Stavba mostu v Semilech je kvůli ochraně vranky posunuta o dva měsíce

21.03.2024 19:35:08 | Autor: Filip Trdla, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Semily

Stavba mostu v Semilech je kvůli ochraně vranky posunuta o dva měsíce

Stavba mostu ev. č. 289-002 v Semilech nezačne podle avizovaného termínu 25. března letošního roku. Důvodem je, že zhotovitel - firma EUROVIA CS, a.s. - včas nereagoval a nevzal na vědomí rozhodnutí, které vydal Krajský úřad Libereckého kraje, odbor životního prostředí a zemědělství. Ten sice udělil výjimku z ochranných podmínek zvláště chráněného druhu týkající se vranky obecné, avšak pod podmínkou, že v období od 1. března do 30. června nebude umožněn vstup do koryta řeky Jizery. Stavba mostu tak začne 1. června 2024 (po mimořádném zkrácení termínu zákazu vstupu do Jizery o měsíc). Stihnout postavit se má ještě do konce letošního roku.

„Situace mě velice mrzí, ovšem jedná se o rozhodnutí krajských úředníků, které musíme respektovat. Je to stav, který nemůžeme ovlivnit. Stavbu budeme nyní monitorovat a od 1. června 2024 zhotovitelská firma EUROVIA CS, a.s. začne konečně stavět tak, aby most byl letos dokončen," uvedl statutární náměstek pro resort dopravy Jan Sviták.

V korytě řeky Jizery se nachází vranka obecná, která patří mezi chráněné druhy ryb, a to v rámci chráněných území v evropsky významné lokalitě v Semilech.

„Celé je to pro mě jen obtížně srozumitelné. Nejen to, že firma zcela opomněla rozhodnutí vydané úřadem, ale i to časové omezení z něj vyplývající, které je pro stavební práce limitující. Všechny nutné práce na mostě v zimě prostě neprovedete a větší část vhodného času zase omezuje krajské rozhodnutí. Respektuji stanovisko o ochraně, ovšem myslím si, že se dotčené orgány státní správy ani nezabývaly zohledněním a posouzením veřejného zájmu dané stavby," dodal hejtman Martin Půta.

Most ev. č. 289-002 Semily III postaví firma EUROVIA CS, a.s. za 80.392.490,75 korun včetně DPH. „Jsem rád, že se nám nakonec povedlo vysoutěžit firmu. V původním výběrovém řízení všechny nabídky překročily maximální možnou cenu, museli jsme tak soutěž zrušit a vyhlásit ji znovu," vysvětlil statutární náměstek Jan Sviták. „Most nyní nesplňuje parametry pro pěší, obtížně se tam například vyhýbají lidé. Projekt tedy přinese kromě vybudování zcela nového mostu také rozšíření chodníků, a to až na čtyři metry. Navíc budou od vozovky oddělené zábradlím."

Zakázka je rozdělena na dvě části. Investorem demolice a výstavby nového mostu je Liberecký kraj. Semily investují do výstavby chodníků, osvětlení a schodišť tak, aby mohli chodci po mostě přecházet co nejbezpečněji.

Změna stavby mostu - začne až 1. června!:

Stavba mostu v Semilech je kvůli ochraně vranky posunuta o dva měsíce

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 21 fotek)

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Rekonstrukce hlavního mostu přes Jizeru v Semilech začne 24. března
S blížícím se jarem pokračují rekonstrukce silnic a mostů
FOTO: Most přes Jizeru v Semilech uzavřen, opravuje se silnice Na Mýtě
Kraj hledá firmu, která opraví most přes Jizeru v Semilech
Semilské nádraží projde rekonstrukcí v dopravní terminál
FOTO: Stavba semilského mostu v Jatecké ulici jde do finále
Jaké byly investiční akce roku 2021 v Semilech a jaké budou nové
Obrazem: Jak postupuje stavba mostu na semilské sídliště V Řekách
FOTO: Od dubna probíhá rekonstrukce části Pojizerky
Obrazem: Železný most už v Semilech nad Jizerou nestojí
Semily se dočkají nového mostu přes Jizeru, začíná se stavět 4. dubna
FOTO: Lávka ze semilského náměstí k poště už je průchozí
FOTO: Stará Bítouchovská lávka najde nové využití
FOTO: Nová Bítouchovská lávka je od začátku září průchodná
Revitalizace náhonu v Semilech byla dokončena

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kulturní aktivity v regionu letos podpoří kraj více než 2,5 milionem korun

Rozdělení dotačního programu nazvaného 7.1 Kulturní aktivity v Libereckém kraji pro rok 2024 odsouhlasilo na svém zasedání krajské zastupitelstvo. Žadatelé obdrží celkem 2.615.379 korun.„V letošním roce jsme měli původně v tomto dotačním programu dva miliony korun. Žadatelé připravili projekty ve dvojnásobné výši, proto jsme využili zbylých prostředků z nevyčerpané alokace minulých období a přidali jsme přes šest set tisíc, abychom mohli uspokojit více žadatelů," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Kraj pokračuje ve výstavbě fotovoltaik na střechách budov

Výstavba fotovoltaických elektráren na střechách krajských budov pokračuje. Fotovoltaikou bude osazena střecha Gymnázia Dr. Antona Randy v Jablonci nad Nisou a budovy D Krajského úřadu Libereckého kraje. Na tu bude kraj podávat žádost o dotaci do Operačního programu Životní prostředí 2021-2027. Rozhodli o tom na svém jednání krajští radní. „Naším dlouhodobým záměrem je energetická soběstačnost kraje a jeho příspěvkových organizací. Fotovoltaiky jsou budoucností v energetice. Fotovoltaická elektrárna na střeše objektu budovy D bude mít výkon 93,6 kWp, fotovoltaika na střeše budovy jabloneckého Gymnázia Dr. Antona Randy pak 30,36 kWp. Oba projekty budou dokončeny v polovině května letošního roku," uvedl Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky. Více informací v předchozím článku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

VIDEO: Zbourali most u Čtveřína
V Libereckém kraji se loni vytřídilo 1581 tun elektrozařízení
Oficiál Tříška i loupežník Karaba. Za pohádkou do Lužických hor
Panovnici Marii Terezii připomene v lomnickém muzeu Zbyněk Sviták
Děti pečují o vzácné botanické lokality

Nejčtenější články

15.04.: Hasiči zasahují u požáru paneláku v Železném Brodě
14.04.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek čtvrtého jarního kola
14.04.: Ve 20. ročníku Krajský výrobek roku se ucházelo o titul 123 produktů

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT