Svatá pouť po letech opět v Semilech

08.07.2022 20:58:23 | Autor: Marie Farská a Ladislav Bruckner | Rubrika: KULTURA | Obce: Semily

Svatá pouť po letech opět v Semilech

V Nouzově byla v roce 2012 vybudována rodinou pana Rudolfa Farského st. kaplička, která je věnována svatému Benediktu a stala se i nedílnou součástí Cimrmanovy nejnižší rozhledny. První pouť byla uspořádána v neděli 8. července 2012 s velkým úspěchem u veřejnosti. Poslední pak v roce 2017. Po několikaleté odmlce a v roce jejího 10letého výročí od její výstavby bude pouť opět uspořádána.

Vše proběhne ve spolupráci se semilským panem děkanem R. D. Jaroslavem Gajdošíkem a pomocí města Semily. Zahájení poutě proběhne v kostele sv. Petra a Pavla 10. července 2022 ve 13:30 žehnáním kříži, praporům a poutníkům. Trasa pouti povede od kostela sv. Petra a Pavla k soše sv. Václava, dále pak ke kapli věnované sv. Janu Nepomuckému na Nouzov ke kapli sv. Benedikta, kde od 15:00 hodin proběhne poutní mše svatá. Pro účastníky a návštěvníky bude připraveno i poutní zboží a občerstvení.

Svatý Benedikt z Nursie byl katolický mnich, který se narodil v jižní Itálii a jehož datum narození se odhaduje na rok 470 n. l. Přesné datum není známo. Svatý Benedikt byl v roce 1964 papežem Pavlem VI. prohlášen za patrona Evropy. Mimo jiné byl i patronem italské architektury, mnichů a mnoha dalších. Za zmínku stojí i to, že byl patronem proti čarodějnictví nebo otravě jedem. Svatořečen byl v roce 1220 v Římě papežem Honoriem III. První ženský benediktský klášter na našem území byl na Hradčanech, první mužský v Břevnově. Jeho životní cesta ho zavedla i do Monte Cassina, kde založil klášter, který byl v období II. světové války vybombardován.

Marie Farská a Ladislav Bruckner

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

V Desné zvou na vysocké divadlo

o Desné můžete zavítat v pátek 31. března od 19 hodin do KD Sklář na divadelní představení Zátiší s loutnou, které vám představí DS Krakonoš Vysoké nad Jizerou.

Tématem krajské konference bude nedostatek bytů i ztráta bydlení

O sociálním a dostupném bydlení budou diskutovat účastníci konference s názvem Rozvoj sociálního a dostupného bydlení: stát, kraj, obce v pátek 31. března 2023. Více než sedmdesát aktérů a zájemců o toto téma nejen z Libereckého kraje bude přítomno na setkání. Mimo jiné promluví i hejtman Martin Půta, ředitel Agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček a starostové obcí, ve kterých se programy podpory bydlení úspěšně rozvíjejí. „Konferencí chceme reagovat na potřebu větší spolupráce mezi samosprávami a krajem v oblasti bydlení. Je nutné společně hovořit o nedostatku bytů, prevenci jejich ztráty, bytové nouzi i o správě bytového fondu. Věřím, že odborná diskuse přispěje do budoucna k zajištění možnosti dostupného bydlení pro všechny občany, včetně těch nejzranitelnějších," řekl hejtman Martin Půta.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Zapomenuté malíře Semilska připomene nová výstava
Dubnová nabídka akcí Sportovního centra Semily
Přehled fotbalových výsledků a tabulek druhého jarního kola
Jarní Lužické hory vybízí k procházkám, výletům i pití piva
Do jara vstoupily i týmy v I.B třídě východ

Nejčtenější články

31.03.: I.A třída: Remízy Bělé i Košťálova na lomnické umělce
30.03.: Krajský přebor: Studenec i Rovensko podlehly favoritům
31.03.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 31. března až 2. dubna

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT