Tomáš Hocke udělil Medaili starosty Drahomíru Machaňovi

04.05.2019 17:46:52 | Autor: T. Hocke, A. Mánková a Z. Štrauchová | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov

Tomáš Hocke udělil Medaili starosty Drahomíru Machaňovi

Minulý týden Tomáš Hocke ocenil Medailí starosty města Turnov Drahomíra Machaně u příležitosti oslav jeho devadesátých narozenin. Vedení radnice předalo medaili v Praze, kde pan Ing. Drahomír Machaň žije. Ocenění mu bylo uděleno za vynikající občanské aktivity v oblasti dobrovolnictví především při vedení pražské pobočky Spolku rodáků a přátel Turnova a propagaci horolezectví.

Drahomír Machaň se narodil v Mašově u Turnova. Středoškolské vzdělání na Obchodní akademii dokončil v Liberci, dále studoval Vysokou ekonomickou školu v Praze - obor zahraniční obchod. Celý život obětavě pracoval ve službách Ministerstva zahraničního obchodu. Jako obchodní rada ČSR pracoval v diplomatických službách /Sydney, Moskva, Oslo, atd./

Externě spolupracoval s Institutem zahraničního obchodu, fakultou na Vysoké škole ekonomické při výuce studentů a pracovníků zahraničního obchodu. Stále ve svém oboru publikuje.

Předání Medaile starosty města Turnov Drahomíru Machaňovi<br />Autor: Archiv města TurnovPana Machaně známe ale také jako výkonného sportovce - horolezce. Jako člen reprezentačního horolezeckého družstva ČSSR /1949-1953/ je zapsán na vrcholech nejen Vysokých Tater, ale i Pamíru, Ťan-šanu, Kavkaze. Dodnes obdivuje milované Hruboskalsko, kde se svými vrstevníky - Radovanem Kuchařem, Bohumilem Svatošem, Oldřichem Kopalem, Jaroslavem Kyselou, Karlem Cermanem a dalšími skalními kamarády tvořili tehdy podstatnou část národního mužstva ČSR horolezců.

Drahomír Machaň je také autorem hodnotných prvovýstupů na pískovcových skalách Českého ráje. Je duší spjat s rodným krajem. Proto také od roku 2005 do roku 2011 řídil velice úspěšně výbor pražské pobočky spolku rodáků. Vykonal velký kus obětavé nezištné práce v přípravě besed pro členy pobočky a také publikoval o historii kraje v rozmanitých oblastech etnografie Turnovska okolí. Těší se dodnes ve své skromnosti velké oblibě. Svou lásku a obdiv k rodnému kraji projevil ve více jak padesátiletém členství rodáckého spolku.

Dodnes je bezednou studnicí znalostí kraje, sepsal historii Turnovského spolku rodáků v Praze, je příkladem životního optimismu. V minulém roce vzpomínal na Josefa Smítku, kamaráda ze skal při odhalení jeho pamětní desky na domě v Komenského ulici v Turnově. „„Od Josky jsem se učil lezení, moderní lezecké a jistící technice, poslouchal jsem jeho nekompromisní názory na německou okupaci. Pepík Smítku byl výborný vypravěč, milovali jsme ho, byl to pro nás guru a každé setkání s ním bylo pro nás svátkem," popsal Dramonír Machaň.

Jsme moc rádi, že je Drahomír Machaň stále duševně mladý a můžeme mu popřát hodně zdraví a životní pohody. Těšíme se na jeho krásnou přítomnost mezi námi.

Medaili starosty T. Hocke uděluje od roku 2014 za přínosné aktivity v oblasti kultury, práce s mládeží, sportu, sociální a zdravotní oblasti, oblasti podnikatelské či za mimořádný projev lidskosti nebo hrdinský čin.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Medaile starosty města Turnov pro Vratislava Tomáška
Starosta Turnova udělil medaile, cenu obce a čestné občanství
Medaile starosty Turnova předána volejbalistce Michaele Mlejnkové
Při oslavách 28. října ocenili osobnosti Turnova i švédské Alvesty

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 3 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Adventní koncert nejen pro seniory z Turnova

Odbor sociálních věcí Městského úřadu Turnov srdečně zve seniory a osoby se zdravotním postižením na tradiční adventní koncert pěveckého sboru Musica Fortuna. Začíná v úterý 9. prosince 2025 v 18 hodin v Městském divadle Turnov.

Kácení i sázení lip se chystá v turnovské ulici Žižkova

Kácení a následná výsadba nových stromů, se kterými se počítá v týdnu od 1. prosince 2025, se dotkne ulice Žižkova v úseku od křižovatky se Zborovskou ulicí k ulici Alej legií. Dojde ke kácení osmi kusů lip srdčitých, ve stejném týdnu proběhne dosadba nových stromů. Jedná se o jeden strom u budovy OAHŠ u křižovatky se Zborovskou ulicí, jeden strom u vchodu do obchodu ZŠ Žižkova a šest stromů u bytových domů na konci ulice Žižkova. Kácení je plánováno za provozu se začátkem v pondělí 1. prosince (pokud klimatické podmínky dovolí). Při kácení jednotlivých stromů vždy dojde ke krátkodobé uzavírce komunikace za asistence poučených osob, které přechodně zastaví dopravu. Strom bude rychle odklizen a provoz znovu uvolněn. Kácení bude provedeno vždy v čase, kdy tudy neprojíždí autobus na pravidelné lince.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Liberecký kraj jedná dál o koupi Ještědu
Mikuláš se zastavil i v turnovských školkách
Kam za sportem a zábavou o víkendu 6. a 7. prosince
Andělský parní vlak bude jezdit z Martinic do Rokytnice
Prosincové akce pod patronací Sportovního centra Semily

Nejčtenější články

06.12.: Kam za sportem a zábavou o víkendu 6. a 7. prosince
04.12.: Prosincové akce Gymnázia Ivana Olbrachta
05.12.: Prosincové akce pod patronací Sportovního centra Semily

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT