Státní zámek Sychrov představuje na prázdniny tři zajímavé novinky

28.06.2013 14:46:27 | Autor: redakce | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Sychrov

Státní zámek Sychrov představuje na prázdniny tři zajímavé novinky

Tři novinky pro prázdninovou sezónu připravil v rámci Roku francouzské kultury Státní zámek Sychrov pro své návštěvníky. Byl otevřen Literárně-divadelní salon, nová expozice v Bertině křídle Všední a sváteční stůl na zámku a v paláci a Česká mincovna představila na zámku stříbrné a zlaté mince s portréty významných představitelů šlechtického rodu Rohanů.

Literárně-divadelní salon

V rámci Roku francouzské kultury se na zámku Sychrov otevírá mimořádná výstava, která se nazývá Literárně-divadelní salon, jenž připomíná klima, kulturu a vzdělanost v aristokratických francouzských salonech. Výstava bude veřejnosti zpřístupněna od 1. července a potrvá do konce října 2013.

V návaznosti na dosavadní realizace výstav, zaměřených na dějiny šlechtických rodů Rožmberků a Pernštejnů, je rok 2013 Rokem francouzské kultury, který se zaměřuje především na prezentaci významných francouzských šlechtických rodů, které se usadily na teritoriu zemí Koruny české. Jedná se zejména o „prince z královské krve" - Rohany, dále například o rody Desfours, Buquoyové, Harbuval - Chamaré, Mensdorfové Poulily a další.

Nedílnou součástí francouzské kultury bylo divadlo a literatura. Jejich syntézu v umělecké produkci představuje tzv. „portrait historié", kdy šlechta se nechávala zobrazovat s divadelní rolí, s níž se daná postava identifikovala. Toto téma je zpřítomněno v takzvaně Literárně-divadelním salonu na zámku Sychrov, který oživuje filozofické klima a estetické normativy Francie v prostředí francouzských salonů, následované aristokracií i z prostředí habsburského dvora, tedy i v zemích Koruny české.       

V našem prostředí si neodpustíme připomínku „femme fatale" francouzské kultury, slavné Sarah Bernhardtové, která byla  velice vnímána a obdivována v prostředí šlechty v zemích Koruny české. Výstava bude pro veřejnost otevřena denně v prázdninových měsících vždy od 10 do 17 hodin. V září a říjnu o víkendech a v pracovních dnech po předchozí telefonické dohodě.

Všední a sváteční stůl na zámku a v paláci v Bertině křídle

Na zámku Sychrov bude od července k vidění nová expozice - prohlídková trasa, která bude zaměřena na stolničení - návštěvníky čeká reálná instalace všedních i svátečních tabulí, včetně ukázky renesančního nástolníku z marcipánu a klasicistního nástolníku z porcelánových figurek včetně typického banketového poschoďového buffetu s nádobím na podívanou. Expozice je umístěna v Bertině křídle zámku a je tak od července do října druhou prohlídkovou trasou na státním zámku Sychrov.

V posledních letech se projevuje velice intenzivní zájem o problematiku dějin každodennosti. Řešení této problematiky se stalo nedílnou součástí jednoho z  vědeckovýzkumných projektů Národní a kulturní identity, který nese název Každodenní život a kulturní vliv aristokracie v Českých zemích a ve střední Evropě v kontextu veřejně přístupných historických sídel ve správě Národního památkového ústavu - instalace, prezentace, aplikace. Jedním z výstupů tohoto aplikovaného výzkumu je právě expozice Všední a sváteční stůl na zámku a v paláci.  Komisařem výstavy je PhDr. Libuše Ruizová, s níž velice úzce spolupracovali Jitka Bukovjanová a PhDr. Vítězslav Štajnochr, Ph.D.

Expozice je zaměřena především na reálie ze šlechtických fondů z období od založení Rakouského císařství v roce 1804 do zániku monarchie, respektive do zrušení šlechtictví v Rakousku v roce 1919. Vystaveny jsou ovšem i některé reálie starší, eventuálně některé reálie novější, pokud to bylo vhodné k doložení vývoje určitého jevu.

V některých palácových a zámeckých kuchyních působili francouzští kuchaři. Dovážely se francouzské potraviny, francouzská vína. Veškeré nádobí od kuchyně až po tabuli bylo pojmenováno francouzskými názvy. Denní pořádek jídel byl francouzský. Menu se také psalo ve francouzštině.

Expozice bude pro veřejnost otevřena denně v prázdninových měsících vždy od 10 do 17 hodin.

Vojevůdce, kardinál a intrikánka ožijí na pamětních mincích

Na zámku Sychrov představila Česká mincovna stříbrné a zlaté mince s portréty významných představitelů šlechtického rodu Rohanů. Stalo se tak v rámci Roku francouzské kultury, projektu Národního památkového ústavu, jehož cílem je představit veřejnosti francouzské šlechtické rody, které se v minulosti usadily v Českých zemích.

Rohanové byli významným šlechtickým rodem pocházejícím z Bretaně, jehož jedna linie se v 19. století usadila na zámku Sychrov. Na rubu jednotlivých mincí jsou vyobrazeni čtyři významní představitelé rodu. Vybrány byly historické osobnosti, které zasáhly do běhu dějin ve Francii nebo v Českých zemích. Na mince jejich portréty přenesli výtvarníci Luboš Charvát a Michal Vitanovský. „Na mincích, respektive na zpodobňované předloze, mne vždy nejvíce zajímá příběh. Ten vyjadřuje nezaměnitelnou individualitu člověka, kterého se snažím přenést z jeho doby do naší," uvedl akademický sochař Michal Vitanovský.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

V červenci vás čekají Móda sedmi staletí na Rohozci či šermíři na Bezdězu
O prázdninách se konají speciální noční prohlídky hradu Trosky
Správy hradů a zámků zvou v červnu na nové akce a výstavy
Na hradech a zámcích se v květnu podíváte i na běžně nepřístupná místa
Na Sychrově začne Rok francouzské kultury a možná vzlétnou i balóny

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Architekt představí chystanou podobu parku u Severočeského muzea

Obnovou by měl v budoucnu projít park, který obklopuje Severočeské muzeum v Liberci. Bližší informace o této chystané akci se mohou zájemci dozvědět ve čtvrtek 19. května od 17 hodin. V tento den a čas se v muzeu uskuteční představení plánovaného projektu obnovy muzejního parku. „Severočeské muzeum prošlo v minulých letech z velké části náročnou rekonstrukcí. K nádherné budově patří také památkově chráněný park, který si zaslouží tomu odpovídající péči. Z toho důvodu jsme s obnovou oslovili jeden z nejlepších ateliérů nejen v České republice, ale i z hlediska evropského, a sice Ateliér Krejčiříkovi. Mají za sebou takové práce, jakými jsou revitalizace Lednicko-valtického areálu nebo park na Kuksu," řekla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Uzavření registru a evidence obyvatel v Turnově ve středu 18. května

Odbor správní informuje občany Turnova, že ve středu 18. května 2022 bude po celý den uzavřen registr a evidence obyvatel z důvodu povinného školení v souvislosti s volbami 2022.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Řidič vlivem mikrospánku přejel v Železném Brodě do protisměru
V Lomnici připravili koncert k Mezinárodnímu dni muzeí
Krkonošskému národnímu parku je 59 let
Krajský přebor: Turnov i Sedmihorky si přesvědčivě připsaly tři body
Řidič s dodávkou poškodil závoru železničního přejezdu v Liberci

Nejčtenější články

15.05.: FOTO: Od dubna probíhá rekonstrukce části Pojizerky
15.05.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek sedmého jarního kola
16.05.: Turnovské žákyně bronzové na volejbalovém mistrovství republiky

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Dodávky dílčích výrobních celků, tak i plně automatizovaných strojů, dopravníkových a polohovacích systémů.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT