Michala Machata.

Kdo mívá velká očekávání, žel se mu nezřídka stane, že upadne na hubu. A taky že jo. Nevelká prázdná místnost mě spolkla jako černá díra, a vskutku, jako ve vesmíru - bylo tam prázdno, zima a tmavo. Čtyři stěny, čtyři trámy, kol dokola exponáty a pár hostí v kabátech, rukavicích a čepicích. Moje představa vzala za své. Sundala jsem si aspoň rukavice, abych mohla udělat pár roztřesených snímků. Mnozí (nového „natvrďáka" Honzu Lajnera - (bas)kytaristy - nevyjímaje) se vykašlali na bonton a čepice zůstaly naražené do čela místnost-nemístnost. Div, že se Jakubovi při zpěvu nepářilo od úst a Mára za klávesami bezustání čile běsnil, aby se zahřál, asi.

Bubácky mrtvolný mejkap s bílým podkladem ani Jakubovy texty trpké jako „nalitá bolest do sklenice", nic z toho, co obvykle všem maloměšťákům přivodí stání veškerého porostu tělesného, nepůsobilo tentokrát zvlášť skandálně. Cítili jsme snad podvědomě všichni, že pravověrné zlo je zima? Při pohledu na tuhle šou v domě hrůzy jsem sama místy pochybovala, obchází-li mě mráz nebo smrt.

Videoklip Mrazivý den skupiny Natvrdo s animacemi Michala Machata:

Info o kapele Natvrdo na Bandzone

Související články o semilském muzeu:

Kompletní program semilského muzea v únoru

Obrazem: Zahájení třicáté výstavy Malíři Pojizeří

FOTO: V muzeu proběhla vernisáž výstavy Je libo čaj?

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 3 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Sběrný dvůr Vesecko bude z technických důvodů uzavřen!

Turnovské odpadové služby, s. r.o. informují, že od středy 24. listopadu 2021 do středy 8. prosince 2021 bude zcela uzavřen Sběrný dvůr Vesecko. „Důvodem uzavření sběrného dvora je instalace nové mostní váhy. Váhu je nutné vyměnit za novou, budou se odbourávat betonové nájezdy a betonovat nové, které musí vytvrdnout. Omlouváme se za způsobené komplice a děkujeme za pochopení," uvedl jednatel TOS Turnov Libor Preisler.

Rozsvícení vánočního stromu v Semilech bude online

Tradiční rozsvícení vánočního stromu v Semilech vzhledem k novým vládním opatřením proběhne online. Můžete jej sledovat v sobotu 27. listopadu od 16.30 na facebooku Města Semily.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Liberecký kraj opět vyhlašuje dotační program na podporu kultury
Adventní čas v turnovské knihovně bude plný příběhů
V návrhu rozpočtu může Liberecký kraj počítat s vyššími příjmy
Nová opatření ruší kulturní akce v Turnově. Nebudou ani vánoční trhy!
Hospic sv. Zdislavy a Technická univerzita se připojují ke dni štědrosti

Nejčtenější články

26.11.: Hasiče zaměstnal požár domu v Horní Branné - Valteřicích
26.11.: Nemocnice v kraji kvůli covidu odkládají plánované operace
27.11.: Další krok přiblížil stavbu nové stanice HZS Jilemnice

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

VAMA - trezory a sejfy vám nabízí veškerý sortiment produktů pro ochranu vašich cenností

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT