Tipy na procházky v Turnově 4: Za turnovskými detaily

15.03.2021 07:29:53 | Autor: Eliška Gruberová, Turnovské památky a cestovní ruch | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov

Tipy na procházky v Turnově 4: Za turnovskými detaily

Vzhledem k současné situaci připravili v Regionálním turistickém a informačním centru pro obyvatele Turnova několik procházek, které můžete s celou rodinou podniknout i během zpřísněných protiepidemických opatření. Jako čtvrtou procházku vám představují Za turnovskými detaily, která vás provede nejen po zajímavých místech v Turnově, ale naučí všímat si detailů, které běžně nevidíte.

Turnov byl vždy poddanským městem a mnoho honosných staveb zde nenajdete. Přesto mají domy zajímavé detaily, kterým většina z nás nevěnuje žádnou pozornost. Víte například, že na fasádě turnovské radnice jsou vyobrazeny řemeslné znaky cechů? Víte, u kterého průjezdu najdete litinové patníky s hlavou psa, které sloužili jako ochrana před poškozením portálů od kol kočárů? V jakém parku najdete sochu pojmenovanou Adam a Eva?

Procházky si můžete stáhnout na stránkách infocentra (www.infocentrum-turnov.cz) anebo si je osobně vyzvednout ve stojánku na chodbě Regionálního turistického informačního centra (dále též „RTIC") ve Skálově ulici 84. S těmito procházkami je spojena i soutěž o volné vstupenky na hrad Valdštejn. Vyplněné „procházky" doplněné o vaši adresu a kontakt můžete v případě zájmu vhodit do připravené krabičky na chodbě RTIC. Slosování proběhne 31. 3. a 21. 4. 2021.

Procházka Za turnovskými detaily<br />Autor: Archiv RTIC Turnov Druhou kategorií procházek je pět doporučených okruhů na katastru města Turnova, které budou postupně zveřejňovány na facebooku infocentra (pondělí a středa). V rámci procházek se seznámíte s částí Pekařovy naučné stezky, podíváte se do údolí řeky Jizery pod hruborohozeckým zámkem či k nejstarší sakrální památce v Turnově. Na všech procházkách Vám přejeme dobrou náladu a nezapomeňte na roušku.

Organizace Turnovské památky a cestovní ruch připravila též nové rubriky na sociálních sítích. Na facebooku infocentra najdete od úterý novou rubriku Nesu název po..., která nahradí dosavadní rubriku Detaily z Turnova. Hrad Valdštejn ve středeční rubrice s názvem 200 let Aehrenthalů na Valdštejně (1821‒2021) vás bude seznamovat s osobnostmi posledního zde žijícího rodu, které jsou spojeny s tímto krajem. V rubrice budou postupně zveřejňovány portréty a fotografie, které máme k dispozici a jsou zapůjčeny ze sbírek NPÚ. Synagoga Turnov pro Vás připravuje rubriku Vlastní jména v hebrejštině, která vás seznámí s původem jmen a jejich vznikem.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Tipy na procházky v Turnově 3: K nejstarší sakrální památce
Tipy na procházky v Turnově 2: Za výletem ke hvězdárně
Tipy na procházky v Turnově: Hrubý Rohozec na dlani

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 2 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kulturní aktivity v regionu letos podpoří kraj více než 2,5 milionem korun

Rozdělení dotačního programu nazvaného 7.1 Kulturní aktivity v Libereckém kraji pro rok 2024 odsouhlasilo na svém zasedání krajské zastupitelstvo. Žadatelé obdrží celkem 2.615.379 korun.„V letošním roce jsme měli původně v tomto dotačním programu dva miliony korun. Žadatelé připravili projekty ve dvojnásobné výši, proto jsme využili zbylých prostředků z nevyčerpané alokace minulých období a přidali jsme přes šest set tisíc, abychom mohli uspokojit více žadatelů," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Kraj pokračuje ve výstavbě fotovoltaik na střechách budov

Výstavba fotovoltaických elektráren na střechách krajských budov pokračuje. Fotovoltaikou bude osazena střecha Gymnázia Dr. Antona Randy v Jablonci nad Nisou a budovy D Krajského úřadu Libereckého kraje. Na tu bude kraj podávat žádost o dotaci do Operačního programu Životní prostředí 2021-2027. Rozhodli o tom na svém jednání krajští radní. „Naším dlouhodobým záměrem je energetická soběstačnost kraje a jeho příspěvkových organizací. Fotovoltaiky jsou budoucností v energetice. Fotovoltaická elektrárna na střeše objektu budovy D bude mít výkon 93,6 kWp, fotovoltaika na střeše budovy jabloneckého Gymnázia Dr. Antona Randy pak 30,36 kWp. Oba projekty budou dokončeny v polovině května letošního roku," uvedl Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky. Více informací v předchozím článku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

VIDEO: Zbourali most u Čtveřína
V Libereckém kraji se loni vytřídilo 1581 tun elektrozařízení
Oficiál Tříška i loupežník Karaba. Za pohádkou do Lužických hor
Panovnici Marii Terezii připomene v lomnickém muzeu Zbyněk Sviták
Děti pečují o vzácné botanické lokality

Nejčtenější články

15.04.: Hasiči zasahují u požáru paneláku v Železném Brodě
14.04.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek čtvrtého jarního kola
14.04.: Ve 20. ročníku Krajský výrobek roku se ucházelo o titul 123 produktů

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT