Svatá pouť po letech opět v Semilech

08.07.2022 20:58:23 | Autor: Marie Farská a Ladislav Bruckner | Rubrika: KULTURA | Obce: Semily

Svatá pouť po letech opět v Semilech

V Nouzově byla v roce 2012 vybudována rodinou pana Rudolfa Farského st. kaplička, která je věnována svatému Benediktu a stala se i nedílnou součástí Cimrmanovy nejnižší rozhledny. První pouť byla uspořádána v neděli 8. července 2012 s velkým úspěchem u veřejnosti. Poslední pak v roce 2017. Po několikaleté odmlce a v roce jejího 10letého výročí od její výstavby bude pouť opět uspořádána.

Vše proběhne ve spolupráci se semilským panem děkanem R. D. Jaroslavem Gajdošíkem a pomocí města Semily. Zahájení poutě proběhne v kostele sv. Petra a Pavla 10. července 2022 ve 13:30 žehnáním kříži, praporům a poutníkům. Trasa pouti povede od kostela sv. Petra a Pavla k soše sv. Václava, dále pak ke kapli věnované sv. Janu Nepomuckému na Nouzov ke kapli sv. Benedikta, kde od 15:00 hodin proběhne poutní mše svatá. Pro účastníky a návštěvníky bude připraveno i poutní zboží a občerstvení.

Svatý Benedikt z Nursie byl katolický mnich, který se narodil v jižní Itálii a jehož datum narození se odhaduje na rok 470 n. l. Přesné datum není známo. Svatý Benedikt byl v roce 1964 papežem Pavlem VI. prohlášen za patrona Evropy. Mimo jiné byl i patronem italské architektury, mnichů a mnoha dalších. Za zmínku stojí i to, že byl patronem proti čarodějnictví nebo otravě jedem. Svatořečen byl v roce 1220 v Římě papežem Honoriem III. První ženský benediktský klášter na našem území byl na Hradčanech, první mužský v Břevnově. Jeho životní cesta ho zavedla i do Monte Cassina, kde založil klášter, který byl v období II. světové války vybombardován.

Marie Farská a Ladislav Bruckner

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kulturní aktivity v regionu letos podpoří kraj více než 2,5 milionem korun

Rozdělení dotačního programu nazvaného 7.1 Kulturní aktivity v Libereckém kraji pro rok 2024 odsouhlasilo na svém zasedání krajské zastupitelstvo. Žadatelé obdrží celkem 2.615.379 korun.„V letošním roce jsme měli původně v tomto dotačním programu dva miliony korun. Žadatelé připravili projekty ve dvojnásobné výši, proto jsme využili zbylých prostředků z nevyčerpané alokace minulých období a přidali jsme přes šest set tisíc, abychom mohli uspokojit více žadatelů," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Kraj pokračuje ve výstavbě fotovoltaik na střechách budov

Výstavba fotovoltaických elektráren na střechách krajských budov pokračuje. Fotovoltaikou bude osazena střecha Gymnázia Dr. Antona Randy v Jablonci nad Nisou a budovy D Krajského úřadu Libereckého kraje. Na tu bude kraj podávat žádost o dotaci do Operačního programu Životní prostředí 2021-2027. Rozhodli o tom na svém jednání krajští radní. „Naším dlouhodobým záměrem je energetická soběstačnost kraje a jeho příspěvkových organizací. Fotovoltaiky jsou budoucností v energetice. Fotovoltaická elektrárna na střeše objektu budovy D bude mít výkon 93,6 kWp, fotovoltaika na střeše budovy jabloneckého Gymnázia Dr. Antona Randy pak 30,36 kWp. Oba projekty budou dokončeny v polovině května letošního roku," uvedl Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky. Více informací v předchozím článku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

VIDEO: Zbourali most u Čtveřína
V Libereckém kraji se loni vytřídilo 1581 tun elektrozařízení
Oficiál Tříška i loupežník Karaba. Za pohádkou do Lužických hor
Panovnici Marii Terezii připomene v lomnickém muzeu Zbyněk Sviták
Děti pečují o vzácné botanické lokality

Nejčtenější články

15.04.: Hasiči zasahují u požáru paneláku v Železném Brodě
14.04.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek čtvrtého jarního kola
14.04.: Ve 20. ročníku Krajský výrobek roku se ucházelo o titul 123 produktů

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT