Starosta Turnova udělil medaile, cenu obce a čestné občanství

30.10.2018 15:21:58 | Autor: TZ města Turnov | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov

Starosta Turnova udělil medaile, cenu obce a čestné občanství

V Kulturním centru Střelnice Turnov se konal v neděli 28. října slavnostní večer ke 100. výročí republiky. Večerem provázela Eva Kordová. Starosta města Tomáš Hocke udělil medaile starosty, cenu obce a čestné občanství. Díla českých velikánů zazněla v podání Podkrkonošského symfonického orchestru.

Hosty na slavnostním večeru vítal sám starosta Turnova Tomáš Hocke, příchozím nabízel trikoloru či pamětní odznak.

Po zahájení byly uděleny jako první medaile starosty:

V oblasti společenské

Marie Meixnerová - za vynikající občanské aktivity v oblasti dobrovolnictví - výchova ke čtenářství „Pohádková babička".

Předávání medaile starosty, ceny obce a čestného občanství v Turnově<br />Autor: Zdenka Štrauchová V oblasti spolkové a práci s mládeží

Vratislav Bivoj Tomášek - za vynikající celoživotní práci s dětmi a mládeží v Klubu Českých turistů a turnovském Junáku, udržení ducha a demokratických tradic těchto spolků.

Jiří Barchánek - za vynikající celoživotní práci s dětmi a mládeží v TJ Sokol Turnov a Klubu Českých turistů, udržení ducha a demokratických tradic těchto spolků.

V oblasti sportu

Pavel Mikeš - za práci a nadšení, které přinesl jako hlavní organizátor devatenácti ročníků mezinárodního mítinku Memoriálu Ludvíka Daňka v Turnově.

Zásluhy o demokracii

Aleš Zemene - za osobní odvahu, se kterou vzdoroval komunistickému režimu v 80. letech, signatáři a organizátorovi pochodů Nezávislého mírového sdružení, vše za činnost, která přinesla jeho osobě persekuci a nám všem ukázala cestu k demokracii.

Josef Tomsa - za osobní odvahu, se kterou vzdoroval komunistickému režimu v 80. letech, signatáři a organizátorovi pochodů Nezávislého mírového sdružení, vše za činnost, která přinesla jeho osobě persekuci a nám všem ukázala cestu k demokracii.

Cena obce za rok 2018 byla udělena Dr. Jindřichu Houžvičkovi, jednateli firmy CRYTUR, spol. s r.o. Crytur je jednou z předních světových společností zabývajících se výrobou a zpracováním syntetických krystalů se silným zaměřením na specializované aplikace a specifické projekty založené na vysokých odborných znalostech a úzké spolupráci ve výzkumu a vývoji. Pod jeho vedením společnost navýšila obrat 8x. Cryturu se dostává celosvětového uznání jako poskytovateli integrovaných řešení založených na krystalech pro vědu a průmysl. Jindřich Houžvička poděkoval za ocenění s tím, že úspěšná firma může sídlit jen v úspěšném městě. 

Předávání medaile starosty, ceny obce a čestného občanství v Turnově<br />Autor: Zdenka Štrauchová Čestným občanem města Turnova se stal Mgr. Dalibor Sehnoutka. Nominace je výrazem hluboké úcty k člověku, který patří mezi osobnosti města Turnova, které se dokázaly vzepřít totalitní moci a neustoupit od svých názorů a mravních zásad.

Dalibor Sehnoutka se narodil 20. prosince 1930 v Nymburce v rodině profesora matematiky na tamějším gymnasiu. Již od mládí působil ve skautském hnutí a vyznával jeho mravní a etické zásady. Po vystudování Filosofické fakulty UK v Praze, obor latina a historie, nastoupil tzv. na umístěnku v roce 1955 na střední zemědělsko-technickou školu v našem městě. Jako středoškolský pedagog externě učil také na dalších středních školách v Turnově.

Na základě svého smýšlení se v roce 1968 angažoval v Klubu angažovaných nestraníků KAN a snažil se prosazovat zásady skutečné demokracie. V Turnově byl KAN založen mezi prvními v zemi. Po vstupu okupačních vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 1968 nesouhlasil pan Sehnoutka s invazí sovětských vojáků.

Pro své postoje a jako členu KANU mu byla zakázána činnost ve školství, kultuře a veřejné činnosti. Nesměl pracovat a být zaměstnán v oblasti okresu Semily. Po složitém hledání zaměstnání začal pracovat v tiskárenském podniku Severografia Liberec. Po sedmi letech přešel na pobočku tiskárny v Turnově /dnešní Unipress/. Zde pracoval až do důchodového věku jako korektor textů.

Pan Dalibor Sehnoutka až po roce 1990 zjistil, že byl na seznamu v evidenci EZO - Evidence zájmových osob s dodatkem Blokovaná osoba II. stupně nebezpečnosti a zařazen do akce STB Norbert. V této evidenci byl společně s dalšími osobnostmi Turnova - Václavem Šolcem, Sergejem Solovjevem a Milanem Brunclíkem.

Po oceňování následoval koncert Podkrkonošského symfonického orchestru, který podtrhl sváteční atmosféru. Na programu byla díla Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka, Josefa Suka nebo Viléma Blodka. Následoval zasloužený dlouhý potlesk, na který orchestr reagoval ještě dvěma přídavky od Jaroslava Ježka.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Republika slavila a Turnov s ní
Poctu hejtmana obdrželo osm osobností, jedna udělena in memoriam
Při výročí 100 let Československa ocenili v Jilemnici své osobnosti
Oslavy státního svátku 28. října proběhnou i v Turnově

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 10 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Omezení provozu hradu Valdštejn v úterý 9. srpna

Z důvodu plánované odstávky elektřiny bude hrad Valdštejn v úterý 9. srpna 2022 fungovat v omezeném režimu. „Upozorňujeme návštěvníky hradu Valdštejn, že po dobu odstávky 9. srpna 2022 nebudou v areálu hradu fungovat toalety a platba na pokladně bude možná pouze v hotovosti. V omezeném režimu bude fungovat i občerstvení u hradu, kde rovněž nebudou fungovat toalety a k dispozici bude pouze venkovní stánek s grilem. Děkujeme za pochopení," uvedl za Turnovské památky a cestovní ruch Radim Štícha.

Od 8. do 14. srpna bude výluka na trati Smržovka - Tanvald

Provozovatel dráhy Správa železnic, s. o. informuje o nepřetržité výluce na železniční trati č. 036 Liberec - Harrachov - Szklarska Poręba Górna, která bude probíhat v úseku Smržovka - Tanvald ve dnech 8. srpna 2022 od 0:00 až do 14. srpna 2022 do 23:59. Podrobný článek


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Zpátky doma v Lomnici zazpívají Roman Tomeš a Lukáš Kellner
Netradiční houslový koncert a nová výstava v turnovské synagoze
Při startu přeboru vyhrály Sedmihorky a Lomnice, bodovalo i Rovensko
Autorkou díla měsíce srpna v Oblastní galerii je Veronika Holcová
Obrazem: Křehká krása 2022

Nejčtenější články

07.08.: Přehled fotbalových výsledků prvního podzimního kola
06.08.: Do divize se vrací fotbalisté Turnova. Jaké jsou změny v kádru?
08.08.: Při startu přeboru vyhrály Sedmihorky a Lomnice, bodovalo i Rovensko

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

E-shop topení, solární ohřev a sanita - vše pro Váš dům.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT