Trojstrannou zahraniční spolupráci připomenou Slavnosti Trojzemí

23.04.2024 07:28:38 | Autor: Andrea Fulková, KÚ Liberecklého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj

Trojstrannou zahraniční spolupráci připomenou Slavnosti Trojzemí

Unikátní spolupráci mezi třemi spolu sousedícími městy a regiony si v sobotu 27. dubna 2024 připomenou na Trojzemí v Hrádku nad Nisou. Města Hrádek nad Nisou, Žitava a Bogatynia společně s institucemi Evropské unie a partnery z Německa, Polska a Česka připravily pestrý mezinárodní program pro všechny věkové kategorie.

Kromě zajímavých a nevšedních kulturních vystoupení interpretů ze všech tří zemí čekají návštěvníky také oblíbené a vyhledávané regionální kulinářské speciality. Akce má také vzdělávací charakter. Veřejnost bude moci během dne diskutovat s politiky o otázkách týkajících se Evropy. K dispozici bude mnoho stánků, ve kterých zájemci naleznou otázky a informace k evropským tématům, přeshraniční spolupráci a zejména k nadcházejícím volbám do Evropského parlamentu, které se v České republice budou konat od pátku 7. do soboty 8. června.

K dispozici bude také Evropský Expres - vláček na kolech, který bude křižovat Trojzemí. Česká, Německá a Polská republika budou přes řeku Nisu spojeny dvěma mosty. Během pěti minut se tak můžete ocitnout ve třech evropských zemích. Večer již tradičně vzplane oheň tří zemí.

Akce se koná u příležitosti výročí 20 let od vstupu České republiky, Polska a dalších osmi zemí do Evropské unie, které se uskutečnilo 1. května 2004. Oficiální zahájení je ve 12:00. Vstup je zdarma.

Na prezentačním stánku Svazku měst Hrádek nad Nisou, Žitava a Bogatynia bude moci veřejnost také podepsat po celou dobu konání slavností Petici za zlepšení kvality železničního dopravního spojení z Hrádku nad Nisou do německé Žitavy.

Program slavností:
• 12.00 Oficiální zahájení evropskou hymnou, proslovy starostů Svazku měst Hrádku nad Nisou, Bogatynie a Žitavy, zástupců regionální a evropské vlády
• 13.00-23.00 Pestrý program na pódiu s kulturními skupinami ze všech tří zemí
o 13:00 Dechový orchestr Turów (PL)
o 13:40 The Saxonz (D) - 1. část
o 14:00 Lokální hudební vystoupení z Bogatynie (PL): IZIZ, Bozena Mazowiecka, Dziecięco - Młodzieżowy Zespół Działający przy Bogatyńskim Ośrodku Kultury, Rozmaryn
o 15:20 The Saxonz (D) - 2. část
o 15:45 Schlegler Blasmusikanten - dechový orchestr (D)
o 17:20 Společný koncert dětí a mládeže z Chemnitz, Zschopau a Chomutova (Sächsische Mozart-Gesellschaft e.V a Základní umělecká škola Chomutov) uvedeno Česko-německým fondem budoucnosti (CZ+D)
o 18:00 Big´O´Band (CZ)
o 19:20 Banda Comunale (D)
o 20:45 ABBA STARS (CZ)
• 20.00 Tradiční oheň tří zemí

Na místo konání se návštěvníci dostanou veřejnou dopravou, pěšky i na kole. Na místě jsou k dispozici stojany na kola. V případě příjezdu automobilem je parkování zajištěno na české straně u areálu jezera Kristýna. Z tohoto parkoviště bude jezdit od 10:00 hodin každých 15 minut bezplatně na Trojzemí vláček Evropský Expres.

Více informací na: https://zittau.de/cz/europafest

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Na životní prostředí a zemědělství vyčlenil kraj 8 milionů korun

Podpora ochrany přírody a krajiny, pomoc včelařům, ale také předcházení vzniku odpadů, využití bioodpadů a odděleného sběru kovových odpadů. To jsou tři dotační programy v oblasti životního prostředí a zemědělství, jejich prostřednictvím Liberecký kraj rozdělí 8 milionů korun. V rámci programu 8.2, který se zaměřuje na podporu ochrany přírody a krajiny, je navrženo podpořit všech 34 formálně správných žádostí o dotaci v celkové výši 2.811.112 korun; dvě žádosti byly pro formální nesoulad vyřazeny. Navrhuje se doplnit rezervu programu 8.2 do této výše o 288.312 korun z volných prostředků programu 8.6, zaměřeného na podporu retence vody v krajině a adaptace sídel na změnu klimatu.

Hladina podzemních vod v okolí dolu Turów za poslední dva roky vzrostla

Česká geologická služba předložila výsledky měření hladin podzemních vod v okolí dolu Turów na českém území a v okolí podzemní těsnící stěny. Vyplývá z nich, že roste jejich hodnota podél těsnící stěny na polském území, v hlubších kolektorech mezi stěnou a státní hranicí Polské a České republiky a také mezi podzemní stěnou v samotném dole Turów. Oproti tomu od září 2020 až do dubna 2024 hladiny podzemních vod v hlubších kolektorech na českém území nadále klesaly a na konci dubna 2024 jsou na nejnižší úrovni. V okolí Uhelné od srpna 2023 hladiny podzemní vody převážně stagnují a od února 2024 nepatrně rostou. „Výsledky jsou nyní mírně pozitivní. Stoupání hladin vrtů za těsnící stěnou má setrvalou tendenci a propisuje se již do několika hlubinných vrtů na českém území," uvedl Václav Židek, radní pro resort životního prostředí a zemědělství. „Jsem rád, že se také připravuje nový hydrogeologický model, který pohyb podzemních vod podrobně zmapuje. Budeme tak mít kromě čísel z měření i konkrétnější přehled vývoje a chování podzemních vod."


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kultura v Železném Brodě v květnu
Odpolední zastavení s neziskovým sektorem v Turnově
Harrachové ve službách Habsburků: Po celé Evropě
Přehled fotbalových výsledků a tabulek devátého jarního kola
Den otevřených dveří hasičů v kraji přilákal 2500 fanoušků

Nejčtenější články

19.05.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek devátého jarního kola
18.05.: Pohádkový les v Semilech bude letos O ohni a vodě
19.05.: Krkonošskému národnímu parku je 61 let, obhájil certifikát FSC

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT