Soud v Liberci uložil v korupční kauze hejtmanu Půtovi podmínku
05.02.2025 23:21:25 | Autor: redakce | Rubrika: KRIMI | Obce: Liberecký kraj

Soud v Liberci uznal hejtmana Martina Půtu (Starostové pro Liberecký kraj) částečně vinným v korupční kauze, ve které je obžalováno celkem devět lidí a pět firem včetně Metrostavu. Soud Půtovi uložil roční podmíněný trest s dvouletou zkušební lhůtou a peněžitý trest 50 tisíc korun.
Verdikt soudu není pravomocný. Půta již uvedl, že se odvolá. Soud shledal vinu u všech obžalovaných a všech firem. Soudní jednání v případu začala v roce 2018, první oficiální obvinění ale policie přednesla už v roce 2014.
Podle obžaloby hejtman dostal úplatek ve výši 830 tisíc korun, soud však na základě odposlechů za prokázanou částku považuje pouze 30 tisíc korun. Hejtman Libereckého kraje byl uznán vinným v tom, že jednal ve prospěch obžalovaného a svého známého Jaromíra Dolanského. Měl se domluvit s obžalovaným pracovníkem Metrostavu Janem Petráněm na tom, že firma zaměstná Dolanského, a hejtman mu pak na oplátku pomůže zajistit změnu financování rekonstrukce kostela v dotačním programu.
Ostatní obžalované soud potrestal od podmínek po sedm let vězení, u dvou firem rozhodl o jejich zrušení a jedné uložil peněžitý trest. Verdikt u nikoho z nich není pravomocný, státní zástupce si ponechal lhůtu a obžalovaní se buď na místě odvolali, nebo si také ponechali lhůtu.
Půta svou vinu odmítá a na místě se proti části rozsudku odvolal. „Jsem nevinen v hlavní části obžaloby. Soudce potvrdil, že jsem nezneužil svého postavení a nepřijal údajně slíbených 800 tisíc korun," napsal ještě při vynášení rozsudku na síti X.
„Poslední roky jsme byli na Liberecku jedinou politickou silou, která hejtmana za jeho politiku otevřeně kritizovala. Ať už šlo o projekt podvodného a drahého parkovacího domu u krajského úřadu, podezřelé přípravy obřího solárního parku v Ralsku, předražený domov důchodců v jeho rodném Hrádku nad Nisou, nebo extrémně drahé a mnohdy zbytné opravy krajských silnic. Vždy jsme upozorňovali na to, že politika hejtmana Půty je výhodná především pro velké stavební firmy a významné podnikatele. Kauza kostela Máří Magdaleny byla symbolem této jeho politiky. Tedy dát stranou veřejné zájmy, pomáhat mocným. Hnutí Starostů pro Liberecký kraj teď musí projít důslednou sebereflexí, jestli chce zde na Liberecku dál lidem nabízet své služby," komentoval zatím dílčí zprávy o hejtmanově odsouzení spolupředseda libereckých Zelených, Jindřich Felcman.
Krajská předsedkyně hnutí ANO v Libereckém kraji Jitka Volfová k rozhodnutí soudu v kauze hejtmana Půty uvedla takto: „Na dnešní rozsudek libereckého soudu nelze zareagovat jinak, než vyzvat hejtmana Martina Půtu k rezignaci. Přestože se Martin Půta odvolá, v rámci vlastní sebereflexe by měl přestat zatěžovat Liberecký kraj a jeho rozhodování vlastními kauzami. Celé roky jsme ctili presumpci neviny, ale situace se nyní zásadně mění. Hnutí Starostové pro Liberecký kraj a STAN by z toho měly vyvodit politickou odpovědnost."
Související články
Hejtman Martin Půta byl zproštěn obžaloby z přijetí úplatku
Hejtman Martin Půta byl nečekaně obviněn z korupce
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT