Tradiční ruční výroba skla je zapsaná na seznamu UNESCO

07.12.2023 08:42:34 | Autor: Štěpánka Filipová | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj

Tradiční ruční výroba skla je zapsaná na seznamu UNESCO

České sklo potvrdilo světovou úroveň a pověst. Právě dnes se tuzemská ruční výroba skla nově dostala na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Žádost, kterou Česko podalo společně s Francií, Finskem, Maďarskem, Německem a Španělskem, schválil mezivládní výbor organizace na zasedání v Botswaně.

Jako první byl na seznam UNESCO, co se týče tuzemského nehmotného kulturního dědictví, roce 2005 zapsán slovácký tanec verbuňk, naposledy loni vorařství. V Česku se na přípravě podkladů týkajících se zápisu ruční výroby skla kromě Ministerstva kultury podílelo například Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, ale i zástupci jednotlivých sklářských hutí, škol a profesních organizací.

„Sklářství je důležitým odvětvím zejména v Libereckém a Zlínském kraji a také na Vysočině. Je to i téma, za kterým se do Česka cestuje z celého světa a věřím, že díky dnešnímu zápisu na seznam UNESCO bude ještě víc. Sklářům a všem, kteří se na tomto úspěchu podíleli, moc gratuluji," říká ředitel České centrály cestovního ruchu - CzechTourism František Reismüller a dodává: „České sklo zajímá nejen turisty z Evropy, kteří mohli třeba Křišťálové údolí vidět v hlavních zprávách francouzské televize TF1, lákavé je i pro hosty z Asie, kteří se k nám od letošního března lépe dopravují díky přímému leteckému spojení Praha - Soul. Podrobnosti o tuzemském sklářství ve všech koutech Česka včetně toho, co nového daný sektor chystá, lze najít také na našem portále Kudy z nudy."

Technologická jedinečnost českého skla je vidět po celé zemi. V minulosti, konkrétně v roce 2020, ji potvrdil fakt, že se na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO dostala výroba vánočních ozdob z foukaných skleněných perel. Dochovala se ve firmě Rautis v Poniklé v Krkonoších.

Česká sklářská výroba přitom na rozdíl od jiných zemí zahrnuje všechny techniky. Kromě výše zmiňované tradiční výroby vánočních ozdob to je - společně s přípravou a výrobou sklářské suroviny - také foukání, broušení, malování, vinuté perle, výroba trubiček, bižuterních tyčinek a další.

Dosud mělo Česko v UNESCO celkem 32 zápisů. Naposledy uspěl Žatec a krajina žateckého chmele, staly se tak 17. českou hmotnou památkou zapsanou na tomto seznamu a vůbec prvním chmelařským dědictvím s touto světovou značkou.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Krajské video představuje přírodní krásy a tradiční řemesla Krkonoš
Slovenští filmaři natáčeli v kraji. Zaujaly je perličky, nevynechali Ještěd
Křišťálové údolí láká novináře z celého světa, natáčeli zde i Francouzi
Podhůří Krkonoš láká na roubenky, sklárnu, pivní lázně i duté perle
Geopark UNESCO Český ráj přináší tipy na výlety i do mobilních telefonů
Blíží se otevření geologické expozice o Geoparku UNESCO Český ráj
Geopark Český ráj obhájil značku UNESCO
Kraj pošle miliony na turistiku. Peníze obdrží Krkonoše i Český ráj
Vzhůru do Českého ráje. Za Kobylou, Dudy i ke skalní modlitebně
Vlakem Českým rájem: hrady, zámky i řemeslné dárky a nádražní depo
Geopark Český ráj obdrží od kraje další dotaci, celkem to je 300 tisíc
Globální geopark Český ráj hodnotily komisařky pro podmínky UNESCO
Pomozte uklidit Český ráj
Globální geopark UNESCO Český ráj prezentuje nový videospot
Zářijová nabídka kina Sféra v Turnově
Nová geologická expozice představí Geopark UNESCO Český ráj
V Sedmihorkách opět pořádali Den Geoparku Český ráj
Geopark Český ráj rozvíjí spolupráci s geoparky a pořádá semináře
Natáčí videospot pro Globální geopark UNESCO Český ráj
Dochází k rozšíření území Geoparku UNESCO Český ráj
Sklářská firma Rautis z Poniklé uspěla v zápisu do seznamu UNESCO

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Setkání turnovského starosty se seniory

Setkání se starostou města Tomášem Hockem proběhne ve čtvrtek 19. března 2026 od 13 hodin v Klubu aktivních seniorů v penzionu v ulici Žižkova. Připravte si dotazy, připomínky k tomu, co vás zajímá, těší i trápí. Určeno pro pravidelné návštěvníky klubu o další zájemce z řad veřejnosti.

Individuálními dotacemi podpoří kraj projekty v oblasti životního prostředí

Liberecký kraj poskytne individuální dotace na pět projektů v celkové výši 1.550.000 korun. Podpora z rozpočtu odboru životního prostředí a zemědělství je určena například pro Geopark Ralsko, Globální geopark UNESCO Český ráj, Nadaci Ivana Dejmala pro ochranu přírody, Správu Krkonošského národního parku nebo organizaci Hnutí DUHA Šelmy. Projekty budou uskutečněny v období od ledna do listopadu roku 2026. „Individuálními dotacemi podpoříme aktivity, které přispívají k ochraně přírody, rozvoji šetrného turismu i environmentálnímu vzdělávání. Důležité je také zapojování veřejnosti a dětí do aktivit, které posilují vztah k přírodě a krajině našeho regionu," uvedl náměstek hejtmana pro životní prostředí a zemědělství Jiří Klápště.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Hasiči pomohli zpět na nohy koni v Benešově u Semil
Na náměstí v Železném Brodě chystají velikonoční trhy
Ukliďme Česko 2026: Pokračování úspěšného Boje o vodu
Katapult zahraje legendární hity opět v Bozkově
Pěnčínské jarní slavnosti sázejí na zahradnické téma

Nejčtenější články

18.03.: Jeden svět v Semilech oslaví deset let a přivítá řadu osobností
19.03.: Katapult zahraje legendární hity opět v Bozkově
18.03.: V Turnově oslaví Světový den vody!

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT