Smrt obcházela v Olbrachtově rodném domě

11.02.2012 16:36:46 | Autor: Petra Luňáková | Rubrika: KULTURA | Obce: Semily

Smrt obcházela v Olbrachtově rodném domě

Reportáž Petry Luňákové: Chlad pronikající až do morku kostí, to bude moje věčná vzpomínka na letošní zimu. Dlouho se to tvářilo, že listopad nikdy neskončí a najednou taková sibérie! Cestování je teď ryzí utrpení; nevytopené vlaky, studené autobusy, vymrzlé stepování na ledových nádražích. Kromě kabátu mě zahřívá též vábná vidina: korzuju po místním muzeu se sklenkou vína v ruce, o deset kilo zimního oblečení lehčí, hudba, společnost - rozhodně stojí za to do večera neumrznout.

Vymítání

Dnes se tam ovšem nesejde místní honorace ve večerních toaletách, tklivě nezapěje žákyně LŠU a nikdo nepronese sofistikovanou řeč pro zasvěcené. Muzeum a Pojizerská galerie v Semilech má nové vedení, a to, jak praví přísloví, dobře mete. Zamete, dá-li pámbu a autority, i se zkostnatělým a statickým image místní přední kulturní instituce a své brány otevře rozličným zájmovým skupinám (i podskupinám). Tak jsem alespoň já pro sebe rozkódovala smysl uspořádání včerejšího koncertu iritující, znepokojivé a všechno jen ne všeobecně populární semilské kapely Natvrdo. To za složku audio, vizuální stránku vystoupení obstarala projekce animací železnobrodského výtvarníka Michala Machata.

Kdo mívá velká očekávání, žel se mu nezřídka stane, že upadne na hubu. A taky že jo. Nevelká prázdná místnost mě spolkla jako černá díra, a vskutku, jako ve vesmíru - bylo tam prázdno, zima a tmavo. Čtyři stěny, čtyři trámy, kol dokola exponáty a pár hostí v kabátech, rukavicích a čepicích. Moje představa vzala za své. Sundala jsem si aspoň rukavice, abych mohla udělat pár roztřesených snímků. Mnozí (nového „natvrďáka" Honzu Lajnera - (bas)kytaristy - nevyjímaje) se vykašlali na bonton a čepice zůstaly naražené do čela místnost-nemístnost. Div, že se Jakubovi při zpěvu nepářilo od úst a Mára za klávesami bezustání čile běsnil, aby se zahřál, asi.

Bubácky mrtvolný mejkap s bílým podkladem ani Jakubovy texty trpké jako „nalitá bolest do sklenice", nic z toho, co obvykle všem maloměšťákům přivodí stání veškerého porostu tělesného, nepůsobilo tentokrát zvlášť skandálně. Cítili jsme snad podvědomě všichni, že pravověrné zlo je zima? Při pohledu na tuhle šou v domě hrůzy jsem sama místy pochybovala, obchází-li mě mráz nebo smrt.

Videoklip Mrazivý den skupiny Natvrdo s animacemi Michala Machata:

Info o kapele Natvrdo na Bandzone

Související články o semilském muzeu:

Kompletní program semilského muzea v únoru

Obrazem: Zahájení třicáté výstavy Malíři Pojizeří

FOTO: V muzeu proběhla vernisáž výstavy Je libo čaj?

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 3 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

V lomnickém muzeu zahájili cyklus podzimních přednášek

Jako v letech minulých, navázali v lomnickém muzeu opět na úspěšný cyklus takzvaných podzimních přednášek. První ze série se uskutečnila v úterý 20. září, kdy se zde představila Eva Ulrychová z Jičína a pohovořila na téma Nejcennější archeologické nálezy a jejich historická hodnota. Následovat bude o týden později, taktéž v úterý 27. září od 17 hodin, v pořadí druhá historická přednáška PhDr. Evy Ulrychové nazvaná Kronikář Kosmas a jeho Kronika Čechů.

Kraj přispěje Mikroregionu Frýdlantsko na odkup nemovitostí

Celkem 3 400 000 korun poskytne kraj dobrovolnému svazku obcí Mikroregion Frýdlantsko na pořízení nemovitostí v rámci projektu Heřmanička - nádraží Frýdlant. Objekty v současné době slouží jako zázemí pro činnost spolku Frýdlantské okresní dráhy a Frýdlantsko je proto bezplatně spolku převede. „Dotace bude využita výhradně na pořízení nemovitostí v rámci projektu Heřmanička - nádraží Frýdlant. Objekty poté dostane k bezplatnému užívání Spolek Frýdlantské okresní dráhy, který je má prozatím pouze v pronájmu. Budou sloužit pro provoz železničního muzea, jež má v regionu mnohaletou tradici. Lze si tam prohlédnout několik zajímavých, převážně úzkorozchodných vozidel včetně provozuschopné motorové lokomotivy. Považuji za důležité připomínky historických dopravních a technických zajímavosti zachovávat i pro budoucí generace," uvedl hejtman Martin Půta.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Za příkladnou službu byli oceněni policisté Územního odboru Semily
Žitavská úzkokolejka zve ve svátek české fanoušky železnice
Přehled fotbalových výsledků a tabulek osmého podzimního kola
Nejvýše položená přehrada v Čechách je na Černé Nise u Bedřichova
Novinky v plaveckém bazénu na Výšince v Turnově

Nejčtenější články

21.09.: Řidička zakončila v Bořkově u Semil svou jízdu až v řece
21.09.: FOTO: V Libštátě slavili 700 let od první písemné zmínky
21.09.: Memoriál Oldy Nývlta ve Mříčné se vydařil i přes nepřízeň počasí

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Dodávky dílčích výrobních celků, tak i plně automatizovaných strojů, dopravníkových a polohovacích systémů.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT