Svatohubertskou slavnost na Valdštejně navštívilo 650 lidí

03.10.2015 22:11:17 | Autor: Jan Čihák | Rubrika: SPOLEČNOST | Obce: Český ráj,Turnov

Svatohubertskou slavnost na Valdštejně navštívilo 650 lidí

Již čtvrtý ročník Svatohubertské slavnosti na hradu Valdštejn proběhl v sobotu odpoledne 26. září 2015. Akci, kterou pořádalo Město Turnov ve spolupráci se svými partnery, navštívilo přibližně 650 lidí.

Slavnost zahájil starosta Města Turnova Tomáš Hocke za zvuků lovecké hudby. K zahájení se připojili Josef Tesař z Českomoravské myslivecké jednoty, Okresního mysliveckého spolku Semily a Miroslav Tomášek, člen Řádu svatého Huberta, který ve svém slavnostním řádovém oblečení dodal důstojnost celému odpoledni. Celou akci moderovala Eva Kordová, která přítomné seznámila nejen s programem, ale i s některými zajímavostmi z historie Svatého Huberta.

Kateřina Cheníčková zahájila program ukázkami různých vábniček a vábení divoké zvěře, zapojila i přítomné dětské diváky, kteří si mohli vábení zvěře vyzkoušet. Myslivecký kynologický rozhodčí Josef Nosek představil všem přítomná lovecká plemena psů i několik neloveckých plemen psů s komentářem o jejich historii a současné lovecké upotřebitelnosti. Sokolník Milan Straka zaujal přítomné výkladem o loveckých dravcích a jejich předvedením. Letové kousky jeho dravců budou pro návštěvníky nezapomenutelným zážitkem.

Hudební lovecké kvarteto lesních rohů Valdštejn, ve složení Jaroslav Hejral, David Pokorný, Hana Mikulová a Lenka Libenská, předvedlo ukázky lovecké hudby, loveckých signálů a hlaholů se zajímavým komentářem Jaroslava Hejrala. Následovalo slavnostní pasování na myslivce, které provedl myslivecký hospodář Bedřich Čech. Do mysliveckých řad byl po úspěšných mysliveckých zkouškách pasován Jan Kolman. Celé odpoledne byly pro všechny děti připraveny soutěže z mysliveckých a lesnických znalostí, které připravila Milena Brožková spolu s Ivou Hradilovou a Lesy ČR, Lesní správa Hořice, zastoupená revírníkem panem Lukášem Wezdenkem DiS a s pomocí paní Mgr. Žanety Wezdenkové. Všichni, kteří se zúčastnili soutěží, obdrželi drobný dárek.

Mateřská škola Turnov - Mašov, zastoupená ředitelkou Mgr. Zdeňkou Čihákovou a učitelkami Věrou Nejedlovou a Ilonou Berecovou připravila výtvarnou dílnu pro dětské návštěvníky, při které jim pomáhaly Zuzana Sedláková a Lenka Preislerová s rodinnými příslušníky. Výtvarnou dílnu zpestřila ještě paní Jana Kristiánová malováním dětí na obličej. Do soutěží a výtvarné dílny se zapojilo přibližně 230 dětí včetně několika dospělých účastníků.

Ve slavnostním sále klasicistního domu byly instalovány po dobu slavnosti výtvarné práce dětí mateřských škol. Jednalo se o výtvarné práce ze soutěže, kterou vyhlásil Městský úřad Turnov pro děti Turnovských i okolních mateřských škol pod názvem „Les a čtvero ročních období". Do soutěže se zapojilo patnáct mateřských škol se 134 výtvarnými pracemi. Všechny práce byly nejprve ohodnoceny odbornou komisí ve složení Lada Capoušková ze Žluté ponorky, která vede výtvarný kroužek, a výtvarnicí Janou Válkovou Střílkovou, které vybraly z každé mateřské školy jednu nejlepší výtvarnou práci. Zároveň vyhodnotily mateřskou školu, která do soutěže dodala celkově nejlepší výtvarné práce. V době slavnosti výtvarné práce hodnotila ještě laická veřejnost v počtu 213 osob. Obě poroty se shodly a vyhodnotily jako nejlepší práce z Mateřské školy Turnov - Mašov.

V předhradí Valdštejna předváděl ukázky práce se sekerou sekerník Zdeněk Hajník, včetně hodu oboustrannou sekerou. Návštěvníci si měli možnosti hod touto sekerou vyzkoušet.  Jiří Hrdlička z „Klubu vábičů zvěře" zde představil další vábničky. Nechybělo ani občerstvení  Michala Charváta.

Na počest české myslivosti byla slavnost zakončena troubenou a zpívanou Svatohubertskou mší, kterou celebroval duchovní Jaroslav Gajdošík z Římskokatolické farnosti sv. Petra a Pavla v Semilech za doprovodu pěveckého sboru Antonín Dvořák pod vedením sbormistra Bohuslava Lédla a loveckého kvarteta lesních rohů Valdštejn.

Prostory pro tuto slavnost propůjčila organizační složka Města Turnov, Turnovské památky a cestovní ruch, především za pomoci správkyně hradu Ivety Mečířové a průvodce Martina Doubka. Slavnost byla připravena a pořádána Městem Turnov, odborem životního prostředí za pomoci Okresního mysliveckého spolku Semily, Liberec a Jablonec, Lesů ČR, Lesní správy Hořice, Mysliveckého sdružení Radeč, Valdštejn a Všeň, Mateřské školy Turnov - Mašov, Sborem dobrovolných hasičů Turnov - Pelešany a dalších.

Hrad Valdštejn tedy celé odpoledne prostoupil duch myslivosti, lásky k lesu, lidem a přírodě.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Vítěze výtvarné soutěže turnovských školek vyhlásí na Valdštejně
Osvětlený Valdštejn láká o prázdninách k noční procházce
Prázdninová nabídka akcí na hradě Valdštejn
Rekonstrukční a záchranné práce v areálu Valdštejna pokračují

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Dvě slunce Anety Langerové aneb Jak je krásné být milován

Koncertní turné s kapelou a smyčcovým triem nazvané Dvě slunce právě absolvuje zpěvačka Aneta Langerová. V úterý 5. prosince od 19 hodin zavítá do jabloneckého divadla. Aneta Langerová se po vzácném čase Na Radosti vydala domů do svého nitra a stala se pozorovatelem nových příběhů.

Dva drony pro bezpečnější Jablonec

Dva drony, jeden vybavený i termokamerou, v celkové hodnotě 240 tisíc korun bez DPH zakoupilo statutární město Jablonec nad Nisou. Nyní je zapůjčilo na základě smlouvy Policii ČR, Územnímu odboru Jablonec, a drony se zapojí do systému ochrany veřejného pořádku v městě. Jablonec nad Nisou je prvním městem v Libereckém kraji, který bude mít drony k dispozici. Více podrobností na Našem Jablonecku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

První adventní neděle znamenala pro Dalmach tři body
Ježíškova vánoční pošta je v turnovském infocentru otevřená
Prosincové akce Gymnázia Ivana Olbrachta
Již 26. ročník soutěže Zlatý erb o nejlepší webové stránky se blíží
Na konci roku skončí provoz Infopointu Ukrajina

Nejčtenější články

02.12.: Hasiči opět odstraňovali spadané stromy
02.12.: Adventní a vánoční Valdštejn začíná
04.12.: První adventní neděle znamenala pro Dalmach tři body

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT