Stovky lidí vytvořily živý řetěz proti rozšiřování dolu Turów
29.04.2019 11:49:24 | Autor: Lukáš Hrábek | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj

Mezinárodního protestu na česko-polsko-německém Trojzemí se zúčastnily stovky lidí ze všech tří zemí. Nejenom polské vládě dali účastníci a účastnice protestu jasně najevo svůj nesouhlas s plánovaným rozšířením a prodloužením těžby uhlí v dole Turów. Společnost PGE, provozující důl, má v tuto chvíli povolení k těžbě pouze do roku 2020, ale žádá o jeho prodloužení do roku 2045.
Lidé na místě utvořili živý řetěz propojující všechny tři země, a vyjádřili tak svůj názor, že v úsilí zastavit změny klimatu a zajistit dostupnou vodu pro všechny se musí spojit všichni lidé na planetě, bez ohledu na jejich národnost, věk, pohlaví nebo vzdělání. Zastoupením všech tří států chtěli pořádající podpořit vzájemnou komunikaci a dobré sousedské vztahy.
Místní obyvatele a obyvatelky, kteří na místě podepisovali vlastní petici proti rozšíření dolu, oslovila k účasti především Šárka Soukupová z místního občanského sdružení Chráníme vodu:
„Lidé tady se samozřejmě obávají ztráty podzemní vody v důsledku prohloubení dolu, jelikož to by vedlo k poškození života každého, kdo v tomto regionu žije. Proto se snažíme upozornit na tento problém a řešit ho, dokud je čas."
Mezinárodní vědecký klimatický panel se shoduje na tom, že chce-li lidstvo zabránit naprosto zničujícím dopadům změn klimatu jako například sucha, která v současnosti trápí Českou republiku, Polsko i část Německa, musí udržet oteplení max. o 1,5 stupně Celsia. Toho lze dosáhnout pouze důrazným omezením emisí CO2. Energetická strategie polské vlády jde přitom zcela proti těmto doporučením.
„Změnu klimatu nyní všichni drasticky pociťujeme. Jeho příčinou je také fosilní průmysl, jehož podpora je naprostým šílenstvím a úmyslnou devastací. Musíme přestat těžit a spalovat fosilní paliva a zvýšit retenční schopnosti krajiny, " vysvětlil Jan Polášek z hnutí Limity jsme my.
Na akci se podařilo sesbírat stovky podpisů pod dopis, adresovaný polské vládě, aby záměru prodloužení těžby v Turówě zabránila. Řada lidí se také přihlásila k tomu, že se chce zapojit do připomínkování v procesu EIA (posuzování vlivu na životní prostředí). To by mělo být spuštěno během několika týdnů a každý občan České republiky v něm může připomínku podat.
„Stejně jako v procesu EIA na důl Bílina připravuje webovou stránku, kde se občané budou moct procesu zapojit. V případě Bíliny bylo posláno 4500 připomínek, proto i tentokrát doufáme ve velkou účast občanů," řeklaNikol Krejčová z Greenpeace Česká republika.
Protest pořádalo hnutí Limity jsme my spolu s Greenpeace ČR, místním spolkem Chráníme vodu, polskými organizacemi Rozwój TAK - Odkrywki NIE a EKO-UNIA a německou lokální skupinou Greenpeace Oberlausitz.
Náhled fotogalerie
OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 6 fotek)
Související články
Kraj podpoří zadržování vody v krajině. U Chrastavy vzniknou nové tůně
Kraj odeslal nesouhlas s návrhem na vyrovnání územnímu dluhu Polsku
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Krátké zprávy z regionu Semilska
Češi a Poláci chtějí společně zlepšit přeshraniční silniční spojení
Bezpečně a plynule přes hranice. Takový je název chystaného česko-polského projektu, jehož cílem je modernizace přeshraničních silničních spojení mezi těmito dvěma zeměmi. O plánovaných možnostech a vizích rokovali na krajském úřadu zástupci Libereckého kraje, zhořeleckého okresu, měst Hrádek nad Nisou a Bogatynia, ministerstva pro místní rozvoj, Euroregionu Nisa a dalších zúčastněných organizací. V rámci projektu je možné uvažovat o dvou propojeních, která by zkvalitnila dopravu a přeshraniční cestování v kraji. Prvním z nich je trasa z Rynoltic do Hrádku nad Nisou a přes česko-polský hraniční přechod dál do polského Porajówa. Druhá trasa by pak vedla z polské Bogatynie přes hraniční přechod Bogatynia/Kunratice na Frýdlant. Mělo by se jednat o úpravy silnic včetně mostů.
Hasiči zasahovali při požáru lesa na Prosečském hřebeni
V Liberci Vratislavicích na Prosečském hřebeni zasahovali hasiči v pátek 24. června u požáru lesa o rozloze cca 20x 20 metrů. Použili při akci hasicí D program a zařízení PRO/pak, které díky svým vlastnostem zefektivňuje využití hasební vody.
Nejnovější články
Skleněná šatna představí v Železném Brodě modely i šperky z přehlídek
Fotbalisté FK Přepeře zažili nejúspěšnější sezonu ve své historii
Kraj podpoří opravu věže kostela svatého Mikuláše v Horní Branné
Do lomnického Aionu přijede Honza Křížek
Kraj opět žádá ministerstvo o dotaci na zajištění sociálních služeb
Nejčtenější články
25.06.: Hasiči řešili následky večerní bouřky, ve Slané najel vlak do stromu
26.06.: Obrazem: Libštátský jarní běh 2022
26.06.: Osmý ročník turnaje O Pelechovský pohár vyhrál tým Proseč C. F.
Infomail
https://www.instagram.com/nasepojizeri
Odkazy
- Naše Jablonecko
- Nejčtenější články
- Charlieho fotostránky
- Florbal Turnov
- Radio Kulíšek
- Videokanál Naše Pojizeří
- Aktuální programy kin
- Fotbalové videosestřihy
- Nejzajímavější články v roce 2018
- Aktuální výstavy v Pojizeří
- Televize Krkonoše
Dodávky dílčích výrobních celků, tak i plně automatizovaných strojů, dopravníkových a polohovacích systémů.
© 2010 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasepojizeri.cz | web by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.