Tip na výlet: Luž - nejvyšší vrchol Lužických hor
29.08.2019 17:34:39 | Autor: Jan Mikulička, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj

Za nádherným výhledem se lze vypravit do Lužických hor. Výšlap na jejich nejvyšší vrchol Luž je oblíbeným cílem mnoha turistů, přesto i v této oblasti lze navštívit místa, kde si turisté mohou vychutnat klid a samotu.
„Lužické hory jsou neprávem tak trochu turisticky opomíjené, ale o to zajímavější jsou pro ty návštěvníky, kteří hledají klidná místa. Netýká se to sice přímo Luže, která je hojně navštěvovaná, ale kdo sejde dolů, má spoustu možností, kam se vydat a být skoro sám," uvedla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.
Východiskem výletů po hraničním hřebeni hor nebo na zmíněnou horu Luž je malá rekreační osada Myslivny. Leží na jihovýchodním úpatí Luže asi kilometr severně od Horní Světlé, spolu s ní je dnes součástí Mařenic. Původně se osada jmenovala Jägerdörfel a vznikla patrně jako osada dřevařů a lovců soustředěná kolem výstavné hájovny.
Kolem roku 1880 tu stálo 23 domů a s rozvojem turistiky na konci 19. století se osada stala oblíbeným letoviskem s horským hostincem, který navštěvovali nejen letní hosté, ale i lyžaři.
Samotná hora Luž je nejvyšší vrchol Lužických hor v nadmořské výšce 793 metrů s vynikajícím kruhovým rozhledem. Vypíná se na východním okraji Jedlovského hřbetu ve vzdálenosti kilometr a půl od obce Horní Světlá. Vrchol zdolali například rakouský císař Ferdinand Dobrotivý, saský král Bedřich August nebo spisovatel J. K. Tyl. V době morové epidemie tudy prchal císař Matyáš II.
Od roku 1823 stála na vrcholku hory dřevěná hospoda, kterou vlastnil Karel Bedřich Matthes z Waltersdorfu. K ní přistavoval postupně další objekty - kapli, druhý hostinec, hospodářské budovy. Nejdříve byla hospoda vyhlášeným cílem pašeráků a pytláků, takže hora byla celkem nebezpečným místem. Ale po roce 1848 přišel obrat a hostinec začal sloužit rozmáhající se turistice.
Pozdější výstavná turistická horská chata, která na vrcholku vyrostla roku 1879, se nalézala na území dvou států. Měla dokonce dvě popisná čísla, dvě poštovní schránky a hostinec přijímal rakouské i německé peníze. V roce 1946 však vyhořela.
Kam ještě vyrazit na výlet nebo za zajímavou událostí? Tipy, přehledy akcí, možnosti ubytování a další zajímavosti se nalézají na webu www.liberecky-kraj.cz, na YouTube prostřednictvím kanálu Region Liberec nebo na facebookové stránce Liberecký kraj - cestou necestou. Zážitky pak lze sdílet na Instagramu pod hashtagem #regionliberec.
Související články
Malá Skála láká za tajemstvím Pantheonu
Liberecký kraj neznámý: Z hradu Štěpanice zůstaly zbytky paláce a věže
Via ferrata: adrenalinová ochutnávka na Vodní bráně
Méně známé místo v kraji je i skalní hrad Stohánek
Za adrenalinem do jizerských i krkonošských bikeparků
Vyhlídka Terezínka, další méně známé místo Libereckého kraje
Na agroturistiku v Libereckém kraji zve i Statek Zakšín na Kokořínsku
Českým rájem skrz naskrz na koloběžce i na lodi
Rozhledna Járy Cimrmana se nepyšní výškou, ale hloubkou
Do Českého ráje o státních svátcích zamířily tisíce návštěvníků
Méně známé, ale zajímavé místo kraje: Dutý kámen
Méně známá místa kraje: Harrachovská hrobka v Horní Branné
Zřícenina hradu Bradlec u Lomnice: místo, které stojí za návštěvu
Liberecký kraj představuje méně známá místa: Sirný pramen
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Krátké zprávy z regionu Semilska
Krajský úřad Libereckého kraje bude 29. září uzavřen
V pátek 29. září 2023 bude budova Krajského úřadu Libereckého kraje z provozních důvodů uzavřena.
Výzkum, vývoj a inovace podpoří kraj více než čtyřmi miliony
Více než čtyři miliony korun rozdělí Liberecký kraj na podporu inovativních a neotřelých nápadů, začínajících podnikatelů nebo spolupráce podniků s výzkumnými centry v rámci svého Regionálního inovačního programu. Úspěšným projektům tyto finanční prostředky rozdělí formou inovačních, startovacích a technologických voucherů až do výše 200 tisíc korun. Záměr musí ještě schválit krajské zastupitelstvo. Žádat mohli zájemci od 1. května do 14. června. Konzultovat myšlenky a projekty bylo možné s pracovníky Libereckého kraje i podnikatelského inkubátoru Lipo.ink. Kraj přijal celkem 35 žádostí v celkové výši 6.254.504 korun do všech typů voucherů.
Nejnovější články
Přehled fotbalových výsledků a tabulek osmého podzimního kola
Na Frýdlantsku se narodila vlčata
Kam za sportem a zábavou v Pojizeří od 29. září do 1. října
Kraje se zavázaly ke spolupráci při podpoře geoparků
V Lomnici představí opravené SVČ Sluníčko
Nejčtenější články
28.09.: Příznivci traktorů se opět sjedou do Bozkova
29.09.: Vernisáž představila benefiční kalendář Zaostřeno na Jizerky 2024
30.09.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří od 29. září do 1. října
Infomail
https://www.instagram.com/nasepojizeri
Odkazy
© 2010 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasepojizeri.cz | xweb by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.