Svatá pouť po letech opět v Semilech

08.07.2022 20:58:23 | Autor: Marie Farská a Ladislav Bruckner | Rubrika: KULTURA | Obce: Semily

Svatá pouť po letech opět v Semilech

V Nouzově byla v roce 2012 vybudována rodinou pana Rudolfa Farského st. kaplička, která je věnována svatému Benediktu a stala se i nedílnou součástí Cimrmanovy nejnižší rozhledny. První pouť byla uspořádána v neděli 8. července 2012 s velkým úspěchem u veřejnosti. Poslední pak v roce 2017. Po několikaleté odmlce a v roce jejího 10letého výročí od její výstavby bude pouť opět uspořádána.

Vše proběhne ve spolupráci se semilským panem děkanem R. D. Jaroslavem Gajdošíkem a pomocí města Semily. Zahájení poutě proběhne v kostele sv. Petra a Pavla 10. července 2022 ve 13:30 žehnáním kříži, praporům a poutníkům. Trasa pouti povede od kostela sv. Petra a Pavla k soše sv. Václava, dále pak ke kapli věnované sv. Janu Nepomuckému na Nouzov ke kapli sv. Benedikta, kde od 15:00 hodin proběhne poutní mše svatá. Pro účastníky a návštěvníky bude připraveno i poutní zboží a občerstvení.

Svatý Benedikt z Nursie byl katolický mnich, který se narodil v jižní Itálii a jehož datum narození se odhaduje na rok 470 n. l. Přesné datum není známo. Svatý Benedikt byl v roce 1964 papežem Pavlem VI. prohlášen za patrona Evropy. Mimo jiné byl i patronem italské architektury, mnichů a mnoha dalších. Za zmínku stojí i to, že byl patronem proti čarodějnictví nebo otravě jedem. Svatořečen byl v roce 1220 v Římě papežem Honoriem III. První ženský benediktský klášter na našem území byl na Hradčanech, první mužský v Břevnově. Jeho životní cesta ho zavedla i do Monte Cassina, kde založil klášter, který byl v období II. světové války vybombardován.

Marie Farská a Ladislav Bruckner

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Hasiči zasahovali u požáru střechy chaty v Desné

Jednotky druhého stupně požární ochrany zasahovali v sobotu 1. října po 9. hodině v obci Desná u požáru střechy horské chaty. Hašení prováděli hasiči jedním vodním proudem a vysokotlakým hasícím zařízení COBRA, dále provedli i odvětrání půdních prostor. „Požár se podařilo díky včasnému zásahu během krátké doby lokalizovat a následně zlikvidovat. Výše škody a příčina požáru je v šetření," sdělili krajští hasiči na svém twitteru. Podrobnosti a fotografie na Našem Jablonecku

Dlouholetý tiskový mluvčí horské služby Zeman odchází

Po téměř třinácti letech služby odchází z pozice tiskového mluvčího Horské služby ČR Radek Zeman, nahrazen bude profesionálním horským záchranářem. Rozhodnutí vedení HS o změnách na této pozici je důsledkem částečné reorganizace, kterou Horská služba ČR o.p.s. nyní prochází. „Chceme se přiblížit způsobu práce jiných složek Integrovaného záchranného systému. Například Zdravotnická záchranná služba má tiskové mluvčí řešené formou částečného úvazku při práci záchranáře. Stejným směrem půjdeme nyní i my," komentoval situaci René Mašín, náčelník Horské služby ČR. Dodal, že jméno a kontakty na nového mluvčího budou známy nejpozději 1. prosince. Radek Zeman (1963) působí v Horské službě od 1. února roku 2010 a postupně nastavil dnes používané způsoby mediální komunikace HS. V médiích působil od roku 1990, podílel se na denním zpravodajství i publicistice v tištených titulech i v televizních stanicích. Od roku 2001 pracoval jako konzultant v renomovaných PR agenturách.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Hokejisté Turnova zvou na dětský den na ledě
Výsledky mládeže HC Turnov od 28. září do 2. října
Můžete hlasovat pro fotografie ve Fotosoutěži Turnov 750
Veřejná sbírka kraje pomohla. Ukrajinský chlapec dostal invalidní vozík
Začnou přípravné práce na stavbě parkovacího domu u sídla kraje

Nejčtenější články

05.10.: V Roprachticích otevřeli stezku nazvanou Vlček, který nekouše
03.10.: FOTO: Jezdci vzpomínali na Šestidenní v roce 1972 v Krkonoších
03.10.: Turnov je nakonec rád za bod z utkání s Dobrovicí

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Termosol je distributorem termodynamických a solárních systémů od španělské společnosti EnergyPanel, S.L.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT