Tisíc diváků a sto závodníků si připomnělo lyžování Po staru

17.03.2011 10:46:05 | Autor: Zdeněk Seidl | Rubrika: SPORT | Obce: Vysoké nad Jizerou

Tisíc diváků a sto závodníků si připomnělo lyžování Po staru

Letošní již 18. ročník závodů Po staru ve Vysokém nad Jizerou se uskutečnil 5. března. Po dopoledním uctění památky vysockých závodníků a pořadatelů na místním hřbitově, akce pokračovala již tradičně, průvodem účastníků i s kapelou do běžeckého areálu.

Do roku 2003 se tyto závody konaly v původním areálu „V loučkách" směrem na Tříčské vrchy. Součástí závodiště byl sněhový hrad na občerstvení přihlížejících diváků a závodníků. Později  pozemek pro závod ve skoku byl využit pro lyžařský areál Větrov a také z důvodu měnících  se životních podmínek bylo závodiště přesunuto do běžeckého areálu, kde se přece jen nachází potřebné prostředí pro konání tak velké akce jako jsou závody Po staru. Pořadatelé letošního ročníku zde navíc posílili prostory pro diváky a také věnovali potřebnou pozornost občerstvení.

Po příchodu průvodu do areálu, nejprve proběhl závod horské mládeže do 12 let „kupky". Děti v určené trase hledají v kupkách sněhu ukryté dobroty. V některé dobroty jsou a v jiné naopak. Zde se však ukazuje, že čím dále, tím řádně oblečených dětí do historického oblečení ubývá.

Tuhé boje v závodu ve sprintu

Zato k závodu ve sprintu krokem telemarským se nám přihlásilo více jak šedesát závodníků ve dvou kategoriích. Závodí se v rozbězích po pěti nebo šesti závodnících na trati zhruba 90 metrů dlouhé a nejlepší závodníci postoupí přes semifinále až do finále. Šlo velmi tuhé boje a převážně se dařilo domácím závodníkům, kteří vyhráli obě kategorie. Mladší do 40 let vyhrál Radek Vašíček a nad 40 let Gunnar Havel oba členové pořádajícího Českého Ski klubu Vysoké nad Jizerou.

K jízdě dam na 1000 metrů se na start postavilo 26 závodnic převážně v krásném historickém oblečení. Dlouhé sukně a parádní kloboučky. V juniorkách zvítězila Zuzana Marková z Vysokého. V ženách  do 35. let Eliška Zemanová -Riegerová z Jablonce nad Nisou a nad 35 let Alena Jindřišková z Horní Branné.

Běžcem dne Gunnar Havel, skokanem Milan Jiřič

Muži závodili na stejné trati, ale okruh jeli dvakrát. V juniorech na 2000 metrů zvítězil domácí závodník Štěpán Ševčík. Do 40 let zvítězil Josef Krejčí z Vrchlabí a v kategorii nad 40 let již druhý úspěch dne slevil Gunnar Havel z pořádajícího klubu.

Po běžecké části se diváci přesunuli na svah nad běžeckým reálem a zde na malém sněhovém můstku závodili ve skoku.  Opět se dařilo domácím závodníkům a v kategorii do 40 let zvítězil Milan Jiřič.  Nad čtyřicet let zvítězil současný trenér vysockých běžců Pavel Šalda.

Letošnímu závodu dle laického odhadu přihlíželo více jak 1000 diváků. Přálo nám počasí a vše vhodně doplňoval o informacích z historie závodů „Po staru" ale i o vzniku lyžování v Čechách od roku 1903 již tradiční hlasatel Jan Vaverka. A když se všechny tyto skutečnosti sejdou dá se tento ročník hodnotit jako jeden z nejúspěšnějších. Z výsledků je přece jasné, že „Vysočáci od jakstěživa na perkýnkách uměli a patřili i k nejlepším pořadatelům lyžařskejch závodů". Na příští závod „Po staru"  s pravým „Skijáckým bálem" si však budete muset počkat až do roku 2013,  kdy náš klub bude slavit 110 let svého založení.

Další zpravodajství z lyžařských závodů v rubrice Lyžování

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 4 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Noc v jabloneckém muzeu přináší bohatý program

V pátek 17. května se navečer otevřou brány muzeí a galerií v Liberci, Jablonci nad Nisou a Vratislavicích a otevřené zůstanou až do 23 hodin. Proběhne oblíbená Muzejní noc! Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou připravilo odhalení výtvarného díla na fasádě Pelantova schodiště a další doprovodný program. Podrobná pozvánka

Hladina podzemních vod v okolí dolu Turów za poslední dva roky vzrostla

Česká geologická služba předložila výsledky měření hladin podzemních vod v okolí dolu Turów na českém území a v okolí podzemní těsnící stěny. Vyplývá z nich, že roste jejich hodnota podél těsnící stěny na polském území, v hlubších kolektorech mezi stěnou a státní hranicí Polské a České republiky a také mezi podzemní stěnou v samotném dole Turów. Oproti tomu od září 2020 až do dubna 2024 hladiny podzemních vod v hlubších kolektorech na českém území nadále klesaly a na konci dubna 2024 jsou na nejnižší úrovni. V okolí Uhelné od srpna 2023 hladiny podzemní vody převážně stagnují a od února 2024 nepatrně rostou. „Výsledky jsou nyní mírně pozitivní. Stoupání hladin vrtů za těsnící stěnou má setrvalou tendenci a propisuje se již do několika hlubinných vrtů na českém území," uvedl Václav Židek, radní pro resort životního prostředí a zemědělství. „Jsem rád, že se také připravuje nový hydrogeologický model, který pohyb podzemních vod podrobně zmapuje. Budeme tak mít kromě čísel z měření i konkrétnější přehled vývoje a chování podzemních vod."


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Pohádkový les v Semilech bude letos O ohni a vodě
Kam za sportem a zábavou v Pojizeří od 17. do 19. května
Co se hraje o víkendu za fotbaly?
Hořela elektroprodejna v Semilech
Na Pohádkový les do Rovenska pojede z Turnova opět parní vlak

Nejčtenější články

17.05.: Hořela elektroprodejna v Semilech
16.05.: Policie hledá svědky a druhého účastníka dopravní nehody v obci Všeň
15.05.: Hasiči cvičili záchranu osob v oblasti Riegrovy stezky

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT