Sousoší a kašna u muzea ve Skálově ulici v Turnově prochází obnovou

24.09.2023 07:29:49 | Autor: Marcela Jandová, město Turnov | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov

Sousoší a kašna u muzea ve Skálově ulici v Turnově prochází obnovou

Ve Skálově ulici v Turnově probíhají restaurátorské práce na sousoší sv. Václava, sv. Jana Nepomuckého a sv. Antonína Paduánského. Kašna se obnovy dočká v příštím roce.

Barokní sousoší od Jana Chládka st. ze zdejší kamenické dílny Černovických pochází z roku 1761, kašna před podstavcem byla umístěna později.

„Provádí se komplexní restaurování. Očištění a konsolidaci kamenných materiálů, doplnění a retuše odpadlých tvarů. Po finální úpravě bude sousoší vrácena původní podoba," popsal akademický sochař a restaurátor Pavel Míka.

Náklady na restaurování jedné z nejvýraznějších dominant Skálovy ulice činí téměř 250 tisíc korun. Většinu částky (200 tis. Kč) uhradí Ministerstvo kultury ČR, prostřednictvím Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón, zbývající část (49,7 tis. Kč) zaplatí město.

Rozsah letošního zvelebení památky je stanoven na sousoší, následovat má oprava kašny a podstavce. Kašna byla z jiného místa ve Skálově ulici k podstavci trojice svatých přemístěna kolem roku 1903 a později významně zmenšena v roce 1938. Restaurovanou památku v sousedství Muzea Českého ráje označují památkáři společně s kalvárií na Vrchhůře za nejvýznamnější turnovská sousoší.

„Program regenerace městské památkové zóny Turnov byl zpracován již v roce 1995. Tím bylo umožněno v rámci uvedeného dotačního programu postupně do obnovy kulturních památek města investovat celkem 51,5 milionů," upřesnila vedoucí odboru školství, kultury a mládeže Martina Marková.

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Dvě slunce Anety Langerové aneb Jak je krásné být milován

Koncertní turné s kapelou a smyčcovým triem nazvané Dvě slunce právě absolvuje zpěvačka Aneta Langerová. V úterý 5. prosince od 19 hodin zavítá do jabloneckého divadla. Aneta Langerová se po vzácném čase Na Radosti vydala domů do svého nitra a stala se pozorovatelem nových příběhů.

Dva drony pro bezpečnější Jablonec

Dva drony, jeden vybavený i termokamerou, v celkové hodnotě 240 tisíc korun bez DPH zakoupilo statutární město Jablonec nad Nisou. Nyní je zapůjčilo na základě smlouvy Policii ČR, Územnímu odboru Jablonec, a drony se zapojí do systému ochrany veřejného pořádku v městě. Jablonec nad Nisou je prvním městem v Libereckém kraji, který bude mít drony k dispozici. Více podrobností na Našem Jablonecku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

První adventní neděle znamenala pro Dalmach tři body
Ježíškova vánoční pošta je v turnovském infocentru otevřená
Prosincové akce Gymnázia Ivana Olbrachta
Již 26. ročník soutěže Zlatý erb o nejlepší webové stránky se blíží
Na konci roku skončí provoz Infopointu Ukrajina

Nejčtenější články

02.12.: Hasiči opět odstraňovali spadané stromy
02.12.: Adventní a vánoční Valdštejn začíná
04.12.: První adventní neděle znamenala pro Dalmach tři body

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT