Turnov byl oceněn v soutěži Zlatá popelnice 2024

11.06.2024 16:52:41 | Autor: Marcela Jandová a KÚ LK | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov

Turnov byl oceněn v soutěži Zlatá popelnice 2024

Výsledky 19. ročníku soutěže v třídění odpadů v Libereckém kraji Zlatá popelnice přinesly Turnovu hned dvě ocenění a navrch čestný titul Příkladné město v třídění odpadů.

Město Turnov se v minulém týdnu stalo držitelem hned dvou ocenění v oblasti třídění odpadů. Soutěž Zlatá popelnice je určená obcím v Libereckém kraji, které soutěží v množství vytříděného odpadu. Vyhlašovatelé, Liberecký kraj a Autorizovaná obalová společnost EKO-KOM, a. s., chtějí jejím prostřednictvím motivovat obce ke zvýšení množství vytříděných odpadů z domácností. Devatenáctý ročník se konal pod záštitou člena rady Libereckého kraje Václava Židka z resortu životního prostředí a zemědělství.

Do soutěže jsou zařazeny všechny obce v kraji, které mají uzavřenou smlouvu o spolupráci při zajištění zpětného odběru a zařazení místa zpětného odběru do obecního systému odpadového hospodářství se společností EKO-KOM, a. s. - aktuálně je to 215 měst a obcí. Každý ročník je automaticky zahájen prvním dnem kalendářního roku a probíhá po celých 12 měsíců. Vzhledem k odlišnostem ve fungování odpadových systémů v obcích a městech, soutěží obce již čtvrtým rokem ve třech kategoriích rozdělených podle počtu obyvatel. Turnov si odnesl druhé místo v kategorii obcí nad 2 000 obyvatel, první se umístila Jilemnice. Kompletní výsledky najdete i tady.

Ceny převzal místostarosta Turnova Jan Lochman společně se Zuzanou Sedlákovou z odboru životního prostředí. V rámci vyhlášení výsledků soutěže Zlatá popelnice se odehrálo také odhalení výsledků soutěží kolektivních systémů ASEKOL, a. s., (soutěž ve sběru drobného elektra) a ELEKTROWIN, a. s., (soutěž ve zpětném odběru elektrozařízení). Našemu městu patří prvenství v kategorii na 10 000 obyvatel v soutěži ve sběru drobného elektra kolektivního systému ASEKOL, a. s. Za obce do 10 tisíc obyvatel zvítězilo město Semily. Ocenění skokan roku získalo město Rovensko pod Troskami.

Soutěž má od loňského roku nové pravidlo, které se dotklo i letošních výherců. Obec, jež se v dané kategorii umístila v posledních dvou hodnocených ročnících (za rok 2022 a 2023) na 1. až 3. místě, je zařazena do Síně vítězů a obdrží čestný titul Příkladné město/obec v třídění odpadů. Tato obec pak nebude v následujících dvou ročnících zařazena do hodnocení soutěže. Kromě Turnova to jsou město Harrachov a obec Vítkovice.

V soutěži ve zpětném odběru elektrozařízení, kterou vyhlašuje kolektivní systém ELEKTROWIN a.s., byly hodnoceny obce s nejvyšším meziročním procentuálním navýšením výtěžnosti zpětně odebraných odpadních elektrozařízení v kategoriích obec do 4 000 obyvatel a obec s více než 4 000 obyvateli. V obcích do 4 000 obyvatel bylo nejlepší město Jablonné v Podještědí, v obcích nad 4 000 obyvatel zvítězilo město Frýdlant.

Všichni finalisté obdrželi originální skleněné plastiky, které vzešly z návrhu Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské v Kamenickém Šenově. Ocenění za třídění odpadů v Turnově patří především vám všem, kdo v našem městě správně třídíte. Děkujeme, odpovědné zacházení s odpady má smysl, a to rozhodně nejenom v této tradiční soutěži.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Zlatá popelnice 2021: nejvíc třídili v Albrechticích, Kořenově a Doksech
Zlatá popelnice 2020: Nejlépe třídí Rokytnice, Jabloneček a Troskovice
Zlatá popelnice 2019: nejlíp třídí odpady v Jablonečku a Rokytnici
Na Ještědu ocenili nejlepší města a obce v třídění odpadů za rok 2018
Vítězové soutěže Zlatá popelnice 2017 byli oceněni na Ještědu
Troskovice druhé v absolutním pořadí soutěže Zlatá popelnice 2016
Turnov získal ekologická ocenění za třídění odpadů
Zlatou popelnici 2014 získaly Harrachov a Albrechtice v Jizerských horách
Krajskou soutěž Zlatá popelnice vyhrál Harrachov před Jilemnicí
V krajské soutěži Zlatá popelnice uspěly Troskovice a Harrachov

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Všedobr aneb vše dobré pro tělo i duši

Všedobr na Krásné je první ročník malého jednodenního festivalu, který navazuje na celoroční cyklus dílen a přednášek, které Kittelovo muzeum pořádá. Díky pozvaným hostům se zde v sobotu 10. srpna propojí tradiční léčitelství s novými léčebnými postupy, které zde lidé budou moci poznat nebo si i vyzkoušet. Podrobná pozvánka

Na Frýdlantsku vyjede dodávka na přepravu jízdních kol

S platností od 11. července 2024 posílí náhradní autobusovou dopravu na Frýdlantsku mimořádně zavedená linka „K". Nová linka ve formě dodávky jedoucí v trase vybraných spojů linky náhradní autobusové dopravy „C" je určena výhradně k přepravě jízdních kol. Spoj s vlekem na jízdní kola vyjíždí až do konce prázdnin denně v 8:25 z autobusového nádraží v Liberci jako zrychlený spoj do Frýdlantu a dále pak po své trase na Smědavu (s časovým posunem odjezdu na 9:00).


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 12. až 14. července
Bohemia Rally 2024 má téměř stovku přihlášených posádek
Po stopách filmařů: v kraji se točila Pyšná princezna i Léto s kovbojem
Závod světové série ve fourcrossu horských kol je zpátky v Jablonci
Léto přináší novinky a zajímavosti na hradech a zámcích

Nejčtenější články

11.07.: Tanečníci ILMA Turnov soutěžili v Řecku na mistrovství světa
12.07.: Krakonošovy letní podvečery podvacáté obsadí jilemnické náměstí
11.07.: Bouřky zaměstnaly hasiče v kraji, nejčastější bylo čerpání vody

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT