Starosta Turnova Hocke: O stavbě a situaci kolem společnosti Kamax

08.09.2016 14:19:18 | Autor: Tomáš Hocke | Rubrika: NÁZORY | Obce: Turnov

Starosta Turnova Hocke: O stavbě a situaci kolem společnosti Kamax

Nejvyšší správní soud vynesl rozsudek k letitému sporu mezi obyvateli Malého Rohozce a společností Kamax. Dovolte mi nejprve přiblížit historii tohoto případu.

Výstavba nového areálu společnosti Kamax v průmyslové zóně Vesecko začala v roce 2011. Bylo to potom, kdy firma Kamax nemohla vzhledem k územní rezervě pro komunikaci S5 (Turnov-Jičín) využít svůj pozemek naproti stávajícímu závodu v Nudvojovicích. Na začátku jednání společnost Kamax deklarovala záměr vybudovat na Vesecku kompletní výrobní závod, obdobný jako je v Nudvojovicích. Územní plán města Turnov tento záměr umožňoval. Proto firma zakoupila za nemalé finanční prostředky pozemky od města a zároveň se vyrovnala v rámci restitučních nároků s paní hraběnkou Kammerlander.

V první fázi stavby bylo zbudováno logistické centrum. Záměrem bylo postupně vybavovat logistické centrum výrobními technologiemi pro výrobu pevnostních šroubů. Oznámení vlivu stavby na životní prostředí bylo podáno k první fázi stavby, tedy pouze k logistickému centru.

Mimo povolení byla společností vestavěna kalicí linka do objektu logistického centra. Je třeba říci, že Kamax se snažil již v době instalace získat povolení, což se mu včas nepodařilo. Proto stavební úřad Městského úřadu Turnov shledal instalaci kalicí linky jako černou stavbu a společnosti byla udělena pokuta. Následně bylo zahájeno řízení o dodatečném povolení stavby, což je standardní postup pro posouzení, zda je možné nelegální stavbu povolit či nikoli. Stavební úřad postupoval dle stavebního zákona a stavbu povolil. Rozhodnutí v působnosti státní správy Městského úřadu Turnov bylo následně potvrzeno i Krajským úřadem Libereckého kraje.

Nesouhlasné názory místních obyvatel zastupuje Rohozecký okrašlovací spolek, který podal námitky ke stavebnímu úřadu již při povolovacím procesu. Spor byl postoupen nejdříve v rámci odvolání ke Krajskému úřadu Libereckého kraje - ten rozhodnutí stavebního úřadu v Turnově potvrdil. Následovalo soudní řízení, kde spolek nesouhlasil s rozhodnutím dodatečného povolení stavby a s naložením námitek občanů při stavebním řízení. Na jedné straně soudního sporu tak stál Rohozecký okrašlovací spolek a na druhé Krajský úřad Libereckého kraje.

Soudní spor prošel několika instancemi, až se Nejvyšší správní soud postavil na stranu spolku. V současnosti byla zamítnuta kasační stížnost Libereckého kraje. Důvodem rozhodnutí bylo nedostatečné popsání námitek občanů Malého Rohozce v dodatečném povolení stavby v občansko-právní rovině. Stavební úřad Turnov i Krajský úřad Libereckého kraje se totiž drželi výkladu stavebního zákona. Celá záležitost se vrací zpět do Turnova ke stavebnímu úřadu.

Ačkoli se zdá, že jsme na samém začátku, tak je třeba uvést, že po dobu letitého sporu proběhly zásadní věci. Jednou z nejdůležitějších věcí je, že se vedení města Turnov dohodlo s představiteli společnosti Kamax na vyhotovení kompletního posouzení celého (tedy i v budoucnu zamýšleného) výrobního a technologického procesu na životní prostředí podle zákona č. 100/2001, Sb., tzv. velká EIA zkoumá vlivy v celém ročním období. Rovněž Město Turnov zafinancovalo měření imisí a emisí, které ukázalo, že kompletní výrobní technologie může v této lokalitě být a neohrožuje životní prostředí ani nejbližší obyvatele v sousedství. Město se podílelo finančně i na posudku, který si nechal zpracovat Rohozecký okrašlovací spolek. Město dlouhodobě hledá kompromisy mezi významnými zaměstnavateli a ochranou životního prostředí.

Stavební úřad se nyní musí vypořádat s námitkami a celý proces dodatečného schvalování opakovat.

Ing. Tomáš Hocke, starosta města Turnova

Článek je zveřejněn v rubrice Došlo do redakce, která je určena pro články a názory čtenářů a nemusí se shodovat s názory redakce.

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Od 8. do 14. srpna bude výluka na trati Smržovka - Tanvald

Provozovatel dráhy Správa železnic, s. o. informuje o nepřetržité výluce na železniční trati č. 036 Liberec - Harrachov - Szklarska Poręba Górna, která bude probíhat v úseku Smržovka - Tanvald ve dnech 8. srpna 2022 od 0:00 až do 14. srpna 2022 do 23:59. Podrobný článek

Kraj, města a instituce chtějí vybudovat v Liberci bioplynovou stanici

Návrh memoranda o chystaném vybudování bioplynové stanice v Liberci, které hodlá Liberecký kraj uzavřít s dalšími subjekty, schválili na svém zasedání krajští radní. Dalšími signatáři budou akciové společnosti MVV Energie CZ, Teplárna Liberec a Severočeské vodovody a kanalizace, dále pak statutární města Liberec a Jablonec nad Nisou. „Tímto memorandem sledujeme částečné naplnění cílů odpadového hospodářství v oblasti biologicky rozložitelných komunálních odpadů, a to právě jejich využitím v bioplynové stanici. Budeme usilovat o to, abychom my i naše příspěvkové a námi vlastněné organizace předávali své biologicky rozložitelné odpady do bioplynové stanice, a to nejpozději do zahájení zkušebního provozu," uvedl Václav Židek, radní pro resort životního prostředí a zemědělství.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Výzva Tvoříme Turnov je v roce 2022 rozdělena do dvou kategorií
KHS zhodnotila epidemiologickou situaci v Libereckém kraji 2021
Přehled fotbalových výsledků prvního podzimního kola
Do divize se vrací fotbalisté Turnova. Jaké jsou změny v kádru?
Netrhej, neruš, respektuj. Jizerskohorské bučiny mají své desatero

Nejčtenější články

05.08.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 5. až 7. srpna
05.08.: Přepeře chtějí s novým trenérem navázat na velmi úspěšnou sezonu
06.08.: Do divize se vrací fotbalisté Turnova. Jaké jsou změny v kádru?

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

KP Papír -papírnictví a kancelářské potřeby nabízí široké spektrum papírnických potřeb pro Vaši kancelář, domácnost i do školy.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT