Tři náročné zásahy v jeden den měla horská služba v Krkonoších
02.04.2018 14:57:30 | Autor: redakce | Rubrika: KRIMI | Obce: Krkonoše
Během pouhých tří minut dostali v neděli 1. dubna kolem druhé odpoledne členové Horské služby v Peci pod Sněžkou hned tři žádosti o pomoc od zraněných turistů na různých místech pohoří.
První tísňové volání bylo z turistické cesty mezi lokalitou Růžohorky a Pecí pod Sněžkou. „Šlo o turistku s poraněním dolní končetiny. Záchranáři ovšem zjistili, že místo nehody je i pro naši techniku kvůli souvislému pokrytí cesty ledem zcela nedostupné. Ke slovu tedy přišly stoupací železa," popsal první akci Tomáš Novák, zasahující člen Horské služby Krkonoše. Dodal, že s vybavením pro pohyb nepřístupným terénem vystoupali členové HS cestu dlouhou 1200 metrů s převýšením 250 metrů.
Cestou skupina narazila ještě na podchlazeného a vyčerpaného čtyřletého chlapce. Jeden záchranář proto poskytl chlapci svoje teplé oblečení. Chlapce pak naložili do saní a stoupali dále k turistce. „Po ošetření poraněné turistky byli oba dva umístěni do speciálních saní a bezpečně, s použitím horolezeckých maček a nesmeků, transportováni na stanici do Pece pod Sněžkou," uvedl Tomáš Novák s tím, že záchranáři ještě během transportu vyslali na tuto ledovou cestu jednoho z nich, aby ošetřil další turistku, která si na ledu způsobila poranění hlavy.
Druhá akce se odehrávala v prostoru Modrého dolu, kde byl nahlášen pád dvou žen z cesty mezi Studniční a Luční horou. „Po sklouznutí byly bez zranění, ale nacházely se na ledové ploše, odkud nebylo možné se bezpečně dostat. I na tuto akci vyrazila další skupina záchranářů z Pece s horolezeckým vybavením. Ještě před naším příjezdem na místo, ženám poskytl pomoc personál z Luční boudy," komentoval událost dispečer Novák.
Členové HS se tak ihned zapojili do třetí, již probíhající akce, záchrany muže, který si na Sněžce bolestivě poranil horní končetinu a zůstal tak spolu s dcerami odkázán na pomoc. „Jedna dvojice záchranářů šla na vrchol na horolezeckých mačkách od Slezské boudy a druhá stejným způsobem směrem od Růžové hory. Na Sněžku z důvodu silného větru, který dosahoval až 100 km/h, nejezdila lanová dráha," řekl Tomáš Novák s tím, že záchranáři po ošetření muže i s dcerami transportovali na lanovku na Růžové hoře a odtud kabinkou do Pece pod Sněžkou. Zde byli všichni zranění ze všech zásahů předáni k převozu do nemocnice.
„Upozorňuji všechny turisty, že na stránkách Horské služby naleznou výstrahu pro nyní nebezpečné a zledovatělé lokality. Na takových místech hrozí vzhledem k terénu vážné zranění a ani naši členové se k nehodě nedostanou tak rychle, jak je obvyklé," důrazně varoval návštěvníky hor Pavel Jirsa, náčelník Horské služby Krkonoše. Při túrách v těchto jarních dnech doporučuje HS pohyb v horách přizpůsobit počasí a stavu turistických cest. „Především je nutné dbát na dobrou obuv. Boty do města nebo na lehké sporty rozhodně nejsou vhodné na zledovatělé horské cesty," upozornil Pavel Jirsa.
Související články
Pietní akce se koná na Den Horské služby v Krkonoších
Smrtelný úraz lyžaře v Jánských Lázních
Přes snahu svědků a horské služby se už lyžař z bezvědomí neprobral
Čtyřletá dívka spadla ze sedačky lanovky v Rokytnici z 11 metrů
Horská služba Krkonoše zasahovala u laviny v Pramenném dole
Náhled fotogalerie
OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 2 fotek)
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Krátké zprávy z regionu Semilska
Řidič v Jablonci porazil na přechodu nezletilého chlapce
Jablonečtí dopravní policisté šetří nehodu, při které řidič s vozidlem nedal přednost nezletilému chlapci na přechodu pro chodce. K nehodě došlo v úterý 17. března v 16 hodin v Jablonci nad Nisou na přechodu pro chodce v ulici Chelčického. Podrobnosti na Našem Jablonecku
Buďte Aktivní školou, pomozte rozpohybovat mládež v kraji
Liberecký kraj ve spolupráci s Technickou univerzitou v Liberci (TUL) podpoří fyzickou aktivitu mládeže v regionu a společně chtějí rozpohybovat mládež v kraji. Projekt s názvem Aktivní škola je zaměřen na základní a střední školy a kraj jej podpoří třemi miliony korun. Zájemci se již nyní mohou do Aktivní školy hlásit online. „Cílem projektu je zhodnotit podmínky k pohybovým a sportovním aktivitám ve školách a nabídnout školám manuál s příklady dobré praxe a doporučeními, jak děti k pohybu pozitivně motivovat," řekl Lukáš Rubín, vedoucí katedry tělesné výchovy a sportu FP TUL, který je hlavním řešitelem projektu Aktivní škola v Libereckém kraji.
Nejnovější články
Přehled fotbalových výsledků a tabulek třetího jarního kola
Obrazem: Jak Krakonoš přivítal v Harrachově jaro
Kam za sportem a zábavou o víkendu 27. až 29. března
V Bozkově budou soutěžit radiově řízené modely
Kominíky a jejich řemeslo představí Eva Bažantová
Nejčtenější články
27.03.: V Bozkově budou soutěžit radiově řízené modely
28.03.: Kam za sportem a zábavou o víkendu 27. až 29. března
27.03.: Kominíky a jejich řemeslo představí Eva Bažantová
Infomail
https://www.instagram.com/nasepojizeri
Odkazy
© 2010 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasepojizeri.cz | xweb by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.