Tomáš Portyk: Příští sezonu už chci z juniorského šampionátu medaili

23.03.2015 20:28:15 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: SPORT | Obce: Lomnice nad Popelkou

Tomáš Portyk: Příští sezonu už chci z juniorského šampionátu medaili

O víkendu zakončil běžeckými závody zimní sezonu lomnický sdruženář Tomáš Portyk. Protože to byla jeho první sezona, kdy kompletně absolvoval světový pohár a skončil v něm celkově na 33. místě, tak je to zároveň vhodná příležitost na bilancující rozhovor.

Letošní sezonu jsi poprvé absolvoval kompletní světový pohár. Jak moc je náročný přechod z juniorů mezi nejlepší muže?

Přechod je velice složitý, jelikož jsem nebyl tak zvyklý cestovat a když přijedeme domu ze světového poháru a druhy den zase odjíždíme, tak je to velká dřina a nejde si moc odpočinout. Proto jsem rád, že jsem to zvládl dobře.

Jakého výsledku ze světového poháru si ceníš nejvíc?

Největší radost mám z 12. místa ze Schonachu, protože jsem se přiblížil k vysněné desítce nejlepších na světě a vylepšil jsem si svoje maximum. Když to ještě bylo na malém můstku, tak o to mám větší radost.

Čtvrtý jsi skončil na Mistrovství světa juniorů. Co chybělo k medaili?

Na vysněnou medaili z MSJ mi to bohužel nedalo, ale tento rok chybělo doopravdy málo, a to 0,7 vteřiny. Bohužel jsem byl tvrdohlavý a odletěl jsem do Japonska na světový pohár, a to byla chyba. Ta cesta mě před tím asi dost zničila, jelikož do Kazachstánu to taky nebyla lehká cesta.

Rok předtím jsi skončil pátý i přes zdravotní hendikep. Nejsi v tomhle trochu smolařem?

Minulý rok byla lehčí konkurence a já jsem tam předvedl fantastický skok, ale bohužel někdy mám štěstí a někdy zase ne, takže doufám, že tento rok bude už s medailí na krku.

O víkendu mělo proběhnout ještě Mistrovství České republiky v Harrachově, které se už nekonalo kvůli teplému počasí. Nemrzí tě, že chybí letos tuzemská tečka za sezonou?

Určitě je to škoda, bojovat o titul v republice mě vždycky láká, ale absolvovali jsme běžecké závody, takže aspoň něco.

Na domácím šampionátu se chtěl rozloučit s dlouholetou reprezentační kariérou Pavel Churavý. Podaří se někomu v příštích letech na něj v Česku navázat?

Já doufám, že nejen navázat, ale i ho překonat a být lepší.

Byl on tvým vzorem nebo jsi obdivoval jiné sdruženáře?

Samozřejmě jsem ho sledoval, ale můj vzor už od malička je francouzský sdruženář Lamy Chappuis.

Severská kombinace není v současnosti až tak populárním zimním sportem, co vám chybí k tomu, aby se zvedla zájmu, třeba jako nyní o biatlon?

Bohužel je to tak a hrozně mě to mrzí, ale musíme zapracovat nejdříve sami na sobe a pak nás lidi zase začnou sledovat. Když je medaile z olympiády, tak to lidi vždycky přitáhne.

A jak je to ve světě, je v nějaké zemi severská kombinace hodně populární?

Ano, určitě je v Německu populární více než biatlon a v dalších zemích je to taky tak, však závodíme například ve Francii a lidi stojí všude podél trati, a to je krásný pocit.

Spolu se skokanem Romanem Koudelkou jsi lomnickým patriotem. To stále platí nebo budeš měnit dres či se stěhovat?

Jsem v Lomnici rád a drží mě to tu, protože mám klid sám na sebe a já vím nejlíp, co chci dokázat, ale toto musí rozhodnout manažer LSK Lomnice.

Vyhlášení Sportovců okresu za rok 2014 v lomnickém Tylově divadle

Poněkolikáté jsi letos vyhrál anketu Sportovec okresu v mládežnické kategorii a osobně jsi cenu i přebíral. Co ty a podobné ceremoniály?

Je to neuvěřitelný, pokaždé si říkám, že to nevyhraju. Pak když řeknou moje jméno a já si jdu pro cenu, tak si říkám, že tu dřinu aspoň lidi ocení a mám z toho ohromnou radost. Tímto bych chtěl fanouškům moc poděkovat za podporu. (Článek a fotogalerie z vyhlášení ankety Sportovec okresu)

Jak bude probíhat letní příprava a co za vrcholy očekáváš v příští sezoně?

Sezonu musíme nejdříve ohodnotit a pak uvidíme co nám dovolí finanční prostředky k tomu, abychom mohli někam odjet. Cíle budu mít vysoké hlavně na MS juniorů a pak se udržet kolem desítky na světovém poháru.

Rozhovor s Tomášem 2012: V Lomnici se mi trénuje dobře a přestup neplánuju

Další rozhovory nejen se sportovci čtěte v rubrice VOLNÝ ČAS - Rozhovory

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Pokácí lípu v ulici Alej legií v Turnově

V úterý 21. května 2024 bude pokácena lípa zelená v ulici Alej legií (pozemek p. č. 3875/7 v kat. území Turnov). Kácení bude provedeno v režimu tzv. krajní nouze, neboť hrozí riziko z prodlení. Lípa je velmi silně poškozena rozsáhlou hnilobou dřeva kotevních kořenů a báze kmene, jež je způsobena agresivní dřevokaznou houbou dřevomor kořenový. Kácení bude provedeno na základě výsledku tahových zkoušek, které prokázaly velmi nízkou odolnost lípy vůči vývratu z kořenů.

Na životní prostředí a zemědělství vyčlenil kraj 8 milionů korun

Podpora ochrany přírody a krajiny, pomoc včelařům, ale také předcházení vzniku odpadů, využití bioodpadů a odděleného sběru kovových odpadů. To jsou tři dotační programy v oblasti životního prostředí a zemědělství, jejich prostřednictvím Liberecký kraj rozdělí 8 milionů korun. V rámci programu 8.2, který se zaměřuje na podporu ochrany přírody a krajiny, je navrženo podpořit všech 34 formálně správných žádostí o dotaci v celkové výši 2.811.112 korun; dvě žádosti byly pro formální nesoulad vyřazeny. Navrhuje se doplnit rezervu programu 8.2 do této výše o 288.312 korun z volných prostředků programu 8.6, zaměřeného na podporu retence vody v krajině a adaptace sídel na změnu klimatu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Festival Karoliny Světlé poosmé pořádá spolek Stopy v krajině
Co se hraje o víkendu za fotbaly?
Na staveniště nové knihovny v Turnově dorazila pilotovací souprava
Defibrilátory zachraňují lidské životy. Kraj opět podpoří jejich nákup
Krajské kolo soutěže ve vyprošťování u dopravních nehod zná své vítěze

Nejčtenější články

22.05.: Most přes Jizeru v Semilech začnou rekonstruovat 27. května
23.05.: Studenecké míle startují již posedmnácté
22.05.: Kluci z Prahy zamířili do Českého ráje za veterány i ke granátům

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT