Svatohubertskou slavnost na Valdštejně navštívilo 650 lidí

03.10.2015 22:11:17 | Autor: Jan Čihák | Rubrika: SPOLEČNOST | Obce: Český ráj,Turnov

Svatohubertskou slavnost na Valdštejně navštívilo 650 lidí

Již čtvrtý ročník Svatohubertské slavnosti na hradu Valdštejn proběhl v sobotu odpoledne 26. září 2015. Akci, kterou pořádalo Město Turnov ve spolupráci se svými partnery, navštívilo přibližně 650 lidí.

Slavnost zahájil starosta Města Turnova Tomáš Hocke za zvuků lovecké hudby. K zahájení se připojili Josef Tesař z Českomoravské myslivecké jednoty, Okresního mysliveckého spolku Semily a Miroslav Tomášek, člen Řádu svatého Huberta, který ve svém slavnostním řádovém oblečení dodal důstojnost celému odpoledni. Celou akci moderovala Eva Kordová, která přítomné seznámila nejen s programem, ale i s některými zajímavostmi z historie Svatého Huberta.

Kateřina Cheníčková zahájila program ukázkami různých vábniček a vábení divoké zvěře, zapojila i přítomné dětské diváky, kteří si mohli vábení zvěře vyzkoušet. Myslivecký kynologický rozhodčí Josef Nosek představil všem přítomná lovecká plemena psů i několik neloveckých plemen psů s komentářem o jejich historii a současné lovecké upotřebitelnosti. Sokolník Milan Straka zaujal přítomné výkladem o loveckých dravcích a jejich předvedením. Letové kousky jeho dravců budou pro návštěvníky nezapomenutelným zážitkem.

Hudební lovecké kvarteto lesních rohů Valdštejn, ve složení Jaroslav Hejral, David Pokorný, Hana Mikulová a Lenka Libenská, předvedlo ukázky lovecké hudby, loveckých signálů a hlaholů se zajímavým komentářem Jaroslava Hejrala. Následovalo slavnostní pasování na myslivce, které provedl myslivecký hospodář Bedřich Čech. Do mysliveckých řad byl po úspěšných mysliveckých zkouškách pasován Jan Kolman. Celé odpoledne byly pro všechny děti připraveny soutěže z mysliveckých a lesnických znalostí, které připravila Milena Brožková spolu s Ivou Hradilovou a Lesy ČR, Lesní správa Hořice, zastoupená revírníkem panem Lukášem Wezdenkem DiS a s pomocí paní Mgr. Žanety Wezdenkové. Všichni, kteří se zúčastnili soutěží, obdrželi drobný dárek.

Mateřská škola Turnov - Mašov, zastoupená ředitelkou Mgr. Zdeňkou Čihákovou a učitelkami Věrou Nejedlovou a Ilonou Berecovou připravila výtvarnou dílnu pro dětské návštěvníky, při které jim pomáhaly Zuzana Sedláková a Lenka Preislerová s rodinnými příslušníky. Výtvarnou dílnu zpestřila ještě paní Jana Kristiánová malováním dětí na obličej. Do soutěží a výtvarné dílny se zapojilo přibližně 230 dětí včetně několika dospělých účastníků.

Ve slavnostním sále klasicistního domu byly instalovány po dobu slavnosti výtvarné práce dětí mateřských škol. Jednalo se o výtvarné práce ze soutěže, kterou vyhlásil Městský úřad Turnov pro děti Turnovských i okolních mateřských škol pod názvem „Les a čtvero ročních období". Do soutěže se zapojilo patnáct mateřských škol se 134 výtvarnými pracemi. Všechny práce byly nejprve ohodnoceny odbornou komisí ve složení Lada Capoušková ze Žluté ponorky, která vede výtvarný kroužek, a výtvarnicí Janou Válkovou Střílkovou, které vybraly z každé mateřské školy jednu nejlepší výtvarnou práci. Zároveň vyhodnotily mateřskou školu, která do soutěže dodala celkově nejlepší výtvarné práce. V době slavnosti výtvarné práce hodnotila ještě laická veřejnost v počtu 213 osob. Obě poroty se shodly a vyhodnotily jako nejlepší práce z Mateřské školy Turnov - Mašov.

V předhradí Valdštejna předváděl ukázky práce se sekerou sekerník Zdeněk Hajník, včetně hodu oboustrannou sekerou. Návštěvníci si měli možnosti hod touto sekerou vyzkoušet.  Jiří Hrdlička z „Klubu vábičů zvěře" zde představil další vábničky. Nechybělo ani občerstvení  Michala Charváta.

Na počest české myslivosti byla slavnost zakončena troubenou a zpívanou Svatohubertskou mší, kterou celebroval duchovní Jaroslav Gajdošík z Římskokatolické farnosti sv. Petra a Pavla v Semilech za doprovodu pěveckého sboru Antonín Dvořák pod vedením sbormistra Bohuslava Lédla a loveckého kvarteta lesních rohů Valdštejn.

Prostory pro tuto slavnost propůjčila organizační složka Města Turnov, Turnovské památky a cestovní ruch, především za pomoci správkyně hradu Ivety Mečířové a průvodce Martina Doubka. Slavnost byla připravena a pořádána Městem Turnov, odborem životního prostředí za pomoci Okresního mysliveckého spolku Semily, Liberec a Jablonec, Lesů ČR, Lesní správy Hořice, Mysliveckého sdružení Radeč, Valdštejn a Všeň, Mateřské školy Turnov - Mašov, Sborem dobrovolných hasičů Turnov - Pelešany a dalších.

Hrad Valdštejn tedy celé odpoledne prostoupil duch myslivosti, lásky k lesu, lidem a přírodě.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Vítěze výtvarné soutěže turnovských školek vyhlásí na Valdštejně
Osvětlený Valdštejn láká o prázdninách k noční procházce
Prázdninová nabídka akcí na hradě Valdštejn
Rekonstrukční a záchranné práce v areálu Valdštejna pokračují

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Schválili stotisícový příspěvek pro rodinu zemřelého dobrovolného hasiče

Obec Skalice u České Lípy společně s místní jednotkou sboru dobrovolných hasičů uspořádala veřejnou sbírku pro rodinu dobrovolného hasiče Jana Dvořáka. Ten zahynul při zásahu u požáru roubeného domu v Novém Boru-Arnultovicích ve středu 30. listopadu. Krajští radní schválili na svém jednání poskytnutí příspěvku do sbírky ve výši sto tisíc korun. „Ztráta života je vždy smutná a bolestivá událost. Upřímnou soustrast rodině, blízkým a všem přátelům. Čest jeho památce a poděkování všem hasičům, kteří při snaze pomoci svým bližním a ochránit jejich majetek při každém výjezdu riskují své životy," uvedl hejtman Libereckého kraje Martin Půta. Sbírka nese název Vždycky s námi, Inžo a číslo transparentního účtu u České spořitelny je 638 636 0339/0800.

Z Výpřeže do Světlé pod Ještědem jezdí řidiči od 5. prosince bez omezení

Rekonstrukce silnice III/2784 Světlá pod Ještědem - Výpřež pokračuje. Přes zimní období bude možné se sníženou rychlostí úsekem projíždět. Až do jara příštího roku také platí, že komunikací řidiči projedou, aniž by je zdržovali semafory. Opatření platí od pondělí 5. prosince 2022. „Doposud platilo, že firma stavěla tak, aby provoz nebyl během rekonstrukce omezen zcela, ale byl v určitém režimu umožněn. Jsem rád, že vše jde podle plánu. Na zimní období bude úsek zprůjezdněn bez semaforů, pouze s označením projíždíte stavbou a s nutností snížit rychlost na 30 kilometrů za hodinu," uvedl Jan Sviták, statutární náměstek pro resort dopravy.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Adventní postavy ze Žižkovky opět pomohly rozsvítit vánoční strom
Policisté se opět zaměřili na bary a diskotéky v kraji
Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 9. až 11. prosince
Jak funguje odchytové zařízení v Turnově?
Děti z dětského domova navštívily semilské policisty

Nejčtenější články

09.12.: Adventní postavy ze Žižkovky opět pomohly rozsvítit vánoční strom
07.12.: Pachatele zadrželi na místě činu, třikrát se vloupal do chaty v Želechách
09.12.: Děti z dětského domova navštívily semilské policisty

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Termosol je distributorem termodynamických a solárních systémů od španělské společnosti EnergyPanel, S.L.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT