Speedcubeři poměří své rychlé ruce a mozkové závity v Liberci
23.10.2018 08:07:38 | Autor: Lenka Gecková | Rubrika: VOLNÝ ČAS | Obce: Liberecký kraj
Do liberecké iQlandie se v neděli 28. října sjedou ti nejlepší speedcubeři, aby poměřili své časy v rychloskládání proslulé Rubikovy kostky. Utkají se v několika kategoriích, na turnaji se představí i držitel českého rekordu Matěj Grohmann. Máte jedinečnou šanci se nejenom přijít podívat, ale i si zasoutěžit.
Na turnaj iQlandia Open 2018 jsou zváni všichni - děti i dospělí. „Věk u skládání Rubikovy kostky totiž nehraje žádnou roli. Soutěžit spolu budou desetiletí, třicetiletí i šedesátiletí. Je to o tom mít v pořádku motorické funkce a neustále trénovat. Mám zkušenost, že v 18 letech jsou hráči na vrcholu a za další čtyři roky už jdou do ´důchodu´," řekl Jaroslav Flejberk, hlavní pořadatel a jeden z největších sběratelů hlavolamů v ČR. Akce se zúčastní i národní rekordman Matěj Grohmann, který dokázal „Rubikovku" složit za 5,33 sekundy. Ten si mimo jiné nachystal pro návštěvníky science centra speciální workshop, kde prozradí, jak legendární hlavolam skládat.
Turnaj odstartuje v 9 ráno registrací. „Lidé budou moci podat přihlášku do hlavní soutěže přímo u nás v science centru, klání potom začne v 10 hodin a potrvá zhruba do 16 hodin," říká Petra Zákravská, programová manažerka iQLANDIE. Soutěžit se bude v několika kategoriích, a to například ve skládání kostky 3x3x3 na čas, 3x3x3 jednou rukou, 2x2x2, 4x4x4 či Pyraminx .Účastníci by měli mít svou vlastní kostku, pokud ne, lze si ji u pořadatelů zapůjčit nebo rovnou zakoupit v obchodu centra. Vítězové získají věcné ceny, především z Rubikovy dílny.
Rubikova kostka? Fenomén více než 40 let!
Rubikovu kostku představil světu v roce 1974 maďarský vynálezce, sochař a profesor architektury Ernö Rubik. Hlavolam si lidé natolik oblíbili, že se v jeho skládání pořádají i světové šampionáty. Jen pro zajímavost, světový rekord je prozatím ustanoven na 4,22 sekundy. Co myslíte, trumfne někdo tento čas na turnaji iQlandia Open 2018? To se dozvíte, když do science centra dorazíte!
Kompletní přehled sportovních a zábavných akcí o aktuálním víkendu
Související články
Tým liberecké iQlandie popularizoval vědu na festivalu v Číně
Do liberecké iQlandie zavítalo v roce 2017 opět přes 400 tisíc lidí
Libereckou iQlandii navštívilo za tři roky 1,3 milionu lidí
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Krátké zprávy z regionu Semilska
Silnice z Kuřívod na hranici kraje se dočkala rekonstrukce
Řidiči již mohou projet po 4,3 kilometru dlouhém zrekonstruovaném úseku silnice III/27235 od Kuřívod po hranici se Středočeským krajem. Stavbu za 53,5 milionu korun dokončila společnost Kuřívody SaM - COLAS, vzniklá spoluprací firem SaM silnice a mosty a COLAS CZ. Úsek je nyní bezpečný a připravený na každodenní provoz. „Jsem rád za další zrekonstruovanou silnici v Libereckém kraji. Naším cílem je zajistit bezpečné a plynulé silniční spojení v regionu. Letos kraj do oprav silnic a mostů investoval zhruba 1,27 miliardy korun, včetně prostředků ze Státního fondu dopravní infrastruktury a evropských zdrojů," uvedl Jan Sviták, náměstek hejtmana pro resort dopravy.
Fúze českolipské a liberecké nemocnice nepotřebuje schválení
Jako bezproblémové hodnotí fúzi liberecké a českolipské nemocnice Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Ten v pondělí 8. propsince po posouzení transakce dospěl k závěru, že fúze nepodléhá povolení antimonopolního úřadu. Záměr fúze obou organizací, Krajské nemocnice Liberec, a. s. s Nemocnicí s poliklinikou Česká Lípa, a. s. ve kterých je Liberecký kraj majoritním vlastníkem, pokračuje bez problému dál. ÚOHS pravomocně v souladu se zákonem ukončil správní řízení v této záležitosti. Podle sdělení, které v dané věci vydal, totiž obě nemocnice nejsou samostatnými soutěžiteli, protože již době před realizací plánované fúze jsou kontrolovány Libereckým krajem.
Nejnovější články
Zimní sezonu v Harrachově odstartuje Skiopening
Hygodomu.cz – profesionální čistota u vás doma
Jilemnické náměstí obsadí tradiční vánoční jarmark
Prezident dostal v Jablonci hodiny, jeho choť vánoční ozdoby
Vánoční řemeslnické trhy v Turnově letos 12. a 13. prosince
Nejčtenější články
12.12.: Hygodomu.cz – profesionální čistota u vás doma
11.12.: Analýza odhalila 42 rizikových míst, kde hrozí obcím zaplavení bahnem
10.12.: Liberecký kraj jmenoval nové ředitele škol a školských zařízení
Infomail
https://www.instagram.com/nasepojizeri
Odkazy
© 2010 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasepojizeri.cz | xweb by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.