Spojení dvou nemocnic je krokem v posilování sítě zdravotnické péče
02.06.2025 21:48:27 | Autor: Andrea Fulková, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj

Liberecký kraj připravuje spojení dvou zdravotnických organizací - Krajské nemocnice Liberec, a.s. a Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa, a.s. Důvodem je posilování krajské zdravotnické politiky, zajištění personální dostatečnosti, ale i ekonomická stránka jako například výhodnost při nákupech a vyjednávání se zdravotními pojišťovnami. Spojení nemocnic kraj plánuje dokončit k začátku příštího roku.
„Tento krok pomůže stabilizovat zdravotnickou péči napříč krajem. Spojení neznamená pohlcení, je to logický postup ve fungování nemocnic s krajskou účastí. Liberecký kraj bude i nadále podporovat všechny potřebné investice do zdravotnických zařízení v celém regionu," uvedl hejtman Martin Půta. „Kraj chce podpořit a udržet zdravotní péči pro obyvatele Českolipska, proto přichází toto řešení, stejně jako tomu bylo v případě spojení liberecké nemocnice s nemocnicemi v Turnově a ve Frýdlantu."
„Respektujeme rozhodnutí našeho vlastníka ohledně spojení našich nemocnic. Předpokládám, že se s vedením Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa shodneme na spolupráci, která povede ke zlepšení zdravotní péče na Českolipsku," řekl generální ředitel Krajské nemocnice Liberec MUDr. Richard Lukáš, Ph.D.
„Liberecký kraj dlouhodobě a systematicky podporuje Nemocnici s poliklinikou v České Lípě, která se řadí k páteřním zdravotnickým zařízením regionu. Od roku 2022 každoročně kraj přispívá na rozvoj investic v této nemocnici částkou čtyřicet milionů korun. K této podpoře, kterou nemocnice směřuje do své modernizace, se kraj zavázal až do roku 2029," uvedl krajský náměstek pro zdravotnictví Vladimír Richter. „Díky krajským penězům bylo rekonstruováno oddělení LDN, zmodernizovala se lůžková rehabilitace nebo došlo k renovaci stravovacího provozu včetně jídelny. V současné chvíli nemocnice připravuje projekt pro nový urgentní příjem."
Spojením kraj pokračuje v posilování sítě páteřních nemocnic v regionu a v udržení potřebné péče pro obyvatele napříč celým krajem. „Propojení zajistí dostatek personálu pro obě pracoviště, jednodušší a vhodně se doplňující řízení poskytované péče, ale také lepší vyjednávací pozice vůči zdravotním pojišťovnám, dodavatelům materiálu, zdravotnických zařízení i služeb a v neposlední řadě v některých odvětvích také úsporu nákladů," vysvětlil krajský náměstek pro zdravotnictví Vladimír Richter.
Liberecký kraj je jediným vlastníkem Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa, a, s. a majoritním vlastníkem Krajské nemocnice Liberec, a. s. Krajská politika v oblasti zdravotnictví se dlouhodobě snaží o zefektivnění poskytované péče v rámci tzv. pátečních nemocnic v Liberci, Turnově, Jilemnici, České Lípě, Semilech i Frýdlantu. Kraj také podporuje investice v těchto nemocnicích. Od letošního roku po dobu šesti let bude Liberecký kraj posílat na rozvoj turnovské, frýdlantské a liberecké nemocnice 27,5 milionu korun. Ročně také míří příspěvek ve výši 4,1 milionu do společnosti MMN, která spravuje nemocnice v Jilemnici a Semilech.
Stavba Centra urgentní medicíny v Liberci je nejvýznamnější a největší investiční projekt v dlouhodobé historii Krajské nemocnice Liberec i celého zdravotnictví v Libereckém kraji. Vyjde na 3,8 miliardy korun. Na financování nákladného projektu se podílí sama nemocnice a města Liberec, Turnov a Frýdlant, která jsou spoluvlastníky. Největší část nákladů nese Liberecký kraj, který je majoritním vlastníkem největšího zdravotnického zařízení v kraji. Liberecký kraj se zavázal dát na stavbu 1,68 miliardy korun, z toho 380 milionů z vlastních příjmů a 1,3 miliardy si půjčil.
Související články
FOTO: Položili základní kámen pavilonu X v jilemnické nemocnici
MMN, a.s. si vezme úvěr na výstavbu Centra rehabilitační péče
Zajištění lékařské pohotovosti v kraji dozná od nového roku změn
Respirační onemocnění a chřipka budou tradičně útočit na přelomu roku
Antibiotický týden upozorňuje na chybné užívání léků
Zpráva o zdraví 2020: zvyšuje se délka dožití, více lidí má vysoký tlak
Čtyři nové vozy pro lékařské posádky ZZS
Novou základnu ZZS LK otevřeli na libereckém letišti
Spustili registraci na čtvrtou očkovací dávku proti koronaviru
Záchranáři získají další auta systému rendez-vous. Díky penězům z EU
V turnovské nemocnici se investuje, má novou skiaskopickou stěnu
Semilská nemocnice se dočká nové rehabilitace a dalších úprav
Projekt výstavby Centra urgentní medicíny v KNL bude pokračovat
Kraj vybral banku, která mu poskytne úvěr na výstavbu CUM
Nemocnice v kraji kvůli covidu odkládají plánované operace
Nemocnice v kraji v klikací výzvě uspěly. Dohromady žádaly 840 milionů
Kam v kraji na placený test a kde se můžete nechat očkovat?
MMN zahájila provoz nové magnetické rezonance
Liberecký kraj se stal akcionářem jilemnické a semilské nemocnice
Kraj přispěje na modernizaci Ústavu chirurgie ruky ve Vysokém
Krajská nemocnice zahajuje činnost Ambulance onkologické prevence
Liberecký kraj se stane akcionářem jilemnické a semilské nemocnice
Kraj podpoří KNL, pokryje polovinu nákladů na zjištění koronamutací
Seniorka napadla zdravotníky v sanitce i v jilemnické nemocnici
Očkování v turnovské nemocnici probíhá, registrace 45+ od 19. května
Poslední ponorková služba na ARO turnovské nemocnice
Hasiči přepravili přístroje pro kyslíkovou terapii do Jilemnice
KNL završila projekt rekonstrukce budov pro Centrum psychiatrie
Semilská nemocnice přeměnila dvě oddělení na covidové jednotky
Informace z MMN obcím a veřejnosti
Tři nemocnice v kraji dostanou přístroje na kyslíkovou terapii
Jilemnická nemocnice přijme lékaře a sestry
Liberecký kraj zvažuje majetkový vstup do jilemnické nemocnice
Rada kraje schválila nový model financování Modernizace KNL
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Krátké zprávy z regionu Semilska
Kraj opět podpoří liberecké Divadlo F. X. Šaldy
Liberecký kraj opět podpoří liberecké Divadlo F. X. Šaldy. Děje se tak v souladu s memorandem uzavřeným mezi Libereckým krajem a statutárním městem Liberec o vzájemné podpoře příspěvkových organizací z roku 2022. To bude platit až do roku 2031. Krajští radní na svém jednání schvalovali konkrétně podporu pro Divadlo F. X. Šaldy v Liberci ve výši 4,5 milionu korun. „Kraj i město se zavázaly navzájem podílet na investičních i neinvestičních nákladech vybraných organizací. Liberecký kraj přispívá od roku 2022 po dobu deseti let na investice a opravy libereckému Divadlu F. X. Šaldy a Naivnímu divadlu Liberec částkou 5 milionů korun. Příspěvek na činnost divadel ze strany kraje tvoří 2 miliony," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně hejtmana pro resort kultury a cestovního ruchu.
Voda v obou turnovských pramenech je pitná
Podle posledních laboratorních rozborů vody z pramenů pod Valdštejnem a Boží vody oba vyhovují, voda je pitná.
Nejnovější články
Krajské Dny lidové architektury nabízejí návrat ke kořenům
Kraj pomůže obci Jesenný s dočasným zásobováním pitnou vodou
Semilskou výstavu Komárka a Ščigola zahájí recitál
Pokračují opravy na silnici I/35 v Liberci
Dvě kamarádky z Nizozemí havarovaly na elektrokolech v Rokytnici
Nejčtenější články
17.07.: Dvě kamarádky z Nizozemí havarovaly na elektrokolech v Rokytnici
16.07.: Na hradě Trosky připravili novinku pro fanoušky Kingdom Come
16.07.: Silnice v Pasekách nad Jizerou je dokončená
Infomail
https://www.instagram.com/nasepojizeri
Odkazy
© 2010 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasepojizeri.cz | xweb by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.