Společnost paměti svitků navštívila turnovskou synagogu

17.04.2019 19:10:29 | Autor: Miroslav Hloušek, RTIC Turnov | Rubrika: KULTURA | Obce: Turnov

Společnost paměti svitků navštívila turnovskou synagogu

V úterý 9. dubna byla Synagoga Turnov poctěna návštěvou z Ameriky. Sheila a Herbert Pallayovi cestují po českých městech a fotograficky zaznamenávají památky židovského osídlení a působení, které se zachovaly do současnosti.

Jedná se o dobrovolnickou práci pro anglickou organizaci Memorial Scrolls Trust (MST, Společnost paměti svitků), která pečuje o velké množství tór původem z českých zemí. Ty jsou organizací přidělovány židovským komunitám a organizacím po celém světě. Svitky se nikdy neprodávají ani nedarují, ale přidělují se jako zápůjčka. Svitky Tóry, pocházející původně z českých zemí, se v současnosti nacházejí v držení řady židovských obcí v Evropě, severní i jižní Americe, v Austrálii nebo na Novém Zélandu.

Organizace vznikla v šedesátých letech 20. století. Tehdy komunistická vláda Československa vyjednala skrze vlastní organizaci Artia a zahraniční obchodníky s uměním odprodej množství tór po zaniklých židovských obcích. Takto bylo prodáno 1564 svitků, které v únoru 1964 dorazily do Londýna a které přešly do správy nově založené organizace.

V Čechách a na Moravě se v meziválečném období nacházelo nejméně 350 synagog, ale během nacistické okupace jich bylo více než šedesát zničeno. Turnovská synagoga je jedinou synagogou v Libereckém kraji, která přečkala do dnešních dnů. Podle sčítání lidu z roku 1930 bylo v Čechách a na Moravě 117 551 Židů (356 830 v celém Československu). Na 80 000 českých Židů druhou světovou nepřežilo. Po válce, po založení Izraele, mnozí dali přednost přestěhování se do nového židovského státu. Po vítězném únoru je následovalo mnoho dalších emigrantů. V současnosti je počet obyvatel České republiky deset milionů, ale pouze zhruba 4 000 z nich jsou Židé.

České svitky jsou přetrvávajícími tichými svědky. Představují nejen ztracená společenství Čech a Moravy, ale i všechny, kteří zahynuli během holokaustu. MST povzbuzuje jejich nynější držitele, aby svitky používali pro duchovní činnost a slavnostní obřady.

Fotografie, které manželé Pallayovi pořídili v turnovské Synagoze, se společně s mnoha fotografiemi z dalších českých měst stanou součástí MST projektu „Czech Torah Webpage". Ten si klade za cíl identifikovat všechny tóry, o které se MST stará a které zapůjčuje židovským obcím, a ke každé dodat informace o původní židovské komunitě, z které pocházejí. Rovněž židovské obce, které tyto české tóry v současnosti používají, by na svých stránkách měli mít informace o jejím českém původu.

Turnovská Tóra se od roku 1987 nachází v držení Temple Adath Israel (Lexington, Kentucky, USA). Na svých stránkách jmenovitě uvádějí, že mají tóru původně z Turnova. Turnovská tóra je používána, čte se z ní při slavnostních příležitostech, jako například bar micva a bat micva (uvádění mladých členů komunity mezi dospělé).

Webová stránka Memorial Scrolls Trust http://memorialscrollstrust.org
Článek zmiňující turnovskou tóru na webové stránce Temple Adath Israel http://lextai.org/our-history

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Webové stránky kraje získaly novou podobu

Přívětivější vizuální zpracování, snadnější dostupnost informací, strukturované stránky krajských odborů, formuláře na jednom místě či přehledné aktuality. To vše a mnoho dalšího přináší nová podoba webových stránek Libereckého kraje. Adresa zůstává neměnná, a to https://www.kraj-lbc.cz/. „Vzhled, funkčnost a přehlednost webu kraje již potřebovaly výraznou změnu. Jsem rád, že můžeme nyní spustit novou verzi stránek. Běžný uživatel samozřejmě najde veškeré informace stále na stejném místě tak, jak je zvyklý, a to na https://www.kraj-lbc.cz/," uvedl Zbyněk Miklík, náměstek pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky.

Kraj hledá Památku roku pro letošek. Nominace přijímá do 30. dubna

Již jen několik dní je možné přihlásit se do devátého ročníku soutěže Památka roku 2023 Libereckého kraje; termín vyprší 30. dubna. Soutěž, jejímž cílem je upozornit na úspěšné obnovy kulturních památek a poukázat na ojedinělé stavby v našem regionu, vypisuje Liberecký kraj. „Skutečně velice stojíme o to, aby se nám hlásilo co nejvíce majitelů úspěšných obnov památek. Jejich obnovy jsou inspirací příkladem pro ostatní majitele," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovního ruchu Libereckého kraje. Předchozí článek


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kasteláni myslí i na hendikepované návštěvníky
Služební pes Max vypátral v lese u Harrachova dva zloděje
Liberec je nově na mapě evropské železnice
Den otevřených dveří pořádají na stanicích HZS Libereckého kraje
Přehled fotbalových výsledků a tabulek šestého jarního kola

Nejčtenější články

28.04.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek šestého jarního kola
27.04.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří od 26. dubna do 1. května
27.04.: Mistrovství České republiky v ROB se koná v okolí Turnova

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT